• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KATUSARomipen * cesta k romské duši *
    Toto nemá být diskuse typu "prostě řekněte, co si myslíte", ale pokud možno vážný dialog mezi těmi, kdo se romstvím SKUTEČNĚ CHTĚJÍ zabývat. Například i proto, abychom nacházeli opravdové možnosti, jak je možné s romy soužít, ve vzájemné úctě a souladu. Veškeré zbrklé slovní průjmy a slovní masturbace samozvaných mravokárců nechť hledají své uplatnění jinde. (viz. odkazy na nástěnce)

    Latcho Drom - část východní Slovensko
    Jarko Jovanovič Opre Roma
    slovník romštiny

    "Jestliže se chováme k lidem podle toho, jací jsou, škodíme jim. Jestliže se k nim chováme podle toho, jací by mohli být, pomáháme jim dosáhnout na jejich limity." J.W.Goethe




    Kdo by se chtěl podílet na tvorbě nástěnky, právech a povinnostech :) majitele diskuse atp., napište mi do pošty, budu jenom ráda.
    rozbalit záhlaví
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    ZAMOTEK: čepororo )
    džas adaďives pre demonstracia?
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    KKKWIXXX: a so tu, imar vakeres, čhaje?
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    KKKWIXXX: a jesli jsi uplne odjinud nez z UK, urco to taky nebude problem, jen ti to mozna v tvoji skole neuznaji za kredity..
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    CAMELLA: jako vetsina kurzu na UK je i romstina pro neromisty pristupna studentum z jinych kateder - chodila jsem tam rok, ted uz to bezi pod vedenim Heledny Sadilkove druhym rokem, taze to pro uplne zacatecniky neni. ale je mozne, ze od pristiho semestru zacne novy turnus..
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ZAMOTEK: díky za vyčerpávající informace :)
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    Tak tedy:
    na našem území se používaj 3-4 varianty/dialekty romštiny. Předně tu máme tzv. slovenskou romštinu (ještě navíc její východní variantu) - vzhledem k tomu, že většina Romů žijících u nás přišla po válce ze Slovenska a od tý doby tu žijou. Jejich varianta je u nás nejrozšířenější z historických důvodů.
    Dále jsou tu pozůstatky české a moravské romštiny (spíš ta moravská, rodilí mluvčí český romštiny mám pocit už nežijou) - pozůstatky proto, že za války byla většina původních Romů na našem území vyhlazena.
    Pak také samozřejmě olašská/vlašská romština - záležitost donedávna velmi prestižní a celkem střežená,nechtěli se moc otevírat většinové povětšinou utlačující společnosti. Dokonce si dokázali udržet kočovnej způsob život až do roku 1958.
    A pak je tu taky tzv. Sintská romština - mluvčí jsou Sintové,žijící většinou v německy mluvících zemích a oblastech, u nás bejvali nejčastěji v pohraničí, kočovali a jejich rodiny byly po obou stranách hranice. Sintština je hodně odlišná od ostatních našich a Sintové dodneška jen zřídka nechávaj nahlídnout vnější pozorovatele do svý společnosti.

    Tak snad jsem nic nevynechal :)
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ZAMOTEK: teď projevím základní neznalost, ale: u nás se používá slovenská romština?
    Nechceš udělat malý exkurs do jazyka? :)
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    ECLECTICA: http://www.alescenek.cz/detail/romani-chib---ucebnice-slovenske-romštiny:99:575059.html můžu doporučit tuhle ;) je u nás asi nejlepší,co se dá sehnat
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Taky bych docela uvítala nějaké kursy :)
    Mimochodem, nevíte o nějaké dobré učebnici?
    ABRAMERLIN
    ABRAMERLIN --- ---

    http://www.stream.cz/video/291472-cesky-vyber ..cigansky prezident v cesku...?
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    CAMELLA: jo,naši učitelé jsou hodně vstřícný,určitě to stojí za pokus ;)
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    Zde více info (www.akademietabor.cz):
    Romská duše: úterý 26.5.2009 od 9 hodin do večera
    Nápad uskutečnit setkání na téma "Romská duše" vznikl na obhajobě diplomové práce Jana Chromečka … Romipen – cikánské nebe, které je esencí, ideou lidské důstojnosti a pravdivosti se dnes Romům začíná vzdalovat. Dokud se s láskou nenaučíme porozumět romské duši, nepochopíme jejich romipen, budeme jen dál „páchat dobré skutky“ ve jménu asimilace a integrace. V případě našeho chování k romskému etniku ještě stále sklízíme plody toho, co zaseli nacisté a komunisté před několika lety, kteří však jen pokračovali v linii nastavené již v 16. století."
    Setkání nad tématy romské duše se zúčastní PhDr. Eva Davidová, Csc., mladí romští muzikanti z komunitního centra Cheiron-T v Táboře a další. Večer bude promítán film „Latcho Drom“, na jehož přípravě paní Davidová spolupracovala a který pravdivě a bez zbytečných slov zachycuje život Romů v různých koutech světa. Program bude časem upřesněn.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    ZAMOTEK: aha:( já sice student jsem, ale z uplne jiné školy:/
    Ale zkusím se poptat, zda by to přeci jen nějak nešlo. Díky moc:)
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    CAMELLA: pokud jsi student (FF) UK,tak můžeš chodit na romštinu pro neromisty

    http://www.romistika.eu/docs/ROM_LS0809-platny.xls letos v úterý od sedmi,ale každej rok to bejvá jinej den i hodinu.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    ZAMOTEK: to jako student obecně, nebo student romistiky? Asi to druhé, že:/

    KATUSA
    KATUSA --- ---
    BUGZC: hmmm, tak ne, no... :)

    Ahoj, u nás ve škole (Praha 7) bude 26.5. jednodenní seminář Romská duše, je to ve spolupráci s paní Davidovou, vážní zájemci o účast se mi ozvěte do pošty - je to míněno spíše pro naše studenti a lidi z nejbližšího okolí, které to téma zajímá, čili nepočítáme s masami...
    BUGZC
    BUGZC --- ---
    KATUSA: hmm ok, jako bych nic nenapsal
    ZAMOTEK
    ZAMOTEK --- ---
    CAMELLA: jsou u nás na romistice,ale nevim,jestli se tam dá chodit i když nejseš student
    KATUSA
    KATUSA --- ---
    KKKWIXXX: cikáni jdou do nebe jsem tuhle koupila v levných knihách v Praze na Letné... jinak to teda mám na to dvd...:) jestli teda chceš ten starý ruský film...
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    Nevíte někdo, jestli v Praze existují kurzy romštiny (pro začátečníky)? Docela by mě to zajímalo, ale na internetu jsem našla jen neuplne nebo zastarale informace.
    Díky moc:)
    KKKWIXXX
    KKKWIXXX --- ---
    ahojte, nemate nahodou nekdo exil od gatliffa a cikani jsou do nebe?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam