• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BLACKXMicrostock - prodáváme fotky
    [SERVER ERROR]
    Klub o prodávání fotografií skrze servery typu ShutterStock, iStockPhoto, Dreamstime, BigStockPhoto a podobné. Fotky se neprodávají za drahé peníze a proto je možné jich prodat mnohem více oproti tradičním stock fotobankám.

    Podělte se o Vaše zkušenosti!

    Pár informativních odkazů:
    Co to vůbec je: http://en.wikipedia.org/wiki/Microstock_photography
    Blog o zkušenostech s prodejem: http://www.microstockdiaries.com/
    Forum o microstock fotobankách: http://www.microstockgroup.com/
    rozbalit záhlaví
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    HYSTERIA: A vzali ti je? :)
    HYSTERIA
    HYSTERIA --- ---
    MIK_CZ: psala jsem k ostrosti fotek, které mi pořád vraceli, že nejsou správně zaostřené. Tak jsem jim napsala, že to tak je schválně:)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    MIK_CZ: Já právě jen, když jsem tam něco posílal znovu a nebylo to nic výhrůžného :) Spíš "opravená white balance", "zredukovaný šum" nebo právě to, že jinde se ty fotky prodávají (v reakci na odmítnutí, že to nemá potenciál).
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    Kdyz je o tom rec, vyuzili jste nekdy tu moznost comments to the reviewer?
    Co jste jim napsali? .))
    MIKEKT
    MIKEKT --- ---
    BLACKX: ok dik vecer to zkusim nejak lehce oriznout a upravit kontrast a napsat jim to k tomu
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    MIKEKT: Tu poznámku stačí napsat jednou k celé té sérii fotek. Tam, jak je "Comments to the reviewer" nebo tak nějak.
    MIKEKT
    MIKEKT --- ---
    BLACKX:. Takže lehce upravit a při dalším nahrávání jim to napíšu do poznámky ke každý fotce?
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    MIKEKT: Napsal bych jim tam ten důvod ;) A nebo tu fotku trošku změň - světlost, kontrast, drobná retuše apod. a podle mě už to nepoznají, ale i tak bych jim tam napsal, že je to "resubmission, improved tonality" nebo něco v tom smyslu, aby neměli pochybnosti.
    MIKEKT
    MIKEKT --- ---
    mam dotaz nahral jsem na SS fotky, ktery jsem pred par lety smazal. Fotky i odmitnuli s timhle popisem
    Please provide a note with the reason for resubmitting an image you deleted.
    Nemate s tim nekdo zkusnost? Daji se tam fotky jeste protlacit nebo uz mam smulu?
    Díky
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: Zase když exkluzivní nebudeš, tak můžeš dostat hovno na několika fotobankách :D A taky tím redukuješ riziko, že když se dané fotobankce znelíbíš/změní způsob hledání/sníží odměny apod., tak najednou bude obrovský propad (no dobře, u tebe zatím asi ne :) ). Navíc některé fotky se můžou dobře prodávat na jedné fotobance a jiné zase na druhé.
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    BLACKX: tak u mě to je spíš o tom, esli dostanu hovno, nebo hovno a čtvrt :c)) Ale děkuji za potvrzení, že to tak je.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    PATRICIE_: No jasný, to je hlavní motivace, aby to fotografy mělo vůbec zajímat :) Třeba u toho příkladu iStockPhoto, co mám níže dostávají neexkluzivní fotografové 15 - 20 % z ceny fotky a exkluzivní 25 - 45 % (v rámci těch rozsahů se pohybuješ podle počtu prodaných fotek).
    Ostatní fotobanky to mají nejspíš podobně, ale nikdy jsem nechtěl být exkluzivní, takže přesná čísla neznám.
    PATRICIE_
    PATRICIE_ --- ---
    Mohu se zeptat, zda je nějaký rozdíl v ceně, pokud dáváte fotku exkluzivně jen jedné bance a nebo do více fotobank? Díky, P.
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    SHADOWALKER: Zajímavý pohled z druhé strany, díky. Tohle mně chybí, já fotky moc nenakupuju :/
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    Upřímně si myslím, že ISP to "podělali" i pro kupující. Ze začátku (před sedmi? lety) to byla moje favorizovaná fotobanka. Pak začali zdražovat a zdražovat, následně se změnil způsob vyhledávání, kvalita stagnovala - možná i vlivem jejich přístupů k fotografům - v některých kategoriích se přestaly objevovat nové a lepší fotky a ve výsledku už jsem tam přes rok nic nekoupila.
    GEEK
    GEEK --- ---
    predplatny na ss je pro kupujiciho bezkonkurencni (a ss se to asi taky vyplaci). no a isp se to snazi dohnat, akorat trochu blbym zpusobem vuci fotografum.
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    :) nechapu o co jim jde ... co tam pak budou chtit prodavat, kdyz kazdyho naserou a akorat odejde? .)
    BLACKX
    BLACKX --- ---
    BLACKX: Haha, tak pokračování iStock změn v neprospěch fotografů :) Kdo je na ISP, tak dostal v noci na dnešek mail, že zavádějí pro zákazníky monthly subscription.

    Kdo ví, kolik přesně háčků tam je, ale zatím asi nejhlavnější - při prodeji se NEpřipočítávají Redeemed Credits. Ty, když jich máte nasbíraných hodně, tak vám zajišťují vyšší procenta ze zisku, u exclusives až 45 % (u ne-excl 20 %). Pokud by v třeba půlka kupujících přešla na subscription, nejen, že z toho jednoho subscribtion prodeje dostane fotograf málo peněz (fixní částku jako u SS), ale u ostatních podejů se sníží procenta třeba na 30-35 (u ne-excl 17-18... tam už se to moc snižovat nedá).

    Prostě u ISP se nedá předvídat ani na pár měsíců dopředu.
    MIK_CZ
    MIK_CZ --- ---
    Na ty fotolii jsou celkem drsni, neuznali mi treba dve fotky oci, a pritom kazdy je jiny, ze pry similar photo, to samy s bambusovyma podlozkama, ktere je kazde jine, na vsech fotobankach v pohode, ale na fotolii vzali jen jednu :)) no tak to asi musim nahravat po jedny ...
    PULKA
    PULKA --- ---
    BLACKX: jo, mně připsali asi 80 USD, takže jsem byla docela nasraná. Nevím, co udělají, když ty peníze vyberu. Mám tam výdělky dost nárazové neboť tam toho moc nenahrávám...
    GEEK
    GEEK --- ---
    MIK_CZ: Proto říkám fajn kapesný, ne dobrej plat :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam