• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SMAGUEmateřské školy
    Vážení přátelé, zasloužilé matky (a otcové), tato diskuze vznikla jako reakce na nedávné zkušenosti s přijímáním dítěte do školky. Nás naštěstí vzali, ale soudě podle rozčarování v řadách známých, klientek nebo jen z rozhovorů s matkami tříletých capartů někde na hřišti toto štěstí měl opravdu málokdo. Ráda bych tuto diskuzi věnovala osobním zkušenostem ať už s kontaktem s konkrétními mateřskými školkami či přímo názor na chod školky v případě, že do ní vaše dítě dochází či docházelo, v každé mi totiž bylo řečeno něco jiného a podle všeho má každá školka jiná kritéria pro přijímání dětí. Dále by mě osobně zajímal i záhadný systém jednotlivých obvodů v Praze pro výběr školky pro dítě v případě, že bylo přihlášeno na více školek atp. Tak kdyby o tom někdo něco věděl...
    rozbalit záhlaví
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    GIOMIKY: Já myslím, že tohle prostě musí přijít přirozeně, doba kdy člověk celou noc spí a nepotřebuje. Nikdy jsem dítě v noci nebudila, když mělo několik nocí po sobě suchou plenu, přestala jsem ji dávat a nainstalovala pro případné nehody do postele savou podložku. Nehody byly asi dva měsíce cca 1x týdně a už dlouho ne. Jirkovi ještě tři nejsou, ale každý má své tempo. Jestli někdo prostě potřebuje i v noci po dvou hodinách, tak to na odplenkování není. Navíc to noční buzení vůbec ničemu nepomáhá, dítě se probudí napůl, ani o tom pomalu neví. To jste jen ušetřili plenu, ale nácvik to neposunulo.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    GIOMIKY: Podle mě to v noci nejde naučit. Dítě se musí samo od sebe budit na potřebu. Umělým buzením se akorát narušuje spánek, rodiče i dítěte. A klidný nepřerušovaný spánek považuju za důležitější, než že se dítě sem tam pomočí. U dcery (3,5) vím, že když večer (hodinu a méně před spaním) vypije hrnek a víc, tak můžu téměř jistě počítat s nočním močením, tak jí dám radši plínku. Ale ona večer zas tolik nepije, takže to nebývá problém a stává se to tak jednou za 3 měsíce. Párkrát jsem ji zkoušela posadit v noci, když jsem měla podezření a ona byla neklidná, ale to byl takový řev a vztek, že se ani nedala posadit na nočník, to prostě nešlo. Takže to musí přijít samo.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    GIOMIKY: ještě bych tomu dala čas, navíc nejsem příznivcem nočního buzení na WC.
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    GIOMIKY: Pozdě to není, noční odplenkování může trvat několik let (nemyslím snahu rodičů to naučit, ale prostě fakt, že bdělé dítě si samo dojde třeba od dvou, ale v noci se počůrává klidně do pěti, šesti), souvisí to s dozráváním nervové soustavy. Hodně dětí spí tak tvrdě, že je prostě potřeba čůrání nevzbudí. Pokud k tomu nemáte nějaké vážné důvody (třeba zdravotní), nelámejte to přes koleno. To, že dáš spící dítě vyčůrat, sice způsobí, že nebude mít mokrou postel (plenu), ale nijak to nepřispívá k tomu, aby se samo naučilo v noci nečůrat nebo si samo v noci došlo na nočník. Ušetří to peníze za plíny, ale je to pruda pro rodiče, často i pro dítě, které se pak nevyspí tak kvalitně, jak by mělo.
    Ideální je počkat, až bude plena několik dnů po sobě suchá, a pak zkusit bez pleny (a počítat, že se s velkou pravděpodobností ještě pár nočních nehod stane).
    TUTIK
    TUTIK --- ---
    GIOMIKY: Dceri bude v listopadu pet a stale ji denne budime. Obcas se sama vzbudi sama driv a jde se vycurat, ale kdybych zapomela a nedala ji vycurat, vzbudi se s placem, ze je mokra.
    Takze to muze byt jeste opravdu na dlouho.

    Ma druhou stranu bez pleny je uz opravdu hodne dlouho, ale proste ji musime vzbudit, spi prilis tvrde na to, aby se vzbudila sama. Zacinali jsme ale tak, ze mela na noc takovou tu natahovaci kalhotkovou plenku, vzbudili jsme ji jednou za noc a dali vycurat a kdyz potom nejakou dobu po sobe mela takto rano kalhotky suche, zacali jsme ji davat na noc bez pleny. Jakekoli zacatky driv byly v podstate jenom o tom, kolikrat ji zvladneme dat v noci na zachod, jinak je rano mokra. To nikdo dlouho nevydrzi. :)

    Starsi dcera zase zacinala tak, ze mela normalne rano plenu uplne suchou. Kdyz to bylo nekolikrat po sobe, zkusmo jsme ji prestali plenu davat a v noci ji budili. Buzeni na zachod ale pro ni bylo hrozne umorne, spi tvrde a mela casto temer hystericky zachvat, kdy vlastne spala a ve spanku brecela, ze nechce curat... Tak jsme se na to vybodli a proste ji nechali spat. Parkat mela mokrou postel, ale hodne brzo prestala a normalne vydrzela celou noc.

    Zalezi, jak na tom je vase holcicka. :)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    GIOMIKY: Já tomu nechávám volný průběh, dávám na noc plenku a to jsou mu čtyři, zatím se počůrá jednou týdně a věřím, že se jí zbaví sám. Přijde mi to buzení na nočník nelidský pro všechny.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Doufam, ze nebudu uplne off-topic. Resim ted odplenkovani v noci. Vcera jsme zacli. Ulozil triletou dceru v osm, v jedenact bylo pozde. Dneska v osm ulozil, dal na nocnik v 10, v pul dvanacty, jeste zkusim v jednu. Ale tak trochu citim, ze pri praci to dam asi tak tyden. Moje otazka je. Je to ve trech letech pozde? A jak dlouho to uceni muze trvat? Predem dik za reakce.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    KATIA: právě, u nás není, než ta jedna.
    KATIA
    KATIA --- ---
    ANNAWA: u jedne školky to nějak nepobiram. U nás jich je asi 7, takže samo hodně řeší situace, že v žádosti preferovana je plná a kam teda jinam. Tam ten měsíc chápu, vím od kamaradek, že už je různé kontaktovali...
    TUTIK
    TUTIK --- ---
    MEDVED007: ale kousek od O2 areny je nadherny park Podvinni
    NIENNA
    NIENNA --- ---
    ANNAWA: Držím, co mám... ať to klapne... :-)
    (nám to taky dali vědět skoro po měsíci - v pátek a v úterý jsme šli pro lejstro)
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    SARGO: každopádně, výsledky budou tento patek. Tedy přesně do měsíce, uhu.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    MEDVED007: jj,je to o lidech.. 2.největší obvod ostravy (45tis.obyv.) má hřiště opravdu za každým rohem.. a to i basketbalové apod.a to je to obvod převážně staré zástavby

    na druhou stranu náš obvod je jediný ve městě,který nemá problém s dětmi do školky od 3let věku (někdy i mladší)..je tady přes 30 statních školek

    člověk si prostě nevybere :( takže jsem ráda za školku a počkám si jaké udělají hřiště

    jen mi prostě hlava nebere,proč nejsou radnice schopné zaměstnat člověka,který by se zabýval pouze čerpáním dotací z EU a pomáhal se zpracováním žádostí,aby nebyly zamítany .
    EDERA
    EDERA --- ---
    YENNEFER: Bydleli jsme dlouhé roky na Vinohradech a kde to šlo, tak nějaké hřiště bylo. Akorát teda těch prostorů "kde to šlo" bylo rozhodně míň, než na sídlišti. Tady máme do pěti minut chůze asi pět hřišť pro děti, dvě univerzální plácky na míčové hry a dvě venkovní posilovny pro dospěláky (z toho jednu pro seniory).
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    MEDVED007: a Park Podvinný mlýn je taky fajn, ne?
    KATIA
    KATIA --- ---
    MEDVED007: tak jsou skvělý hřiště směrem k vysočanský, to nemůže mít daleko, ne? za mě zase lepší velké a pěkné...


    EDERA: a vlastně asi můžeš. v tomhle je geniální barcelona, malá hřiště na jakémkoliv plácku - prostě plůtek, taková ta měkká podložka a pár prolézaček. hodí se to.
    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    EDERA: tak praha 4 je taky v pohodě... a připomínám, že stará zástavba
    EDERA
    EDERA --- ---
    MEDVED007: To mi ale přijde, že srovnáváš nesrovnatelné. Porovnávat starou zástavbu, kde ani není moc veřejných prostranství, na kterých by ta hřiště mohla být, se sídlištěm, kde jsou mezi panelákama volné plochy, podle mého fakt nejde. Porovnej Libeň s nějakou obdobně zastavěnou čtvrtí (Žižkov dejme tomu) a bude to podobné. A zas naopak sídliště (která jsou na osmičce taky) na tom budou srovnatelně s Jižákem.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    EDERA: jako ne že by nebyly žádné, ale jsou sporadicky, rozhodně to není na každém rohu jak na jižním městě...a se školkama taky na levačku.....prostě má tahle městská část asi jiné priority....
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    EDERA: u O2 arény....
    EDERA
    EDERA --- ---
    MEDVED007: A kde přesně brácha na Praze 8 bydlí? Jsem si nějak nevšimla, že bychom tu neměli hřiště.
    SARGO
    SARGO --- ---
    ANNAWA: Myslím, že nebudeš jediná, a že se jim tam dějí horší věci, než lehce říčná matka, co se nemůže dočkat - naopak, je to znamení, že se tam tak moc těšíte :-D Ale teda trvá jim to hrozně :-/
    (Kolem zápisu a přijetí se mělo jít do školky celkem třikrát, z toho jeden termín jsem prošvihla, protože jsem tak moc nevěřila, že nás vezmou, že jsem ani nehlídala tabuli a čekala na zamítací dopis, se kterým se pak mělo něco dál podnikat; a existence dalšího mě ani nenapadla - postup byl tak hodně odlišný od školky, kde jsme byli se starším, že jsem se spolehla na logiku a nedbale četla dispozice :-D I tak nás ředitelka zdraví s úsměvem, myslím, že musí být na zmatené rodiče zvyklí... :-))
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    SARGO: já jsem dneska už do školky napsala mail, že kdy budou výsledky zápisu který byl 29/4, že už jsem z toho trochu nesvá. Takže nejen, že jsem si nešplhla, ale rovnou budu za rodiče potížistu, pokud to teda vezmou.
    SARGO
    SARGO --- ---
    XMARGE: ... a jejich obyvatelé po nich krouží, za odpoledne jich vystřídají pět či sedm či libovolně, a díky tomu jim tam nepřeskočí. :-D

    ANNAWA: Uklízení zahrady máme u nás ve zcela nedivoké formě, kdy se dvakrát třikrát do roka udělá akce, kdo přijde, přijde... Chtěli jsme si šplhnout a jít si trochu zahrabat, ale dítko při pomyšlení, že půjde o víkendu do školky - ač tam jindy chodí v pohodě - málem dostalo psotník, tak jsme si nešplhli. :-D
    XMARGE
    XMARGE --- ---
    Praha 13 hlásí tři hřiště na každým rohu. A nejen pro nejmenší děti, ale i basketbalový, volejbalový a tak..
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    ZEMINO: tohle je hrozně o radnici....třeba Praha 11 má kvanta krásných hřišť, brácha bydlí na Praze 8 a je to děsný.....přitom je to všechno vlastně jedno město.....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam