• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BLACKXMicrostock - prodáváme fotky
    [SERVER ERROR]
    Klub o prodávání fotografií skrze servery typu ShutterStock, iStockPhoto, Dreamstime, BigStockPhoto a podobné. Fotky se neprodávají za drahé peníze a proto je možné jich prodat mnohem více oproti tradičním stock fotobankám.

    Podělte se o Vaše zkušenosti!

    Pár informativních odkazů:
    Co to vůbec je: http://en.wikipedia.org/wiki/Microstock_photography
    Blog o zkušenostech s prodejem: http://www.microstockdiaries.com/
    Forum o microstock fotobankách: http://www.microstockgroup.com/
    rozbalit záhlaví
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: Tohle je dobrá sranda, taky mně z toho vždycky jde hlava kolem :)

    Podle mě by to měl být formulář W-8BEN, což je pro ty, kteří nemají ITIN (americké číslo daňového poplatníka). Smůla je, že pak se ti některé příjmy daní dvakrát - jednou to v USA udělá Fotolia jednou to uděláš ty u nás. Naštěstí se to týká jen příjmů z USA, kterých zase není tolik, takže se to dá překousnout.

    ČR a USA mají smlouvu o zamezení dvojího zdanění, ale pro to bys musela mít to ITIN, což je problém. Nejbližší zastupitelství je někde v Berlíně a dá se to vyřídit i poštou, jenže tam potřebují doklad o totožnosti (nebo dokonce dva) - to by se dalo okopírovat a nechat ověřit u právníka, jenže u nás není legální ověřování kopií těchto dokladů :) Takže někteří tam opravdu kurýrem pošlou pas a doufají, že se jim v pořádku vrátí bez zneužití. To se mně nechtělo riskovat, takže zatím na to kašlu (u mě jen zhruba osmina kupujících je z USA).

    (Skoro námět na další článek :) )


    S tím schvalováním to chvíli trvá, možná se zpracovávají (nicméně i tak by měly být vidět někde v jakémsi seznamu). A i kdyby je přijali, tak to trvá třeba den, než se aktualizuje databáze a opravdu je vidí kupující.
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    Ahoj, pokud jsem na Fotolii uvedla své IČO (které mám mimo jiné i na fotografické práce), jaký jim mám vyplnit formulář na daně - víte někdo?
    Pro přihlášené je to tento odkaz: http://eu.fotolia.com/Member/TaxCenter


    A ještě jeden technický k Fotolii.
    Nahrála jsem 20 fotek. Šest z nich mi s odůvodněním nepřijali.
    No a co ten zbytek fotek? Nějak je nemohu v žádné historii najít ani čekající ani v historii... a vlastně ani podle klíčových slov na této fotobance. Co je špatně? Prosím za schovívavost - zatím do toho jen letmo pronikám :c(

    Předem díky, Pat.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    CUCHULAIN: jj, ale je to čím dál horší. Sám jsem zvědavý, kam až to zajde.
    CUCHULAIN
    CUCHULAIN --- ---
    BLACKX: to je vcelku poznat :-) a zrovna u ní mám prozatím nejvyšší zisk.
    i když je otázka, jak se to bude vyvíjet dál, že?
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    Další díl mých článků o fotobankách, tentokrát o největších čtyřech (hádejte, kterou nemám rád :D )

    Mikrofotobanky – kam nahrávat? (Část 1/2)
    http://www.pastel.cz/2013/03/mikrofotobanky-kam-nahravat-cast-prvni/
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    VDB: Díky za info! (Tak to se začnu dívat po novinách, jestli tam přece jen není někde moje fotka :) )
    VDB
    VDB --- ---
    BLACKX: nakonec sem na to prisel - profimedia ma partnerskej program s 123RF
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    Zrovna, když jsem začal přemýšlet, jestli nahrávat fotky na českou (ale světovou) fotobanku Pixmac, tak ji včera koupila jiná - Pond5 :)
    Českou fotobanku Pixmac kupuje americká databanka Pond5 - Startup.lupa.cz
    http://startup.lupa.cz/clanky/ceskou-fotobanku-pixmac-kupuje-americka-databanka-pond5/

    A teď zmatek, v tom nemám jasno - Pond5 má podle v kontaktech na svém New York a cosi ve Švýcarsku. Teď po koupi možná bude i v Praze. Takže když bych prodával přes Pond5, tváří se jako americká (a nemusím řešit DPH s EU) nebo švýcarská (a musím řešit DPH) nebo dokonce česká (a zase bych nemusel)... prodává na Pond5 někdo?
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    VDB: Přeprodávání podle mě nepůjde nikde, to by byl moc snadný bussiness :) Ale partnerských stránek mají ty hlavní fotobanky několik, ani se v tom neorientuju.
    VDB
    VDB --- ---
    BLACKX: hm, ale je to zvlastni, budu se po tom pidit:)

    u tech fotek je na profimedii uvedeno ze licence je RF a ceny jsou relativne nizko, takze by se to ani nevyplatilo pres tu enhanced licenci - koupit fotku za $20 a prodat ji na profimedii za $4.

    Ale je mozny ze je to z jiny fotobanky, neco jsem uploadoval na cutcaster a par dalsich mensich (nevis jesli preprodavani nejake umoznuji? tipnul bych ze jo). No pri nejhorsim vysoudim na profimedii naky miliony:)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    VDB: Podle mně je pravděpodobnější, že nepůjde o přeprodávání. Nejspíš je Profimedia partnerem Shutterstock a ve chvíli, kdy tam někdo koupí fotku, tak se ti to započítá na Shutterstocku. Ale nevím to jistě, jen hádám.

    A nebo si někdo tvoji fotku koupil a stáhl a teď ji zkouší prodávat pod svým jménem jinde... ale to asi ne.

    Jinak koupit a přeprodávat ve své fotobance by asi bylo nelegální i s Enhanced licencí. Předpokládal bych, že s ní můžeš ten motiv třeba tisknout na trička a ty prodávat, ale ne tu samotnou fotku.
    VDB
    VDB --- ---
    zdarec, mam dotaz:

    mate nekdo nastudovany pravni podminky preprodavani fotek ze shutterstocku?

    Jde mi o to, ze sem tedka nasel naky svoje fotky ze shutterstocku, jak je prodava profimedia.cz, ackoliv v podminkach shutterstocku jsem licenci na preprodavani nenasel (teda krom enhanced licence, ale tu si u tech fotek nikdo nekoupil)...
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    BLACKX: jj, povětšinu dotazů jsem vyřešila stylem pokus - omyl.
    Chápu, už vím, děkuji za rady. Je to milé se moci někde zeptat.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: Jo, IPTC, pardon :)

    Ty programy jsou na vyplnění názvu, popisu a klíčových slov. Ale ne kategorií, to se právě dělá u každé fotobanky zvlášť. Není to taková krize, někde to je sranda, někde se to nedělá vůbec (třeba 123rf, jestli si dobře pamatuju)
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    BLACKX: Ty mě děsíš.
    Dalo by se také říci, že všechny programy níže jsou na prd?
    Katalogizace fotek pro fotobanky | Digi-foto | Grafika | Václavek WEBLOG
    http://petr.vaclavek.com/article/439/Katalogizace-fotek-pro-fotobanky

    A bavíme se o IPTC a nebo o EXIFu?
    Díky za schovívavost...
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: Jestli jsi tu kategorii vyplnila v EXIFu, tak to se snad ani nebere v úvahu. Každá fotobanka má svoje kategorie, které musíš odklikat až po nahrání... bohužel je to práce pro každou fotobanku zvlášť.

    Na popisování a klíčová slova jsem si udělal vlastní program, takže tam ti bohužel moc neporadím. Ale než to dělat přes nějaký velký balík (Photoshop, Zoner), asi bude lepší najít něco, co se specializuje na práci s EXIFy... v podstatě to asi bude vypadat spíš jako Excel než Photoshop.
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    Mohu se Vás zkušených zeptat, co dělám špatně při vepisování kategorií pro Dreamstime ?
    Nahrála jsem nějaké fotky. Category bylo vyplněné, ale hlásí se mi v kolonce "complete" jako "missing category".

    Mám tušení, že tam musí být vyplněna jen jedna kategorie a ne podkategorie - je to tak?
    Jak to je s oddělováním čárkami popř. středníky - hraje to nějakou roli?
    A co doporučujete udělat, pokud má každá fotobanka jiné kategorie, např. FAUNA versus ANIMALS.

    __

    Mohu se zeptat, jaký způsob popisování (popř. jaký program) máte nejraději?
    Zkoušela jsem si to nanečisto v Photoshopu, Zoner Studiu a stáhla jsem si ProStockMaster a to byla totální katastrofa - ta trial verze si dělala co chtěla - bylo to víc práce než ruční vyplňování. Než si stáhnu dvacet dalších možných zaručeně nejlepších programů, raději bych si nechala doporučit něco osvědčeného. A ani nemusí být free, hlavně když ušetří práci.

    Předem děkuji za rady...
    Halt začátečník, no :c(

    BLACKX
    BLACKX --- ---
    CUCHULAIN: Přinejmenším iniciály souhlasí :) Známe se? Když tak pošta.
    CUCHULAIN
    CUCHULAIN --- ---
    BLACKX: předpokládám, že zdatný fotograf VK :-)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    CUCHULAIN: Díky, i když teď teda nevím, kdo jsem :)
    CUCHULAIN
    CUCHULAIN --- ---
    BLACKX: jo to jsi ty.. máš hezké fotky :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam