BOREC: ještě mě napadlo, samozřejmě se vyhnout věcem se syrovými vejci (to platí i o ochutnávání těsta při pečení), a taky dávat pozor na to, aby nejedla příliš často a ve velkém množství věci, v nichž je vysoký obsah vitamínu A (typicky játra).
Co se týká kofeinu (ten nen jen v kávě, že...), tak dávka do 300mg denně (dva slabší šálky kávy) je považovaná za bezpečnou. S alkoholem v malém množství (tedy třeba půl skleničky vína jednou dvakrát za týden) většina gynekologů taky nemá problém, ale existují studie, které tohle umírněné pití dávají do souvislosti s ledasčím, včetně ADHD a snížení intelektu dětí průměrně asi o 5 bodů IQ (a na každou tuhle studii existuje taky jedna, co to vyvrací, takže si člověk musí udělat vlastní názor).
Daleko větší pozor je potřeba si dávat na léky, a to zvlášť v prvním trimestru. Ovšem, na to, aby na léku bylo uvedeno, že je v těhotenství bezpečný, je potřeba dost drahé testování, takže principiálně je dobré rozdělit léky do tří skupin: 1) v příbalovém letáku je uvedeno, že je v těhotenství bezpečný (těch je minimum). 2) v příbalovém letáku je uvedeno, že je nutné se poradit s lékařem (nemá atest, ale praxe neprokázala žádný teratogenní účinek). 3) v příbalovém letáku je uvedeno, že je teratogenní a zákaz užívání v těhotenství - ten jediný fakt určitě a nikdy nebrat, pokud to není na přímý příkaz lékaře, který ví o těhotenství a dokáže srozumitelně vysvětlit, proč je vyšší riziko neléčeného stavu než léku a že opravdu neexistuje žádná jiná alternativa.
Jo a k lékům ze skupiny b) je dobré si vyhledat účinnou látku na stránkách FDA, protože spousta věcí už má atesty v Americe, ale ne v ČR.