• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DZODZO: S Leafem myslím ne, ale s Twizzy, Zoe nebo něčím podobným určitě jo. Možná i s elektrickým Fluence.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    hm ten koncept prenajmu baterii ale nie je novy, tak to fungovalo snad uz so starym leafom
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Čínská automobilka Nio zlevní elektromobily, budoucnost vidí v pronájmu baterií | cdr.cz
    https://cdr.cz/...nek/cinska-automobilka-nio-zlevni-elektromobily-budoucnost-vidi-v-pronajmu-baterii

    Čínská automobilka Nio přišla s novým konceptem, kdy svým uživatelům baterie pouze pronajme. Tím dosáhla snížení cen u svých modelů až o 250 tisíc korun. Podle odhadů by to mohla být levnější alternativa Tesly pro ty, kteří chtějí elektromobil, ale nemají po ruce milion.
    KEB
    KEB --- ---
    BOBASH: ono to bude spíš tím, že prostě nepoznám auta a nahoru blbě vidím, takže když nejede fakt kolem mě, tak ji nejspíš nepoznám :-D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    EU by měla zavést regulaci, že PHEV musíš alespoň jednou týdně doplna nabít, jinak nenastartuješ :D
    /konec vtipu
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    SHEFIK: Mě hrozně irituje to balení PHEV a BEV do jednoho pytle.

    PHEV v obrovský spoustě případů funguje jako normální hybrid a tedy jako normální auto na benzín. Typicky jsou velmi prodávaný PHEV od Volva – což je tím, že T8 (jediná PHEV verze) je především verze nejvýkonnější. Chceš nejrychlejší Volvo? Dostaneš PHEV.

    Někde jsem viděl nějakej průzkum mezi majitelema, jak často to nabíjejí. Tuším že nadpoloviční většina odpověděla "vůbec".
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    KEB: Kde proboha žiješ? Já počet Tesel, který jsem viděl, přestal počítat tak v roce 2014 :))

    Dvě Tesly vidím snad pokaždý, když sednu do auta a někam jedu :)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    KEB: Ad první otázka – po pravdě jsem CNG ještě netankoval, zatím se mi nepodařilo v žádným za tejden vyjezdit palivo (kombinace benzín + plyn). Ale pokud vím, je to z uživatelskýho hlediska cca to samý.

    Mild hybrid má určitě smysl, protože využiješ energii z brzdění a trochu zlepšíš spotřebu. Ale nepřijde mi, že nějak výrazně, jezdil jsem teď Golfem e-TSI a žralo to tak nějak podobně jako normální. Na druhou stranu, ono to není o moc složitější ani dražší, v podstatě tam máš větší baterku a místo alternátoru a startéru trochu větší elektromotor.

    Pozor ale, ať si to nepleteš s "normálním" hybridem "bez přívlastku". Pro preventivní ujasnění pojmů:

    BEV (battery electric vehicle): Prostě elektromobil, jezdí na elektriku.
    PHEV (plug-in hybrid electric vehicle): hybrid co má větší baterky a dá se dobíjet ze zásuvky, díky tomu obvykle ujede delší vzdálenost – řádově desítky km – na elektriku. Umí ale fungovat i jako "normální" hybrid a typicky umožňuje jízdu přímo na spalovací motor (má převodovku). Výjimka jsou věci jako Transit/Tourneo Connect, BMW i3 REX nebo Opel Ampera, který mají spalovací motor jen na výrobu elektřiny a není připojen ke kolům.
    HEV (hybrid electric vehicle) – "normální" hybrid jako třeba Toyota Prius, typicky umí jezdit i čistě na elektřinu, ale jen v určitých režimech, pokud má "čistě elektro" režim, tak na něj ujede třeba kilometr. Všechna elektřina vzniká rekuperací, případně je generovaná od spalovacího (spalovací motor přímo či nepřímo "roztáčí" generátor).
    mHEV – mild hybrid, má to elektromotor co je víceméně větší startér a malý baterky (jednotky kWh), je to dobrý na to, že to uloží energii z brzdění, která by se jinak změnilo v teplo, a tou to potom "pomůže" spalovacímu motoru. Elektromotor to ale neumí pohánět, nebo maximálně při jízdě krokem.

    Ad složitost – mHEV už jsem řešil, PHEV a HEV (liší se obvykle jen velikostí baterie a přítomností nabíjecího portu) jsou případ od případu o něco složitější než normální ICE (třeba Superb iV – má komplet ICE pohonný ústrojí plus k tomu elektromotor a baterie) nebo naopak jednodušší než ICE. Druhý případ je typicky HSD (Hybrid Synergy Drive) od Toyoty, což je pohonné ústrojí původně z Priusu, nyní i v Corolle (dříve Auris), RAV4 a Yarisu, verze s větším motorem v různých Lexusech. Tahle věc je dneska asi nejspolehlivější pohonný ústrojí jakýhokoliv auta, je regulérně schopná bez větších servisních zásahů ujet milion kilometrů.

    Obecně ale i mírně složitější hybridy bývají trvanlivější než ICE, protože díky "pomoci" od elektromotoru se spalovací motor vyhne režimům v největší zátěži, které působí nejvíc opotřebení. Proto bývají hybridy populární třeba u taxikářů, protože dýl vydrží (plus díky brzdění rekuperací vydrží nesrovnatelně dýl brzdy).

    Takže jestli chceš běžný, dostupný auto který je trochu na elektriku, kup si Toyotu Corolla, nebo zánovního či ojetýho Aurise. Je to ekvivalent VW Golf, stojí to podobně, a vydrží to nafurt.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: v brne jak otvorili u olympyje ten supercharger, tak tam stoji kazdu chvilu nejaka, minule tam boli vedla seba pekne x, s a 3 (no jo no, neboli v spravnom poradi)
    KEB
    KEB --- ---
    Jo a dneska jsem viděl svou druhou teslu v životě! :D a začínám čím dál víc vidět auta na cng.
    KEB
    KEB --- ---
    BOBASH: konečně mám čas ti napsat :D Jaký je rozdíl mezi tankováním LPG a CNG? LPG je skoro jak benzín, akorát to na konci pšoukne a zasmrdí plyn.

    Co si myslíš o mild hybridech? Je to k něčemu? Na mě to působí dojmem, že se nsaží srazit emise za každou cenu a to auto je narvaný elektrickýma serepetičkama, kvůli kterým je drahý a který jak začnou odcházet, tak servis musí být černá díra na peníze. Tudíž do jetého mildhybridu bych nikdy nešel. Jaká je realná versus papírová spotřeba?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    11% EV Market Share In Germany! Let The Disruption Begin!
    https://cleantechnica.com/2020/08/23/11-ev-market-share-in-germany-let-the-disruption-begin/

    The German auto market is nearly back to normal, down just 5% in July, but the local plugin electric vehicle market is far beyond that — it’s red hot right now. Plugin vehicles (fully electric vehicles as well as plugin hybrids) scored an amazing 36,000 registrations in July, which not only a new record, but is 85% above the last record, made last March.
    KEB
    KEB --- ---
    Zkapalněný propan jako zdroj tepelné energie pro vytápění a přípravu teplé vody a jeho uhlíková stopa - TZB-info
    https://m.tzb-info.cz/...oj-tepelne-energie-pro-vytapeni-a-pripravu-teple-vody-a-jeho-uhlikova-stopa

    Článek o LPG

    A tady je pokračování článku o nabíjení bev

    Nabíjení elektromobilů, zatížení sítě a řízení výkonu – část II., řízení výkonu - TZB-info
    https://m.tzb-info.cz/...-nabijeni-elektromobilu-zatizeni-site-a-rizeni-vykonu-cast-ii-rizeni-vykonu
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    Tohle bude ještě vtipné:
    Tesla fights back against owners hacking their cars to unlock performance boost - Electrek
    https://electrek.co/.../08/22/tesla-fights-back-against-owners-hacking-unlock-performance-boost/amp/

    Zajímalo by mne, zda někdo pracuje už i na řešení problémů které měl Rich Benoit (Rich Rebuilds)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    The collection and association of auxiliary data with vision data is done automatically and requires little if any, human intervention. For example, objects identified using vision techniques do not need to be manually labeled, significantly improving the efficiency of machine learning training. Instead, the training data can be automatically generated and used to train a machine learning model to predict object properties with a high degree of accuracy.

    Tesla Published A Patent 'Estimating Object Properties Using Image Dat
    https://www.tesmanian.com/blogs/tesmanian-blog/estimating-object-properties-using-visual-image-data
    MINER
    MINER --- ---
    SHEFIK: Volocopter jsou Němci:)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    VACA: neprehlidnul. emiraty totiz nejsou zadny pozemni zabari. testujou drone taxi od 2017 :)

    Dubai tests drone taxi service - BBC News
    https://www.bbc.com/news/amp/technology-41399406
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    iba rumor, ale verim, ze Tesla nespi na vavrinoch a standardne iterativne vylepsuje stavajuci FSD hardware:

    Tesla Next-Gen HW4 7nm Chip Possible for 4D FSD, Initial Production in
    https://www.tesmanian.com/...e-for-autopilot-rewrite-will-start-production-in-q4-2020-by-tsmc-report
    VACA
    VACA --- ---
    SHEFIK: Mozna jsem neco prehlidnul. Ale celkem me prekvapuje ze tam nejsou treba emiraty.
    Bohata zeme, ve ktery je do dnesnich dnu v pravnim systemu hodnota lidskeho zivota vycislena poctem velbloudu, bych skoro cekal ze budou prukopnici v oblasti autonomnich vozidel :D
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    The Moral & Ethical Considerations Of Self-Driving Vehicles
    https://cleantechnica.com/2020/08/19/the-moral-ethical-considerations-of-self-driving-vehicles/

    Germany is the only country that has devised a legal framework for the ethical considerations it thinks should be incorporated into self-driving systems. In 2017, a German government commission headed by Udo Di Fabio, a former judge on the country’s highest constitutional court, released a report that suggested a number of guidelines for driverless vehicles. Among the report’s twenty propositions, one stands out: “In the event of unavoidable accident situations, any distinction based on personal features (age, gender, physical or mental constitution) is strictly prohibited.”
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    10 robotaxi spolecnosti, najezdeny miliony km

    10 Robotaxi Services — Existing & Planned
    https://cleantechnica.com/2020/08/20/10-robotaxi-services-existing-planned/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam