• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GANBOYAno šéfe / Na Nože--- Polerich Polerich uber ales
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Tak přátelé, v České kuchařce od J. Fialové z roku 1989, 5. přepracované vydání (první vydání 1969), je například 6 receptů na lilky, z toho jeden masový (mleté vepřové) a u dvou je zmíněn parmazán a čedar (kde to asi lidi sehnali? :)).

    Listuji kapitolou zelenina, nikde žádný salám, točeňák ani uzenina, druhů zeleniny spousta, i ty lilky, černý kořen a pastiňák. Běžné zeleniny jako kapusta, květák, paprika mají 10-20 receptů každá, od prostých typu podusíme na másle, po vydatné a složité. Maso používáno buď mleté hovězí a vepřové nebo slanina nebo třeba obrané telecí nožičky a jiné pokrájené zbytky. Zapékání se sýrem se děje v množství 50g sýra + 50g strouhanky na pekáček pro 4 osoby. Nevidím vývary z kostky, nevidím polotovary ani konzervy ani Ceres Soft.

    Ze sladké sekce si snad nepamatuji ani Heru, zato z omáčkové si pamatuji na to překvapení, že hnědá omáčka může být z dlouho dušené zeleniny pod masem, podle potřeby lehce zahuštěná jíškou.

    Slušná česká kuchyně existovala a naštěstí ji vařila třeba moje maminka :). Jenže učňáky, jídelny a hospody šly jinou cestou. A může za to Runštuk, usmažme ho na Ceresu a podusme s kostkou knorru :)))
    CHESUS
    CHESUS --- ---
    ZUZKAOU: aspon ze ty ecka co do toho davaj sou celkem ok. nejvic me desi ten "hovezi extrakt"
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TAPINA: srovnala bych onen recept na "česká klasika zahuštěná moukou" s tímtéž ze Sandtnerky nebo J. Fialové, bohužel (bohudík) však toho Rundštuka nemám.
    Mně se ty postupy nezdají. Klasičky české kuchyně mají v receptech docela slušně zeleniny, méně mouky a mnohem méně blafů. A taky se mi nezdá výběr jídel, které se roky vaří jako hotovky, dobrých 75% české kuchyně se nevaří tak dlouho, až jsou skoro neznámá.
    PERI
    PERI --- ---
    TAPINA: Jako podle mně základní myšlenka bude - "Ty pitomý lidi si nás budou asociovat s Pohlreichem a tim pádem si nás pak v krámě koupěj, až nebudou mít sváteční náladu vařit to složitý consommé, místo Vitany, kterou Pohlreich určitě nemá rád protože v tý reklamě nebyla!".... tak to vidim já :)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Nechápu myšlenkové pochody sponzora, jako že zasponzoruju pořad, ve kterém se bude od začátku do konce říkat, že se můj produkt nemá používat, ale asi znají svoje bydlenky - kouknou na Šéfa, uvaří z masoxu. Ze strany tvůrců pořadu nemám výhrad.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    TAPINA: reklama na zelný salát je má oblíbená. A taky na med z jednoty.
    PERI
    PERI --- ---
    ZUZKAOU: To jen dokresluje tu absurditu no... :) Jako já to nijak neobhajuju, to ne, ale když zaplatili viď...
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    ZUZKAOU: Tak víš co, doba pokročila, dnes už se nedělají reklamy na jablka, med nebo zelí, tak holt zbývají než ta dochucovadla :o)
    Ty nejlepší socialistické reklamy :) - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=yc_eF6PIWBo
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PERI: no a hned po té slogan o tom že v tomto pořadu nezabíjíme chuť žádnými umělými dochucovadly. Vrátím se ke své praxi večerníčku přes internet...
    PERI
    PERI --- ---
    ZUZKAOU: Tak někdo tu srandu platit musí ne? Nic k radostnému poskakování to není, ale prachy v tomhl případě holt nesmrděj...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Sponzorem pořadu je Knorr bohatý bujón !!!?!!

    Bohatý Bujón Hovězí
    http://www.chemievjidle.cz/bujon/bohaty-bujon-hovezi-knorr-unilever
    voda
    jedlá sůl ( 22% )
    hovězí tuk ( součást hovězí složky 7,1% )
    hovězí extrakt ( součást hovězí složky 7,1% )
    kvasničný extrakt
    cukr
    mrkev ( 1,8%, součást zeleniny 2,3% )
    pórek ( 0,5%, součást zeleniny 2,3% )
    česnek ( součást zeleniny 2,3% )
    aromata ( obsahuje mléčnou složku )
    rostlinný tuk
    E415 Xanthan
    E410 Karubin
    E150 Karamel
    petrželová nať ( 0,4% )
    maltodextrin
    rozmarýnový extrakt
    zeleninové koncentráty ( jablečný, cibulový, mrkvový )
    směs koření
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    Ty vole, vyučenej kuchař a nikdy neporcoval kuře a nedělal vývar, vždycky jenom z masoxu...mám pocit, že tam je, aby se ukázalo to, na co poukazoval Vaněk
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    MOIRAIN: No, je to taková ta česká klasika zahuštěná moukou. Když jsem neuměla vařit vůbec, ale jako že vůbec, netušila jsem, jak se to udělá, a z čeho, že vznikne hnědá nebo béžová omáčka, tak jsem se to učila z toho, a bylo to lepší, než kdybych dělala podle mimibazaru omáčku ze sojovky a tatarky, ale teď už dělám i většinu normálních receptů jinak.
    SAMIEL
    SAMIEL --- ---
    MOIRAIN: ale píču
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    FOZO: ale zas tak ty naprosto základní a normální recepty v tom nejsou nic proti ničemu, blbý je, že tam začal být někdo "kreativní"
    FOZO
    FOZO --- ---
    COMMANCHE: Kuchaři střední a starší generace publikaci nazývají "Bible kuchařů"; vyrostly na ni celé generace kuchařů.
    A zde je vysvětlení proč to tu v gastronomii vypadá, tak jak to vypadá
    CAPTAIN_TACUD
    CAPTAIN_TACUD --- ---
    The First Master Chef: Michel Roux on Escoffier

    BBC Four - The First Master Chef: Michel Roux on Escoffier
    http://www.bbc.co.uk/programmes/p00ypy02

    Michel Roux Jr explores the life and influence of his great culinary hero, Georges Auguste Escoffier - the man who turned eating into dining. The first great restaurant chef, Escoffier established restaurants in grand hotels all over the world and in these centres of luxury and decadence the world's most glamorous figures of the day would mix - actresses and princes, duchesses and opera singers. Catering to this international jet set, Escoffier produced fabulous dishes that combined luxury and theatricality, elevating restaurant food to an art form.

    Escoffier was born the humble son of a Provencal blacksmith, but at 13 began working in a restaurant kitchen. In the 19th century they were infernal, coal-fired, unventilated places and chefs had a shorter life expectancy than even coal miners. As Escoffier worked his way up the career ladder, he dedicated himself to improving the lot of his staff - from banning alcohol and swearing in his kitchens to buying smart clothes for young chefs who couldn't afford them. He always told his staff to 'dress like you are somebody, his great-grandson Michel Escoffier tells Roux as they have lunch in an original 19th century Parisian dining room.

    Escoffier really made his name when he and partner Cesar Ritz came to London to run the brand new Savoy Hotel at the request of Richard D'Oyly Carte. In a time of untold luxury and decadence, when money and pleasure combined like never before, he cooked and named dishes for all of London's society - from Queen Victoria and Bertie, the fun-loving Prince of Wales, to the most glamorous entertainers of the day such as Oscar Wilde, actress Sarah Bernhardt and opera singer Nellie Melba. 125 years later, Michel joins historian Kate Williams to enjoy a delicious peach melba in the Savoy and discover how the Victorian British were convinced that eating out was the thing to do - until Escoffier and Ritz, 'nice' women would never have been seen eating in public.

    But there's a dark secret, one that Michel has heard of but never wanted to believe - that after eight years Escoffier was fired from the Savoy for being on the fiddle. Food journalist Paul Levy, who first published the accusations, tells all.

    As well as delving into the history of his hero, Michel also explores the palpable influence that Escoffier has on all our lives today. Whenever we step into a restaurant and order a meal it's his traditions, systems and skills at work - the a la carte menu, the prix fixe, the organisation of the kitchen and the way a dining room is decorated - and it's for that reason that Michel, one of this country's most celebrated and favourite chefs, says that he owes his whole career to Escoffier.

    Along the way we witness some of his most delicious dishes and we see the evolution of one of Michel's own creations, as he explores one of Escoffier's most basic recipes and turns it into a Michelin-starred 21st-century dish.

    BBC.Michel.Roux.on.Escoffier.PDTVx264.JIVE.mp4 | Ulož.to
    http://uloz.to/xJG9aqPh/bbc-michel-roux-on-escoffier-pdtvx264-jive-mp4
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    Královnu všech polévek uvaříte jen z oháňky pořádného vola. Podle šéfa - iDNES.cz
    http://hobby.idnes.cz/...ch-uci-varit-konsome-d10-/hobby-domov.aspx?c=A130528_140537_hobby-domov_mce
    CAPTAIN_TACUD
    CAPTAIN_TACUD --- ---
    jo ten blazinec ma 6 dílů :))

    FORTUNA :: Výsledky vyhledávání
    http://www.fortuna.cz/shop/vyhledavani/?q=technologie+p%C5%99ipravy+pokrm%C5%AF
    SOJKA
    SOJKA --- ---
    presne kdyz sem chodil do skoly tak normy byly ucebnice na predmet technologi pripravy pokrmu takze s tim ze normy nejsou ucebnice ses mimo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam