• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BLACKXMicrostock - prodáváme fotky
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    Sepsal jsem další část z mé série článků o microstocku, tentokrát o mých zkušenostech s těmi "menšími" fotobankami:

    Mikrofotobanky – kam nahrávat? (Část 2/2)
    http://www.pastel.cz/2013/03/mikrofotobanky-kam-nahravat-cast-druha/
    VDB
    VDB --- ---
    PATRICIE_: jj, moc papirovani a taky me lidi nebavjej
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    VDB: Nabízí se otázka... Proč nefotíš lidi?
    Špatné zkušenosti s Model Release papírováním a nebo ještě něco jiného, o čem zase nevím? :c)
    CLOOTH
    CLOOTH --- ---
    mate prosim nekdo zkusenosti s pravni strankou predavanim fotek fotobankam (tj. nekdo zada po fotografovi fotky z akce ) ? konkretne mi kde o ISIFA a CTK. deku
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    BLACKX: :c) dík
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: Však kvalita je důležitá, klidně tím můžeš všechny trumfnout, tvoje fotka vydělá nejvíc. Ale ti, kdo vsází na kvantitu vydělají míň za fotku, ale o to víc fotek budou mít... celkově to může vyjít na stejno, záleží na tobě :) (A taky, o jakých úpravách vlastně mluvíme? Špičkové, vypilované soubory, kterým věnuješ den času, nebo na tom prostě strávíš o pět minut víc?)

    Série jsou oříšek, asi budeš muset zkusit, co ti vezmou... často vezmou jen nějaké odmítnou ostatní s tím, že už máš podobné v portfoliu.

    Klíčová slova: Pár vlastních a většinu tady :)
    Free Online Keywording Tool, IPTC editor, suggestions for photo tags
    http://arcurs.com/keywording/
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    BLACKX: Připadala jsem si jako blb, ale zkrátka po třech dnech 10ks zmizelo... Pokud se to nebude opakovat, asi nemá smysl řešit kam a proč. Čert to vem!
    VDB:

    Díky... Já naivně věřila, že kvalita je nad kvantitou.
    Každá fotobanka chce něco úplně jiného...
    Kdo se v tom má vyznat, nezbývá, než je zahltit :c)

    A pokud je nějaká série podobných fotek - např. jedna věc z mnoha úhlů a perspektiv, mám dát jednu a počkat s ostatními, nebo jim to mám naservírovat všechno?

    A poslední nepříjemná záležitost ke keywords...
    Kde čerpáte slova? Vlastní hlavinky, programy k tomu určené a nebo potupně kopírujete - odkud a koho?
    Díky
    VDB
    VDB --- ---
    PATRICIE_: cim vic fotek uploadnes, tim vic se jich proda. Ja jsem uploadnul i fotky o kterejch bych si nikdy nemyslel ze se prodaj a opak byl pravdou... (a to neprodavam fotky lidi, i kdyz jedou asi nejvic)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: Tak to fakt nevím, jak se ti to s těmi fotkami povedlo. Nevypadá to jako standardní chování.

    Počty fotek jsou: Čím víc, tím líp :D Ta elita se pak už víceméně pohybuje mezi přístupy "radši míň, ale o to víc upravených" a "co nejvíc, i když to budou normální spotřební fota" (ale to se bavíme o možná stovkách fotek měsíčně).
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    BLACKX: jj
    Těch prvních deset fotek hned po založení účtu bylo 3 dny v pořádku uploadnuto a zobrazovalo se to v čekajících normálně. Následně to zmizelo jak pára nad hrncem a od té doby jsem si připadala jak debil, že to nemohu nikde v historii najít. Ne, nemazala jsem to! Ani si nevzpomínám, že bych někde četla, že těmi 10 fotografiemi se tedy jako uvádím do prostředí...
    To jsem z toho jelen. Z dalších deseti mi pět vzali, pět vrátili a nejnovějších pět je v čekání. Suma sumárum 25, deset nevim.

    Což mě přivádí ještě k jednomu dotazu. Já teď čeprám ze svých záloh, ale kolik je takový vhodný ozkoušený počet fotek měsíčně/týdně? S přihlédnutím na fakt, že musí splňovat MINIMÁLNĚ požadavky fotobanky, samosebou.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: Zkus tohle: My Account -> My Dashboard -> přepnout do Contributor Mode. To možná někde zobrazuje soubory navíc (už nevím přesně). A pak v My Files -> Manage My Files -> Show Deleted Files.
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    BLACKX: Díky, W-8...

    A z jiného soudku...
    Pokud nepřijdu na to, jak se podívat na historii fotek, které mi Fotolia přijala, budu na ni muset zanevřít a svůj účet zrušit. Už to není o čekání...
    Nahrála jsem celkem 25 fotek. 5 je nejnovějších a čekají, oukej. 5 mi e-mailem odmítli s odůvodněním, oukej. Zbytek jsem nikde nenašla a předpokládám, že jsou buď zařazeny v databázi a nebo jednoduše zmizely. Nemám možnost se na ně podívat, bohužel jsem si na ně nevytvořila složku v "My Files" - že by to bylo tím?
    Vytvořila jsem dvě složky - "pending" a "refused" a stejně mi fotky z těchto složek mizí - u odmítnutých to chápu, zbytek nechápu.
    První upload proběhl 28.2., tak nevím, na co ještě čekat :c(

    Pokud se někdo vyzná, vytvořím dočasné heslo k mému účtu, aby se mohl někdo podívat. Už nějak nevím, čím by to mohlo být, ale opětovné vyklikávání všech možností mě už neba.

    Ano, jsem nováček a ne se vším mám zkušenost, ale tohle mě prostě štve.
    Bez možnosti si své fotky evidovat (jen o nich vědět) nějak postrádám smysl proč pokračovat.

    Případně díky, Pat.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: Tohle je dobrá sranda, taky mně z toho vždycky jde hlava kolem :)

    Podle mě by to měl být formulář W-8BEN, což je pro ty, kteří nemají ITIN (americké číslo daňového poplatníka). Smůla je, že pak se ti některé příjmy daní dvakrát - jednou to v USA udělá Fotolia jednou to uděláš ty u nás. Naštěstí se to týká jen příjmů z USA, kterých zase není tolik, takže se to dá překousnout.

    ČR a USA mají smlouvu o zamezení dvojího zdanění, ale pro to bys musela mít to ITIN, což je problém. Nejbližší zastupitelství je někde v Berlíně a dá se to vyřídit i poštou, jenže tam potřebují doklad o totožnosti (nebo dokonce dva) - to by se dalo okopírovat a nechat ověřit u právníka, jenže u nás není legální ověřování kopií těchto dokladů :) Takže někteří tam opravdu kurýrem pošlou pas a doufají, že se jim v pořádku vrátí bez zneužití. To se mně nechtělo riskovat, takže zatím na to kašlu (u mě jen zhruba osmina kupujících je z USA).

    (Skoro námět na další článek :) )


    S tím schvalováním to chvíli trvá, možná se zpracovávají (nicméně i tak by měly být vidět někde v jakémsi seznamu). A i kdyby je přijali, tak to trvá třeba den, než se aktualizuje databáze a opravdu je vidí kupující.
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    Ahoj, pokud jsem na Fotolii uvedla své IČO (které mám mimo jiné i na fotografické práce), jaký jim mám vyplnit formulář na daně - víte někdo?
    Pro přihlášené je to tento odkaz: http://eu.fotolia.com/Member/TaxCenter


    A ještě jeden technický k Fotolii.
    Nahrála jsem 20 fotek. Šest z nich mi s odůvodněním nepřijali.
    No a co ten zbytek fotek? Nějak je nemohu v žádné historii najít ani čekající ani v historii... a vlastně ani podle klíčových slov na této fotobance. Co je špatně? Prosím za schovívavost - zatím do toho jen letmo pronikám :c(

    Předem díky, Pat.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    CUCHULAIN: jj, ale je to čím dál horší. Sám jsem zvědavý, kam až to zajde.
    CUCHULAIN
    CUCHULAIN --- ---
    BLACKX: to je vcelku poznat :-) a zrovna u ní mám prozatím nejvyšší zisk.
    i když je otázka, jak se to bude vyvíjet dál, že?
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    Další díl mých článků o fotobankách, tentokrát o největších čtyřech (hádejte, kterou nemám rád :D )

    Mikrofotobanky – kam nahrávat? (Část 1/2)
    http://www.pastel.cz/2013/03/mikrofotobanky-kam-nahravat-cast-prvni/
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    VDB: Díky za info! (Tak to se začnu dívat po novinách, jestli tam přece jen není někde moje fotka :) )
    VDB
    VDB --- ---
    BLACKX: nakonec sem na to prisel - profimedia ma partnerskej program s 123RF
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    Zrovna, když jsem začal přemýšlet, jestli nahrávat fotky na českou (ale světovou) fotobanku Pixmac, tak ji včera koupila jiná - Pond5 :)
    Českou fotobanku Pixmac kupuje americká databanka Pond5 - Startup.lupa.cz
    http://startup.lupa.cz/clanky/ceskou-fotobanku-pixmac-kupuje-americka-databanka-pond5/

    A teď zmatek, v tom nemám jasno - Pond5 má podle v kontaktech na svém New York a cosi ve Švýcarsku. Teď po koupi možná bude i v Praze. Takže když bych prodával přes Pond5, tváří se jako americká (a nemusím řešit DPH s EU) nebo švýcarská (a musím řešit DPH) nebo dokonce česká (a zase bych nemusel)... prodává na Pond5 někdo?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam