• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Tak ono asi nejvetsi riziko u pocitace v dilne neni jestli nepobezi, ale spis jestli se ten prach nevzniti.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SALAM23: když pořídíš něco malýho - minulý týden jsem babče pořídil minicomp Acer Extensa - tak ten se nechá uchladit i pasivně a zdroj je k tomu stejný jako k ntb, takže o další větrák méně =) a když to zadekluješ úplně, tak se tomu asi taky nic nestane.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA:jestli ti vyrdzi bezet komp bez poruchy rok na dilne,tak asi resim blbosti a trocha toho prachu z balsy a preklizky tomu asi nejak neublizi :) jdu to tu vymyslet a kouknout do sberneho dvoru jestli si tam nevysomruju za 100 nejakyho kompa
    HYENA
    HYENA --- ---
    SALAM23: Prach resim jednou za rok kdyz se nudim. Rozeberu vc. zdroje, vyfoukam kompresorem a vysaju vysavacem. Je neustale v truhlarsky dilnena zemi, kde jede formatovka a rucni frezy + obcas nejaky brouseni. Svoji praci udela dobre, nemusim nikam nic nosit a kdyz delam nejakou rucni praci bez sluchatek, poustim si na nem prednasky nebo hudbu. Nechce se mi ho nekam zavirat, protoze prachovy filtry stejne propoustej jemnej prach a udrzby bych se stejne uplne nezbavil.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA: kdyz tomu stolnimu kompu jsem se chtel vyhnout,se bojim,ze mi to v dilne pod stolem hned umře,ale asi to bude ve finale nejrozumnejsi reseni,sice budu muset do dilny natahnout kabel z netem z bytu ,nekam na stenu namontovat monitor a komp umistit nekam,kde se mi do nej nebude moc prasit - ted jsem to mel udelany tak,ze jsem prinesl notebook zapojil 1 usb ,zapnul zdroj a mohl jsem obrabet,kdyz jsem nic nedelal mohl jsem nechat komp doma a nemusel jsem mit strach ze mi do nej bude litat zbytecne bordel a prach

    HYENA
    HYENA --- ---
    SALAM23: Ja jsem prave kvuli integrovanymu lpt portu rozchodil postarsi 3GHz komp. Funguje na Printer a EPP, ECP nefunguhe a Bidirectional jsem ani nezkousel. Stolni PC je skoro lepsi ne? Stejne tu moji 1,2x1,2m masinu stehuju velice nerad :) Spis zkusim jeste pridat dalsi parallelni port na pci karte pro vic vstupu/vystupu. To by nemel byt takovy problem podle toho co jsem zatim cetl.
    Zatim se mi nepovedlo zprovoznit pnp indukcni koncaky a nemuzu nikde najit zapojeni k boardu, co mam. S potem ve tvari se mi po dlouhych hodinach povedlo najit a nastavit prijatelny rychlosti posuvu :)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA: tak přes Cardbus se mi to na notebooku ani nehne,v Biosu nemám žádnou možnost měnit/nastavit LPT ,ve správci zařízení se port ukazuje jako ECP v nastavení neni možnost přehodit na printer - na historickým kancelářským Dellu co ma LPT na desce mi to funguje - takže nejspíš musim sehnat nějaký historický PC/NTB s portem přímo na desce
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HYENA: důvod je jednoduchej - má to natvrdo danej IRQ a čim víc takovejch...muzejních...věcí na PC provozuješ, tak tim víc CPU naprosto zbytečně (protože většina lidí to nepoužívá :P) kontroluje stav čimž to brzdí všechno ostatní ;-)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA:odpoledne na to kouknu - musím znova nainstalovat všechen software a ovladače,vyndat aspoň jeden motor z mašinky abych to mohl doma na stole otestovat - teď mi vše funguje přes USB a Arduino a čím dál víc mě to štve,vůbec se mi nelíbí to pracovní prostředí všemožnejch USB gkod senderu - takže jsi mě dal docela naději že ten LPT kontroler ještě rozchodim,Mach je mi o hodně sympatičtější
    HYENA
    HYENA --- ---
    SALAM23: V biosu je dost casto nevim proc LPT disabled. A podivej se do spravce zarizeni, me tam pise, jestli je nastavenej na printer/bidirectional/ECP/EPP...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HYENA: nejspíš to bude ono - musím kouknout do Biosu,doufám že tam bude nějaká možnost nastavení - páč LPT mám přes Cardbus v notebooku,nemá onboard LPT tak se malinko bojím,že ani v Biosu nebude možnost to nějak přenastavit - v nejhorším případě budu muset sehnat nějaký starý PC s LPT na základovce
    HYENA
    HYENA --- ---
    SALAM23: Tipoval bych podobnej problem, co jsem mel ja. Jak mas nastavenej bios? :)
    HYENA
    HYENA --- ---
    Vyřešeno - většina komentářů na netu je s tím, že má být nastavený parallelní port v biosu na "ECP". Mě to - nevím proč - funguje na "printer". Nezkoušel jsem zatím PNP indukční dorazy, ale jsem rád, že se aspoň hýbe :)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HYENA: koukni na nastaveni delky pulzu step signalu, pro pripad ze by na te oddelovacce byli pomale optocleny, teda zalezi kde to meris, jestli pred oddelovackou na vystupu z lpt nebo na vstupu driveru na vystupu za oddelovackou
    HYENA
    HYENA --- ---
    Hmm, tak jsem to proměřil a funguje všechno kromě pinu step. Když měřím dir, mění se z 0 na 5V podle směru, v pořádku. Když nastavím Low active Dir, změní se na 5V, ale signál nikde. Měřil jsem to takovym čínskym toy osciloskopem DSO138 (mám tu ještě Teslu BMM566, ale byl jsem línej jí ttahat k mašině) a žádnej signál není vidět... Na všech osách stejnej problém.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Taky bych rád nějakej návod jak rozhodit LPT cnc kontroler, já se pokoušel rozjet 3 osej driver TB6600 pod xp/i 7 když jsem to zapojil a nastavil podle schématu co k tomu přiložil Číňan,tak to prostě nemakalo,snažil jsem se to oživit v Machu3 - největší úspěch byl,že šla šťáva do motoru "zamknuly"ale to bylo všechno,laboroval jsem s tím asi 14 dni a pak to zabalil zpět do krabičky a dal do šuplíku - motory jsem nerozpohyboval,musel jsem si koupit USB cnc shield - ale radši bych ten TB driver,grbl se mi vůbec nelíbí a přijde mi takový humplácký,navíc bych potřeboval aspoň 3A driver a to ty drv8825 v shieldu nedají
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JVCNC: no on to není úplně realtime kernel... ale je to asi nejblíž jak se může běžný linuxí kernel dostat (před příchodem systemd, teď už je to ještě méně předpovídatelné než widle...)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    To 32b jsem prehlid, to by podle vseho bezet melo asi melo. Vic asi neporadim, lpt a win pro cnc je problem, osobne povazuju tuhle kombinaci jako nepouzitelnou, mrkni se po linuxcnc, to s lpt sanci aspon nejak fungovat ma diky realtime jadru linuxove distribuce se kterou je linuxcnc dodavan.
    HYENA
    HYENA --- ---
    JVCNC: Kdyby to nefungovalo, nemohl by dobře projít test frekvence ovladače, ne?
    HYENA
    HYENA --- ---
    JVCNC: Jak to myslíš? mám ke kompu připojenej i ten usb. Psali, že nefunguje s W7 64bit, proto tam mám dualboot a W7 32bit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam