• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    FIFI
    FIFI --- ---
    JANISKA: v tehle knize? : https://www.kosmas.cz/knihy/511448/ceske-deti-a-mladez-jako-ctenari-v-dobe-pandemie-2021/

    Moje dcera maturovala v prvnim roce (v prvnich mesicich) pandemie, knihy tedy mela davno ve skole zapsane, nektere fyzicky sehnane. Myslela jsem si, ze knihy k maturite se zapisuji hned v zari (cili v jejim pripade v zari 19, ale dcera mi tu tvrdi, ze ne, ze samotne zapisovani a odevzdavani seznamu bylo treba az v prosinci 19 -kdyz byl maturita v kvetnu 2020.

    Navic mi tady dcera tvrdi, ze uz v jejim rocniku nebyl problem sehnat knihy online, ze na ulozto uz je vsechno (nevim), tvrdi, ze sama neco on line cetla, ze jsme doma vsechno fyzicky nemeli. Prikladam fota tehdejsi cetby k maturite, na druhem fotu je havran v dezolatnim stavu, ktery se neda sehnat, presto ho vyucujici preferuji (jde jim o tento konkretni preklad).

    Samozrejme zkusenost s knihovnou a vekem blba, zadnou cerstvou zkusenost nemam (deti jsou dospele). Nam se to stalo v praveku, rekla bych tak rok 2005, psala jsem to tady:
    [FIFI @ Terry Pratchett - Uzasna Zemeplocha] jednalo se o druhaka s OSD, cili dite tusim tak 10 let(?asi), kteremu nechteli pujcovat knihy TP. Knihovnice tvrdila, ze tehdejsi vypujcni system nepujcil na detskou prukazku knihy z oddeleni pro dospele.

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    JANISKA: to je teda fakt praštěný...

    jinak za krále klacka jsem měla do knihovny dvě průkazky - svoji do dětského oddělení a druhou, na mámino jméno, do dospěláckého oddělení. U blbečků na dvorečku, ale knihovnice se tvářily, že jinak to fakt nejde :-(
    SIR_PROMOE
    SIR_PROMOE --- ---
    GORMIE: kdybych to sam nejlip vedel tak se tady neptam..

    Jeste nejake moudro mi predas?
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    Což mi připomíná: v publikaci České děti a mládež jako čtenáři v době pandemie víc dospívajících (!) zmiňuje, že se jim stává, že je v knihovně vyhazují z "dospelackeho"oddělení. Například že holce před maturitou odmítli půjčit Annu Kareninu (!).
    Máte s tím někdo čerstvou zkušenost? Odkud? S jak starým dítětem?
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    SIR_PROMOE: Na určitý věci je podle mě dítě připravený ve chvíli, kdy se na ně začne ptát. Ad Mládí v hajzlu: mě v dětství (názvem) opakovaně lákalo. Vždycky jsem si ho v knihovně vzala a chvíli tím listovala a pak jsem to cca do dvanácti vždycky pokaždý spontánně odložila, protože mi prostě přišlo, že to pro mě není. Ale bylo to třeba částečně i tím, že jsem měla jeden čas potřebu číst věci, kde byla víc akcentovaná holčičí perspektiva. Bude to fakt individuální, kategorii "doporučený věk" by podle mě u tohohle typu knížek klidně mohla nahradit kategorie "trigger warnings".
    GORMIE
    GORMIE --- ---
    SIR_PROMOE: Tak pokud si to pamatuješ, tak asi sám nejlíp víš, jestli to tvoje dítě zvládne.
    SIR_PROMOE
    SIR_PROMOE --- ---
    GORMIE: prave proto, ze si pamatuju o co jde sem se ptal na doporuceny vek ;)
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    GORMIE: Hele proto jsem se ptala 😅 mě to bavilo mocně, možná proto, že nejsem kluk 😁 ale že bych to svým dětem vyloženě podstrkovala, to si úplně neumím představit 🤭
    GORMIE
    GORMIE --- ---
    SIR_PROMOE: Tak v pohodě. Já jen, že tady často doporučuji lidi knihy, co si pamatují jen matně, tak mám občas nutkání trochu připomenout, o co jde. :)
    SIR_PROMOE
    SIR_PROMOE --- ---
    GORMIE: jo to si pamatuju 🙈😅
    GORMIE
    GORMIE --- ---
    SIR_PROMOE: Jo, obzvlášť tu scénu, kde ten tlustej kluk hlavního hrdinu zdroguje a análně znásilní si jistě zamilují. Doporučuje 10 z deseti rodičů. ;)
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    SIR_PROMOE: Tak těch 13 imho.
    SIR_PROMOE
    SIR_PROMOE --- ---
    QUANTI: poberou a bude se libit :)
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    SIR_PROMOE: OLE tak od 12 nebo 13, zalezi ..
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    SIR_PROMOE: vhodné jako že to poberou/bude se jim líbit, nebo že je to předčasně nezkazí? 😁
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    Poseroutku nevím, ale desetileté se děsně líbilo https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/blbnicek-belindy-low-brownove-452188441 - bohužel u nás nevyšel a zatím se nechystá 2. a 3. díl.
    SIR_PROMOE
    SIR_PROMOE --- ---
    Btw neporadite od kolika myslite, ze je vhodne Mladi v hajzlu?
    SIR_PROMOE
    SIR_PROMOE --- ---
    ATUARFIK: syn tez 9 a uspesne velice
    REONA
    REONA --- ---
    ANDREJKA: Potvrzuji, naše 9letá teď Poseroutku hltá a i někteří spolužáci to čtou.

    DZODZO: Ha, paráda, díky za tip! Až dojde Poseroutka, bude třeba hledat co dál
    ANDREJKA
    ANDREJKA --- ---
    díky, super!!
    (ty dork diaries někdo znáte?)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam