TEAPACK: On se ten analog signal blbe cita na citaci polohy. Starsi pravitka samotna ho generuji tak jak rikal chlapik, to ale neni vsechno, mezi pravitkem a systemem je jeste krabicka ktery ten signal interpoluje na kvadraturni (napr takovahle krabicka
https://www.elektro-svestka.cz/detail/18280/jednotka-exe-602-e-heidenhain) touhle metodou se z hrubsiho carkovani pravitka dela jemnejsi rozliseni, tedy vystupni kvadraturni signal ma vyssi rozliseni nez carkovani samotneho pravitka (na stejnem principu funguje i kapacitni nebo magneticka pravitka, jako napr dig, posuvka), z novych pravitek leze uz rovnou kvadraturni signal, ze sinu a cosinu se delaji AB faze kvadraturniho signalu (vetsinou maji pravitka jeste index znacku, na kterou se referuje, obvykle na krajich a uprostred).
Krome samotnych tranzistoru jeste interpolacni schopnost te krabicky limituje max rychlost pohybu, tedy max rychlost pri ktere z toho jeste leze signal v poradku.
3D tiskari jsou uplne jiny svet, protoze casto nechapou ani tak elementarni veci jako je ulozeni hridele v loziskach, to k cemu je urcena metricka zavitovka a odmitaji i to, ze na jeden driver se pripojuje pouze jeden motor, pouziji relativne tuhy hlinikovy ram na ktery prichyti pruznou vytistenou soucastkou tyc, na ktere jezdi linearni kulickove pouzdro, ktere drzi stahovaci paska. zcela ignoruji veci jako je zakladni geometrie stroje, takze to jak je vsechno krive dohaneji tim, ze zkrivi neco jineho. Argumentem proc to tak delaji je to ye to tak staci a ze tisk je stejne nepresny a nema smysl to delat lip, samozrejme ze ten tisk je nepresny prave proto ze vsechno je nepresne. Z nejakeho duvodu jim to tak staci a misto zlepsovani a jak to udelat lip jdou cestou jak to jeste vic osidit. a vysledky asi znas, nejakym zahadnym zpusobem se smiri s tim ze se tisk nepovede protoze to se stava. Ja jim to neberu, at si delaj co chtej, casem na vsechno prijdou sami a stavim si svoji 3d tiskarnu podle sebe a podle aspon tech nejzakladnejsich konstrukcnich zasad. Pravda ze bude o neco drazsi.
Sam delam i na strojich s krokaci bez zpetne vazby a na ztratu kroku si nepamatuju, jeden stroj je 18 let stary a 5 let od posledni udrzby, zaklad je spravne dimenzovat motory, nepouzivat srackove drivery a mit v poradku mechaniku aby se nikde nekrizila, to plati tak nejak obecne a kdyz neni dodrzeno, tak to nezachrani zadny system a ani sebezazracnejsi pohony.
libovolnou krivku muzes rozlozit prave na ty usecky, je li chyba rozkladu stejna nebo mensi jako rozliseni stroje tak i zcela bezeztraty presnosti. Pokud ma system look ahead tak pak je dulezita prave ta rychlost zpracovani, kolik radku gkodu zpracuje za 1s, nebo jak dlouho mu trva 1radek zpracovat.
koukam ted na tnc426 ma 4ms na radek a 430 ma 1ms na radek, tedy 1000radku/s, system co mame na strojich je teda rychlejsi.
oni to camy v useckach i generuji, pak to lze prolozit v nejake toleranci obloukama, at je CAM sebelepsi, a ma libovolne matematicke jadro, vsechny pracuji tak, ze to rozmydli na trojuhelniky a pak z nich pocitaji usecky.