• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: jednak to a pak taky na kvalite paprsku, jak moc bude mozne dosahnout co nejmensiho bodu, ten z odkazu je bez optiky. a vlnova delka tez neni nejvhodnejsi.

    na pomale znaceni do dreva asi pouzit pujde, znaceni kovu jedine se spec. pastou na to urcenou ktera se laserem zapeka do povrchu, jinak ani nahodou. mozna na rezani tenkych folii. Zalezi taky cemu rikas jeste rezani, jestli ohorelemu cernemu rezu (spatne) nebo kdyz je rez jen lehce tmavsi (dobre), spis je otazkou co od toho vlastne ocekavas, ono i pod rezanim si lze predstavit leccos.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: jakoze 12W neni 12W? vim ze cinani obcas o vykonech kecaj...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: 12w je u cenove dostupnych levnych laseru z ciny strasne malo
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AXTHEB: porad se bavime o 12W.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Já bych řekl, že u laseru za pár šušňů z aliexpressu nemá vůbec cenu takové parametry zkoumat.
    PECA
    PECA --- ---
    HARVIE: Nejsem odborník, ale podle mě je lepší kratší vlnová délka kvůli menšímu bodu. Čili modrá, fialová, ale jak píšeš, na hobby raději viditelná, než neviditelná...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    jo a jak moc zalezi na barve? resp. je naka doporucovana na rezani/gravirovani? predpokladal bych, ze by mela bejt co nejbliz IR, aby se snaz menila na teplo, ale zas ve viditelnym spektru kvuli bezpecnosti... ale zas nekdo dava do cnc lasery co maj bliz k UV, tak jsem trochu zmatenej...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Jak vykonej laser je potreba na aspon trochu rozumny rezani preklizky a plastu? jak by fungovalo treba tohle?

    pisou tam, ze to graviruje kovy, tak by to melo preklizku a plasty rezat jako po masle ne?

    DIY 445nm 12W,12000mW Blue Laser Module,High power For CNC Cutter metal steel Engraver Engraving Machine Adjust shiping by DHL-in Wood Router from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group
    https://www.aliexpress.com/...-High-power-For-CNC-Cutter-Engraver-Engraving-Machine/32714163583.html
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SARGONOUT: Když doděláš to toho výkresu ještě nějaký požadavky na přesnost a radiusy uvnitř a venku toho deklu, tak ti to klidně nacením...
    SARGONOUT
    SARGONOUT --- ---
    ofc necakam ze to bude zadarmo ale ledvinu sa mi koli tomu nechce predavat :)
    SARGONOUT
    SARGONOUT --- ---
    Ahoj vedeli by ste mi odporucit nejaky vyrobny postup ( popripade priamo kontakt ) ako toto vyrobit z hliniku
    https://dl.dropboxusercontent.com/u/48541578/cover-bbox-freza.PDF

    jedna sa o vec do prototypu vyroba by sa potom realizovala vyrobou vlastnej formy na extrudovany profil
    ale do proto potrebujem nieco dostat ted :)

    budem rad za kazdu radu
    Diky
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: ja mam v masine primo cad/cam :)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JVCNC: a nebo to přes dialog nacpat rovnou do mašiny =)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    tak oni by stacili i souradnice tech bodu a radius oblouku mezi nimi, z toho si pak kazdy muze ten tvar nakreslit ve svem oblibenem cadu. to bude na celem procesu to nejjednodussi a bude to i nejpresnejsi prenos "dat", za 10minut cely dil
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    TEAPACK: plugin se tváří že DXF exportuje, je ale otázka jak moc to sprasí...
    Co je nejvhodnější způsob exportu?

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    AKA_THE_A: =) pokud to lze zapsat pomocí polárních souřadnic, tak to umím vyfrézovat i bez DXF, jen potřebuju znát počáteční a koncový bod té spirály a ten přechod...
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    TEAPACK: vítej ve světě čerpadel :p
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    AKA_THE_A: O.o ošklivá spiráloidní věc =)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    TEAPACK: je to jen screenshot pro ilustraci...a DXF je nutnost, je to dutina pro čerpadlo, takže značnej patvar definovanej asi 9 bodama :P

    A hrana je ostrá protože v tomhle programu nejsou oblý věci tak jednouduchý, neměl jsem náladu hledat plugin :D

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    AKA_THE_A: nějaký pohled v ose díry by nebyl? takhle ta kapsa vypadá jako nějaký patvar, který nebude asi úplně jednoduché udělat - ostrá vnitřní hrana není zrovna ideální věc, kterou chceš obrábět.
    + je sice hezké, že máš okótované alespoň nějaké rozměry, ale chybí ti tam tolerance - bez nich to často bývá +- 0.1mm a třeba kapsy pro ložiska je mají v H6, H7 - což je podle rozměru třeba -0.00 až + 0.03 mm. Tyhle tolerance ti s cenou pohnou klidně o řád nebo dva... takže by to asi chtělo něco trochu lepšího, než printscrn obecného podhledu, ale DXF není vždy nutností, často stačí okótovaný nákres v PDF.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    kolik by mě stálo tohle vykousat z POM (materiál bych dodal)?
    Důležitá je ta dutina a díra uprostřed, venkovní obrys ignorovat...
    Dále pak - jak těžký je pracovat se souborem sketchupu? (export do DXF umí jen PRO verze, která neni zadarmo)

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam