• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KATUSARomipen * cesta k romské duši *
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    CAMELLA: pokud jsi student (FF) UK,tak můžeš chodit na romštinu pro neromisty

    http://www.romistika.eu/docs/ROM_LS0809-platny.xls letos v úterý od sedmi,ale každej rok to bejvá jinej den i hodinu.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    ZAMOTEK: to jako student obecně, nebo student romistiky? Asi to druhé, že:/

    KATUSA
    KATUSA --- ---
    BUGZC: hmmm, tak ne, no... :)

    Ahoj, u nás ve škole (Praha 7) bude 26.5. jednodenní seminář Romská duše, je to ve spolupráci s paní Davidovou, vážní zájemci o účast se mi ozvěte do pošty - je to míněno spíše pro naše studenti a lidi z nejbližšího okolí, které to téma zajímá, čili nepočítáme s masami...
    BUGZC
    BUGZC --- ---
    KATUSA: hmm ok, jako bych nic nenapsal
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    CAMELLA: jsou u nás na romistice,ale nevim,jestli se tam dá chodit i když nejseš student
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    KKKWIXXX: cikáni jdou do nebe jsem tuhle koupila v levných knihách v Praze na Letné... jinak to teda mám na to dvd...:) jestli teda chceš ten starý ruský film...
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    Nevíte někdo, jestli v Praze existují kurzy romštiny (pro začátečníky)? Docela by mě to zajímalo, ale na internetu jsem našla jen neuplne nebo zastarale informace.
    Díky moc:)
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    ahojte, nemate nahodou nekdo exil od gatliffa a cikani jsou do nebe?
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    KATUSA: díky mému skinu nyxu vubec neni možné přečíst nápis na záhlaví...nešlo by to změnit na defaultní barvu?
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    trochu jsem vylepšila nástěnku a záhlaví, snad se vám bude líbit...
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    tady jsem ještě něco našla...kdybyste ten film sháněli, mám ho doma...
    http://www.dailymotion.com/relevance/search/latcho+drom+part
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    věděli byste někdo o tomto článku v lidovkách, jak ho najdu?:
    http://romove.radio.cz/cz/clanek/22353
    ...O víkendu jsme si v Lidových novinách mohli přečíst text, který nám nastavuje zrcadlo: americký student v něm účtuje se zdejším svatouškovstvím a píše: V zemi, kde se to jen hemží rasistickým útiskem v nedávné minulosti - desítky let provozované sterilizace romských žen, hilsneriáda, ta příšerná dvoumetrová zeď v romském ghettu v Ústí nad Labem - se Češi stále berou jako oběti: ubližují jim Rakušané, Němci, Rusové. To, že by snad sami Češi mohli hrát roli Goliáše a Davidem byl někdo jiný, nezapadá do národní vyprávěnky. Když Čecha upozorníte na něco neobhajitelného, jen poukáže na nějakou větší a ještě hrozivější sílu zla. Takže i když se zdejší města stávají čas od času bojišti rasové války, slýcháte obhajobu: Ale aspoň nejsme jako Poláci!" konec citátu Dodejme, že to věru ne. Na rozdíl od nás si totiž Poláci dokáží svůj rasismus aspoň přiznat. Rasismus po česku je tabu....
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    něco jsem přidala na nástěnku, postupně to tak budu doplňovat...
    kapura - zmizelí romové a romové dnes
    holocaust
    muzeum romské kultury - Brno
    rozcestník sdružení aj.
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    A to se jako ptáš koho konkrétně? Mě to spíš přijde, že tu naši usedlou společnost je třeba vychovávat, k jinému obrazu romů, než jaký je v ní zakořeněný...? A že výchova (nejen) romských dětí nemusí být nutně jejich přeměna k obrazu svému...spíš by právě, jako každá správná výchova, je měla vést k sobě samému......a na těch lidech, ať už romech či neromech, kteří ty děti vychovávají, leží právě ta vychovatelská zodpovědnost, aby dětskou duši pokud možno vůbec či nejmíň pokřivili a usnadnili tak dítěti "vstup" do společenského života, s vědomím sebe sama, svých kořenů, schopností a umění je využít atd. A že to spíš je to ono, o co se lidé zde přispívající snaží ve své práci uplatňovat, ne nějaké předělávání k obrazu svému...
    BUGZC
    BUGZC --- ---
    skoro mi to tak pripada, ze jste se rozhodli resit romskou problematiku tak, ze neromove vychovaji mala romcata ku obrazu svymu?
    cili jim vymetete romskou dusi z tela?
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ZUZKAOU: už to všechno prozkoumávám, díky za tipy :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ECLECTICA: Nejspíš ne. Jako pedagogické vzdělání se hodí, ale jinak je to stejně spíš o komunikativnosti, schopnosti vymyslet činosti, které to dítě zaujmnou, trpělivost, odolnosti na frustraci.

    5P určitě dobrovolníky trénujou sami, nevím jak stím doučováním, člověk v tísni jim určitě nabízí supervizi a tipla bych si že nějaká společná vzdělávací setkání taky, ale to si cucám z prstu a musela bych se optat.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ZUZKAOU: potřebuju si pro to nějak doplnit vzdělání?
    Vlastně jsem měla neco takového na mysli, pomoct dětem s úkoly a podobně.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ZUZKAOU: zrovna jsem chtěla napsat, že mi kamarád dal tip na Člověka v tísni - pracuje pro ně asi 6 jeho známých :)

    To doučování by mě bavilo asi hodně.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam