• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BLACKXMicrostock - prodáváme fotky
    [SERVER ERROR]
    Klub o prodávání fotografií skrze servery typu ShutterStock, iStockPhoto, Dreamstime, BigStockPhoto a podobné. Fotky se neprodávají za drahé peníze a proto je možné jich prodat mnohem více oproti tradičním stock fotobankám.

    Podělte se o Vaše zkušenosti!

    Pár informativních odkazů:
    Co to vůbec je: http://en.wikipedia.org/wiki/Microstock_photography
    Blog o zkušenostech s prodejem: http://www.microstockdiaries.com/
    Forum o microstock fotobankách: http://www.microstockgroup.com/
    rozbalit záhlaví
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: No jasný, to je hlavní motivace, aby to fotografy mělo vůbec zajímat :) Třeba u toho příkladu iStockPhoto, co mám níže dostávají neexkluzivní fotografové 15 - 20 % z ceny fotky a exkluzivní 25 - 45 % (v rámci těch rozsahů se pohybuješ podle počtu prodaných fotek).
    Ostatní fotobanky to mají nejspíš podobně, ale nikdy jsem nechtěl být exkluzivní, takže přesná čísla neznám.
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    Mohu se zeptat, zda je nějaký rozdíl v ceně, pokud dáváte fotku exkluzivně jen jedné bance a nebo do více fotobank? Díky, P.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    SHADOWALKER: Zajímavý pohled z druhé strany, díky. Tohle mně chybí, já fotky moc nenakupuju :/
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    Upřímně si myslím, že ISP to "podělali" i pro kupující. Ze začátku (před sedmi? lety) to byla moje favorizovaná fotobanka. Pak začali zdražovat a zdražovat, následně se změnil způsob vyhledávání, kvalita stagnovala - možná i vlivem jejich přístupů k fotografům - v některých kategoriích se přestaly objevovat nové a lepší fotky a ve výsledku už jsem tam přes rok nic nekoupila.
    GEEK
    GEEK --- ---
    predplatny na ss je pro kupujiciho bezkonkurencni (a ss se to asi taky vyplaci). no a isp se to snazi dohnat, akorat trochu blbym zpusobem vuci fotografum.
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    :) nechapu o co jim jde ... co tam pak budou chtit prodavat, kdyz kazdyho naserou a akorat odejde? .)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    BLACKX: Haha, tak pokračování iStock změn v neprospěch fotografů :) Kdo je na ISP, tak dostal v noci na dnešek mail, že zavádějí pro zákazníky monthly subscription.

    Kdo ví, kolik přesně háčků tam je, ale zatím asi nejhlavnější - při prodeji se NEpřipočítávají Redeemed Credits. Ty, když jich máte nasbíraných hodně, tak vám zajišťují vyšší procenta ze zisku, u exclusives až 45 % (u ne-excl 20 %). Pokud by v třeba půlka kupujících přešla na subscription, nejen, že z toho jednoho subscribtion prodeje dostane fotograf málo peněz (fixní částku jako u SS), ale u ostatních podejů se sníží procenta třeba na 30-35 (u ne-excl 17-18... tam už se to moc snižovat nedá).

    Prostě u ISP se nedá předvídat ani na pár měsíců dopředu.
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    Na ty fotolii jsou celkem drsni, neuznali mi treba dve fotky oci, a pritom kazdy je jiny, ze pry similar photo, to samy s bambusovyma podlozkama, ktere je kazde jine, na vsech fotobankach v pohode, ale na fotolii vzali jen jednu :)) no tak to asi musim nahravat po jedny ...
    PULKA
    PULKA --- ---
    BLACKX: jo, mně připsali asi 80 USD, takže jsem byla docela nasraná. Nevím, co udělají, když ty peníze vyberu. Mám tam výdělky dost nárazové neboť tam toho moc nenahrávám...
    GEEK
    GEEK --- ---
    MIK_CZ: Proto říkám fajn kapesný, ne dobrej plat :)
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    GEEK: to joo mym cilem je at to zaplati aspon najem a to musim jeste 4x tolik :D
    GEEK
    GEEK --- ---
    MIK_CZ: Taky i 200 je fajn kapesný :)
    GEEK
    GEEK --- ---
    PATRICIE_: Takže platí v dollarech, i když je to evropská odnož (eu.fotolia.cz)? Protože jinak všechny ceny tam mají uvedeny v eurech.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    MIK_CZ: Ten DeepMeta upload hodně usnadňuje... však si to zkus a uvidíš :) Už jsem zapomněl z jakých všech důvodů, ale fakt je to rychlejší :)

    "...se ti muzou prodavat za par drobnych i jinde": Presne s timhle iStockPhoto kalkuluje. Postupne bude snizovat odmeny a ocekava, ze lidi tam ty fotky stejne nechaji, kdyz byla takova drina je tam dostat. Uvidis, ze za rok az dva z nich budes nastvany do bela :)
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    kecam, 200 dollaru :)
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    Ja mam za tenhle mesic na SS 410 dollaru a mam tam cca 480 fotek.
    Mam ale prodeje za 28dollaru, tedy nejaka rozsirena vec ci co ... obcas se zadari :)

    BLACKX: :) hmm no .. deepmeta? tam jsou ty kategorie nejak lepsi? Tak jde o to, ze mas je mit v supliku ty fotky, nebo se ti muzou prodavat za par drobnych i jinde ... zas lepsi nez nic ... imho
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    GEEK: dolarů...
    GEEK: Jsi mě trošku uklidnil :c)
    Mě zase ta Fotolia dává jen 25 centů (subscription) a je mnohem vybíravější než Dreamstime.
    123RF použávám jako odpadkový koš na to, co nechce ani Dreamstime ani Fotolia. 123RF zkousne snad úplně všechno, což je také podezřelé...

    Hele na tom subscription něco bude... Chápu to tak, že Dreamstime dává za subs. víc než Fotolia (0,25 / 0,42)


    subscription $0.42 small (RF)
    subscription $0.42 medium (RF)
    subscription $0.42 large (RF)
    subscription $0.35 maximum (Editorial)
    4 credits $1.12 medium (RF)
    6 credits $1.68 large (Editorial)
    9 credits $2.89 maximum (RF)
    GEEK
    GEEK --- ---
    PATRICIE_: Subsription budeš mít vždycky za 0,25, ať je to velký jakkoliv. To si stahujou lidi z předplatnýho. Pokud si to stahujou jako samotnou fotku, tak je to samozřejmě víc. Já měl nejvíc za 1,60 (čehosi - dolarů, eur?)
    GEEK
    GEEK --- ---
    PATRICIE_: Já mám "výdělky" asi tak nějak podobně jako ty, ale je to hlavně tím, že tam mám toho fakt málo, asi 30 věcí. A nemám teď čas tam něco házet. Nejúspěšnější mám asi tu Fotolii, protože tam jsem nejdýl. Stejnou dobu jsem na Dreamstime a tam jsem nevydělal ani penny. To třeba nechápu. Vzali mi teda jen vektory, views mám hodně, ale žádnej download. Jsou pro mě podezřelý:)
    Myslím si, že slušný výdělky vznikají, jen když to dělá někdo na sto procent a má tam hodně kvalitních věcí. Nebo se prostě trefí i s pár věcma, který zatím nikdo nevymyslel. Někdy to je fakt asi náhoda. Když se mrkneš na ty nejstahovanější věci, tak kolikrát se divíš, co tam je za ptákoviny.
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    MIK_CZ: ta čísla jsou počty přijatých fotek na té které fotobance.
    Vše co jsem kdy prodala na Fotolii šlo za $0,25.
    Nejvíce, co jsem kdy dostala za stažení jedné fotky bylo $2.89 na Dreamstime.
    Proto se tak divím, jak tady mluvíte o stodolarovkách měsíčně. Samozřejmě to všem srdečně přeji, ale ne a ne pochopit, co je tedy u mě špatně :c(



    o velikostech zakoupených fotek to na Fotolii asi nebude viz:

    2013-08-16 12:27:49 am Subscription M---$ 0.25
    2013-08-12 07:51:09 am Subscription XXL---$ 0.25
    CUCHULAIN
    CUCHULAIN --- ---
    jAlbum teď umožňuje přímé nahrávání na MostPhotos. tam je provize 50%.
    uvidím, jak půjdou prodeje :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam