• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AXTHEB: rozliseni v z je dano tim kapatkem, v XY to bude podstatne horsi, a hlavne opakovaci presnost bude problem, samotne rozliseni neni vse, to je jako kdyz u dostatecne namikrokrokovanym motoru se bezproblemu dostanu na rozliseni jednoho kroku na 0.0001mm jeste neznamena ze ten stroj tak bude jezdit
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    JVCNC: No tak rozliseni osy Z bude nekde kolem 0.02mm, kdyby k tomu dotahl i ostatni parametry :)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    a jak tak koukam na vysledky tisku, tak zrejme moc nerozumi terminu ultra high resolution.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    me osobne se vic libi metoda vytvryovani fotopolymeru osvitem pomoci DLP projektoru, u te galvo hlavy je spousta jinych problemu a keca do toho prilis mnoho veci a neprijde mi to jako technologie ktera by sla v malorozpoctovem vyvoji zvladnout technologicky dobre
    SVANC
    SVANC --- ---
    Co říkáte na tenhle 3D tisk?
    The Peachy Printer - The First $100 3D Printer & Scanner! by Rinnovated Design — Kickstarter
    http://www.kickstarter.com/projects/117421627/the-peachy-printer-the-first-100-3d-printer-and-sc
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    zalezi kam to jakej konkretni celnik strci do kategorie, kdyz jsem se pidil po tom do jake kategorie spadaji krok. motory, tak jsem nic takoveho do ceho by to slo strcit nenasel, a tak to strcej ruzne podle nalady a na nektere kategorie clo neni, takze obcas clo, obcas bez
    PECA
    PECA --- ---
    AKA_THE_A, MICA: Myslel jsem to tak, že je nezájimá, je-li to "gift", ale jaká je na tom napálená cena a jestli jim to nepřijde málo. Ostatně, můžou to nacenit podle svých tabulek. Ale kámošovi takhle prošel tablet s udanou asi poloviční cenou. Musel potom poněkud photoshopovat účet z paypalu, ale prošlo to... Mě hobbyking dokonce poslal fakturu osekanou po jednotlivých položkách, tenkrát jsem to ještě trefoval pod 150 éček a prošlo to taky :-)
    MICA
    MICA --- ---
    PECA: U českejch celníků platí, že malá krabička = levný, velká krabice = nemůže bejt levný. Tedy hádal bych že motory asi neprojdou :)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    PECA: si piš že zajímá, když se to šmejdům nezdá, jde to pod rentgen...(navíc maj právo to otevřít) :P
    PECA
    PECA --- ---
    AKA_THE_A: Oni ne, ale já ano. Nějaký "dárek" celníka nezajímá, i kdyby uměl číst anglicky. Ale je fakt, že mi tuhle DHL přivezlo balík brýlí (dioptrických), za nějaký 2 litry českých, ale bez daně a cla. Tak koukám na balík a tam "free samples" :-) Jenže to letělo s DHLkem za moje prachy.
    No uvidíme. Zrovna přemýšlím, že bych si měl nejspíš pořídit tiskárnu na prachy...
    Momentálně jsem rozhodnutý postavit 3D printer a router udělat až potom, jako další stroj.
    Nejdřív se donutím udělat pořádek v kutlochu ve sklepě a pak můžu začít :-)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    PECA: stejně ti na to napíšou "gift" a hotovo...(nemusej složitě vyplňovat deklaraci) :D
    PECA
    PECA --- ---
    AXTHEB: Ty jo, tak to vypadá docela dobře, zvláště položky:
    Elecfreaks Mega2560 Ramps Shield / Stepstick / SDramp DIY 3D Printer Ramps Kit - White + Red + Black - Free Shipping - DealExtreme
    http://dx.com/...a2560-ramps-shield-stepstick-sdramp-diy-3d-printer-ramps-kit-white-red-black-208622
    Aliexpress.com : Buy Hot Recommend! 5pcs NEMA17 48mm/ 78 Oz in //1.8A CNC stepper motor stepping motor from Reliable stepper driver motor suppliers on RATTM Motor 101
    http://www.aliexpress.com/...17-78-Oz-in-CNC-stepper-motor-stepping-motor-1-8A/907217_523595194.html
    (akorát počítám, že na to napálí 20% DPH, ale třeba si šmejdi nevšimnou ;-)
    PECA
    PECA --- ---
    JVCNC: Jo, tohle tak nějak vím, proto furt váhám se do 3D tisku pustit. Na druhou stranu, pouze 3D tisk bude výrazně levnější, rychlejší, jednodušší a jsou na to prakticky "step by step" návody. Jednoduchý, levný a solidní router je poněkud protimluv, IMHO vyžaduje větší zkušenost, nebo alespoň znalost problému a vyložený návod jsem nikdy nevygooglil. Tedy návod, který bych si v klidu prošel a zvážil svoje možnosti. Mam na mysli takový návod, abcyh za něj nemusel platit, když ještě nevím, jestli je to pro mě vhodné...
    Jedno vím určitě, elektroniku musím koupit sletovanou. Může to být nějaká stavebnice, ale co nejvíc osazená, s minimem pájení. Kovo nějak zvládnu, něco by mi zvládl udělat otec v práci. Ten šroťák zkusím...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: yep, to je ta modra cina kterou jsem mel na mysli.

    u te tve modre odd. desky pokud tam nejsou pomale optocleny a nebo nejsou nesmyslne zapojeny jako na driverove modre cine tak by mela byt ok a novou kupovat nemusis.

    na te driverove modre cine jsou z vyroby optocleny (jestli se nepletu tak pc817) ktere nestaci frekvencne ani na to malo co da bezne lpt port (kdyz mas kliku na HW pocitace a linuxcnc tak se z neho uz neco seriozne pouzitelneho vsak dostat da) navic jsou na ni zapojeny tak, ze nic neoddelujou a je lepsi je vyhodit a nahradit draty, kdyz uz nic jineho a uz jsi ji bohuzel z nevedomosti koupil.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    tu oddelovaci desku sice mam v supliku ale nezkousel jsem ji, mela by byt ok, nezaznamenal jsem od nikoho jediny problem
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: modra cina jsou hlavne drivery krokacu s "oddelovaci deskou", tohle je jen ta oddelovaci deska ke ktere potrebujes jeste prave ty drivery krokacu, tedy tim tu modrou cinu nenahradis. oddelovaci deska slouzi hlavne k proudovemu posileni ridicich signalu z LPT ktere proudove nestacej na optocleny v driveru.

    tedy mezi motorem a tou oddelovaci deskou musis mit jeste tohle
    http://cncshop.cz/m415b-driver-pro-krokove-motory-40v-1-5a
    , k tomu pripojis motor a signaly z oddelovaci desky

    nebo vetsi podle motoru, ktery k tomu pripojis (na kazdy motor, jeden driver)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    THERIDANE: modre cine (pokud ji neprebastlis) nepomuze ani svecena voda, kdyz ji prebastlis, nemel by jsi oddelovaci desku potrebovat vubec, protoze posileni a oddeleni signalu ma uz na sobe, ktere je ale z vyroby udelano tak, ze nic neoddeluje a uz tak dost hrozny a nefunkcni navrh tistaku jeste vic znefunkcnuje.

    kdyz ji budes chtit prebastlit tak staci guglit termin "modra cina" a najdes nekolik popisu co jak kde prebastlit, bez prebastleni se da pouzit tak akorat jako predmet na trening hodu do kose
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    PECA: pokud na tom budes chtit i frezovat, tak nestav primarne 3d tiskarnu ale cnc frezku s moznosti vymeny vretena za tiskovou hlavu,

    Obracene to nejde (pokud nebudes chtit frezovat vzduch) protoze konstrukcne je 3d tiskarna naprosto nevhodna pro pouziti pro frezovani, zejmena kuli tuhosti konstrukce na kterou pri tisku nepusobi zadne jine sily nez setrvacne sily pohybu samotneho stroje.

    Pri pouziti 3d tiskarny jako frezky budes resit krome nedostatecne tuhosti konstrukce i absenci axialnich lozisek ulozeni sroubu osy Z, pruznost remenu osy s remenem, a nedostatecnou silu remenoveho prevodu osy s remenem, a nakonec i nevhodnost elektroniky pro tiskarnu pri pouziti jako frezky, ale to se da resit tim ze drivery krokacu pripojis na lpt pres oddelovaci desku a pouzijes k rizeni frezky napr LinuxCNC ktery je zdarma. Tez pro frezku budes muset pouzit i silnejsi motory a tedy i jine jejich drivery.

    tez budes muset znacne navysit rozpocet pokud dily budes chtit kupovat, perfektnim zdrojem levneho maetrilu jsou srotaky, kdyz budes trpelivej, najdes na srotaku za cenu srotu hotovy poklad ktery by te pri nakupu noveho stalo 10x a vice, semtam se na srotaku daji najit i kulickove srouby a kolejnice linearnich vedeni i s voziky, jen je budes muset ze stroje ktery tam je vymontovat a pravdepodobne ty komponenty budou spise vetsi nez mensi. pripadne lze pouzit ke stavbe i celou cast nejakeho stroje ktery se tam bude valet.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    PECA: Nereknu ti to presne, ale imho s trochou hledani skoncis nekde pod desitkou (3000 elektronika, 1500 za modely, 1500 krokace, pod 2000 loziska a tyce)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam