• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BLACKXMicrostock - prodáváme fotky
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    SOFTA: Hmm, mas pravdu. Zkousel jsem tam neco najit a rikal jsem si, jak jsou to hezke fotky, a pak jsem zjistil, ze to nahore jsou vysledky ze sprateleneho iStockPhoto :) Ty ostatni uz nejsou tak dobre.
    SOFTA
    SOFTA --- ---
    BLACKX: kouknul jsem na tu stranku a najit dobrou fotku je docela umeni , spis mi to prijde ze tam cpou dovolenkovy cvaky . Lituju nejakyho editora co tam chce najit neco pouzitelnyho :)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    ZATAMOKO: Tak jeste zajimavost: V dnesni mlade fronte je na treti strance velky obrazek a pod tim zdroj... sxc.hu. To je stranka se stock-style fotkami zdarma. Zivot fotografa bude asi tezsi a tezsi :(
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    ZATAMOKO: 100-150 vybranych fotek uz pri prijeti? To je pres 50 % meho soucasneho prodejniho portfolia :) Asi jsou opravdu zacileni na malo, ale dobrych fotografu.

    Diky, presne tak, myslim registraci pres "ref" :) Ty linky mam tady v tabulce:
    http://www.pastel.cz/articles/selling-photographs-first-ten-days-in-microstock-bussiness
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLACKX: volali jsme tam a ma vybrat 100-150 fotek v nahledove velikosti, odeslat na CD, ZIP mailem nebo jen link na ZIP odkud si to maj sosnout.
    Po telefonu byli prijemni, tak uvidime jak to dopadne :)

    Pokud mysis registraci pres "ref" tak me to problem nedela :)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    ZATAMOKO: To by me docela zajimalo, jak tam pochodi. Ted jsem koukal, ze tam neni jednoducha moznost se zaregistrovat... je to asi jen na osobni (?) domluve.

    Jeste me napada, ze kdyby jste si mysleli, ze ty informace ode me za to stoji, tak se preze me muzete registrovat (co se tyka tech mikrofobanek), ale samozrejme to nevyzaduju :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLACKX: to jsem si taky rikal, ze kdyz jsem proklikaval ten katalog, tak obcas desbes, casto naprosto fadni fotky. Je ale fakt, ze denne narazim na clanky, kde jsou fotky prave od nich.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    ZATAMOKO: Profimedia asi bude lepsi, v novinach to je videt kazdou chvili. Rikal jsem si, ze na me to bude moc profi, takze s tim moc zkusenosti opet nemam.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLACKX: hmm, s temi stock strankami to je zajimave. Tam by mohl dat trebas to nejlepsi, ma snad vyber asi 500-1000 kousku z celeho sveta.
    Z ceskych ted bude jednat s profimedia.cz a fotobanka.cz se mrknu
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    ZATAMOKO: Ja bych to dal do co nejvice fotobank, kdyz mas tu moznost. Pokud se nekde jen zaskrtne, ze to tam chces dat, a nic te to nestoji, tak me nenapada duvod proti.
    Pokud by se v te iSyndice za kazdy upload na kazdou fotobanku platilo (jak o tom tak premyslim, tak to tak nejspis bude), tak bych to dal do tech hlavnich a az se ukaze, ze se to prodava, tak bych premyslel o dalsich. Jestli kamarad z fotobank nepotrebuje nutne vyplatu, aby zaplatil najem na dalsi mesic, tak si myslim, ze muze takhle "strategicky vyckat" :)

    Taky me napada, ze jestli ma hodne ceskych mest, tak by mohl uvazovat i o fotobanka.cz, ale tam se me nepovedlo nikdy nic prodat. Taky na to dost kaslu :) Blbe je, ze tam bys potreboval ceska pojmenovani a hlavne napsat ceska klicova slova, coz se neda delat tak jednoduse jako anglicka (za pouziti Arcursova vyhledavace http://arcurs.com/keywording/ ), takze vlastne nevim, jetli se to vyplati. Ale pisu to jako moznost na zvazeni.

    Krome micro-stock jsou i stock stranky jako Alamy.com, kde se toho neproda tolik, ale je to zase o to drazsi. Za rok jsem tam prodal sice jen jednu licenci, ale zase z ni mam pres sto dolaru.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLACKX: ted jeste koukam na iSyndica a ma upload do 25+ fotobank, takze rikas, ze kdyz uz ma otagovano, tak to narvat do vsech?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLACKX: supr, dik za info! Predam dal a pak se zas asi pozeptam.
    Ma trebas vetsi mesta, v podstate db mist s fotkami celku i detailu (architektura, kostely apod.) a takova sada ma trebas 5000 fotek, coz je vyber treba z 15000.
    Ty denni limity jsou vcelku logicky. Ta iSyndica vypada dobre, dost to asi ulehci :)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    ZATAMOKO: Ty fotobanky, ktere zminujes, jsou urcite doporucenihodne. Co se me tyce, posilam to do sesti hlavnich, coz jsou tyhle + BigStockPhoto a StockXPert (vice informaci mam o tom tady: http://www.pastel.cz/articles/category/microstock ).

    BigStockPhoto je spis v utlumu, ale StockXPert u me ve vydelcich (prekvapive) prekonal Dreamstime a Fotolii. V posledni dobe jsem videl vice zminovanou i 123rf, ale tezko rict, jak se vyplaci.

    Kazdopadne, kdyz uz kamarad bude mit za sebou tu drbacku s prirazovanim klicovych slov, pojmenovavanim a vubec finalni upravou obrazku, tak se vyplati to dat na co nejvic fotobank. Pokud ma opravdu tisice fotek, ktere chce uploadnout, tak by se mu asi vyplatilo nedelat to rucne, protoze to zabere *hodne* casu, ale pouzit nektereou placenou sluzbu, na kterou to staci dat jednou a ona to rozdistribuuje na dost fotobanek. Popularnejsi je iSyndica, zacina s tim i LookStat. Ja nemam zkusenosti ani s jednim.

    Zda nalit fotky najednou - v praxi by ses z toho asi zblaznil a musel bys asi dva tydny v kuse sedet pred obrazovkou a nejspis by ti z klikani upadla ruka :) Ale na dost strankach to ani nejde - je tam omezeni v poctu uploadnutych fotek za nejakou dobu. iStockPhoto ma pro zacinajici myslim 15 fotek/tyden (!!!), Dreamstime ma maximalne 100/den s upravou podle poctu uspesne prijatych (tj. lehce se dostanes na 50/den nebo 20/den). Fotolia to taky tusim ma nejak omezene. Ostatni presne nevim, ale spis taky a s mymi maximalne 40 fotkami uploadnutymi zaroven jsem to jeste nevyuzil.

    Pozn.: Ty fotky samozrejme jdou nahrat pres FTP, coz delam, ale to neni vse - potom se musi jeste vyklikat kategorie, zadat model release, potvrdit prava a u iStockPhoto jeste vyrazne vic (tam se nad tim stravi asi 5x vic casu nez u kohokoliv jineho).

    Uff, jeste nejake dotazy :)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Zdravim,
    kamarad me pozadal o malou resersi fotobank. Za leta foceni nafotil pomerne rozsahle tematicke sety fotografii citajici radove tisice fotografii.

    Resime teda jak s nimi nalozit ve fotobankach a hlavne ve kterych, co jsem zatim patral, tak vyznam maji:
    - iStockphoto
    - ShutterStock
    - Dreamstime
    - Fotolia
    Jsou tyto doporucenihodne? Popr. jeste nejake dalsi?

    Dale resime strategii, zda nalit fotky najednou, nebo trebas 50/den?

    Dik za jakoukoliv radu.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    IIIMAGIAG: Ja bych je mozna i obeslal, ale jak zjistit, kdo by ty fotky koupil? Lidi z ulice sice nejsou vzdycky milovnici umeni, ale zase jich je hodne, takze nejaci se najdou - viz LWEEK.
    IIIMAGIAG
    IIIMAGIAG --- ---
    no moje pointa byla ze zrovna vystava pro lidi z ulice bude pro byznys prinos minimalni ;) vetsi prinos bych videl v obeslani potencialnich zakazniku...
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    LWEEK: To je dobre vedet, ze ti to vyslo :) A kolik jsi za jednu fotku chtel? ;) (Byla to zvirata, ze?)

    IIIMAGIAG: Pointa je, ze na fotobankach uz jsem, tak hledam, co dal. A ego je taky dulezite :)
    LWEEK
    LWEEK --- ---
    IIIMAGIAG: Zaplatili, díky bohu :) Dokonce i něco navíc. Nejdřív sem byl rád že sem je prodal a pak sem si říkal, že sem možná mohl přitlačit na ceně. Ale tak nejsem zatím žádný britský celer abych si diktoval. :)
    IIIMAGIAG
    IIIMAGIAG --- ---
    BLACKX: me to prijde jako ztrata casu a vyhozeni penez, pokud neberes vystavu jako masaz ega, na coz je to zcela legitimni nastroj..

    kolik lidi to za mesic v kavarne uvidi? kolik z nich to uvidi vic nez jako kulisu pro svoje popijeni kavy/caje? kolik z nich by alespon teoreticky investovalo do fotky? kolik z nich aktualne resi nakup fotky? Kolik z nich udrzi kontaktni udaje z papirku pod fotkou, aby se doma alespon podivali na tvuj web?

    proti tomu tvoje galerie ve fotobance - rekl bych ze radove vyssi navstevnost, lidmi kteri aktualne resi nakup fotky, a jsou na miste se zamerem fotku koupit, v systemu ktery okamzity nakup fotky umoznuje..

    podle me je vyrazne lepsi i jen samotna webova galerie bez nakupu, prolinkovana z diskusnich for, blogu, facebooku apod..
    SHUBIN
    SHUBIN --- ---
    BLACKX: nebo jak si trochu posimrat ego :)
    taky nemyslim, ze by to byl nejaky prodejni nastroj, ale kazdopadne vystava je fajn vec :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam