• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Strihani uz si nepamatuju, ale myslim ze mam se sklenenym vlaknem. Zkusim ho ustrihnout kousek. Taky nutno rict, ze moje osa Y ma 150cm, tak se to mozna projevi malinko vic. Ale dela mi to i na X, ktery ma 100cm (ale zas je tam jen jeden remen).
    SALAM23: To nebude ten problem, napinaci system je sice trochu zvlastni, ale dostatecnej... Prijde mi, ze mam napnuto fakt hodne...

    Jsou tam takovyhle dve desticky (v provozu jsou namacknuty u sebe). Do ty mensi sroubujes sroub a tim vytahujes ten remen ven a napinas ho.

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    U tebe asi bude problem,ze ty remeny jsou volne ve vzduchu a sponuji se ciste pres kladky pred remenici,prijde ze nepujdou poradne napnout,ale to je jen takova teorie
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: gt2 6mm - koupil jsem nejaky kvalitni od 4isp a tenhle problem vubec nemam,v remenu je nejaky ?skelny/karbonovy? vlakno ci co,musel jsem ho rezat dremelem a kotouckem,proste nesel strihnout kdyz jsem ho zkracoval,nenatahuje se vubec, asi diky tem vlaknum co nedovoli gume se nasponovat
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Hele co tam mas za remeny? Ja mam podobnej setup a na nem mam 6mm gt2. Ale zjistil sem, ze i pri remenech napnutejch na max mi obe osy pruzi o 2-3mm. Kdyz zabrzdim motory a opru se rukou silne o voziky. Projevuje se to i pri rezani, kdyz se dostanu do nakejch zajimavejsich feedratu. :-/

    Nabizi se moznost upgradovat na 9mm remeny, ale to znamena vymenit i ozubeni, napinaky a mozna i motory. Ocekavany zlepseni asi o 60% (kraje remenu prej netahnou, takze je narust o 10-15% vetsi nez narust sirky remenu), ale i tak nevim jestli to je dost...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    mi to nedalo a trochu sem pohledal, nasel jsem max utahovaci moment pro ER11 27-30Nm, tedy 3kg na metrove pace, to mi prijde uz docela dost a i zbytecne na mensi nastroje do mekych materialu, Kdyz by tam byla freza 6mm a do oceli tak asi jo, tam jsou ponekud vetsi rezne sily. Cim min se bude ale utahovat (samozrejme porad jeste dostatecne aby nastroj neproklouz) tim bude mit vreteno a klestina vetsi zivotnost. Klestina je spotrebak, prevlecna matice v podstate taky, tim ze to utahuju min nez na max moment melo za nasledek to ze mam porad 1 klestinu, normalne bych mel mit uz 4. Ten max moment bych nedoporucil taky z toho duvodu ze ty cisnka vretena nejsou vzdy zpracovana tak jak by to melo byt, tedy bud jsou prekalena, a rupne to, nebo jsou mekka a vymackaji se. Kdyz ale proklouzne nastroj v klestine, tak je to taky pruser, klestina na vyhozeni, kdyz se protoci klestina v dutine, tak muze byt na vyhozeni i vretteno. pak je tady taky ta vec jak jsem psal predtim ohledne kvality samotne klestiny. Klestina za 100kc je dobra tak akorat jako privesek (haze, otrepy) blba klestina muze vreteno znicit a i presto ze je klestina spotrebak, tak se nevyplati na ni setrit. V domacich podminkach muze vydrzet leta a investice par stovek do kvalitnejsi klestiny se muze vratit napr v podobe vyssi zivotnosti vretene, nastroju atd. par stovek za kvalitnejsi klestinu na par let by nemelo nikoho zruinovat ani u domaciho hobby CNC.

    a jeste takova uplne ta nejzakladnejsi vec, kterou je dobre vzdy zopakovat. klestina se strka do prevlecne matice a az teprve potom do vretene. v zdanem pripade se nedava klestina do vretene a na ni pak prevlecnou matici, to je spatne (kazdy kdo to tak udelal hned zjistil proc)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: posrat se muze tohle: kdyz to budes rvat, vymackas dutinu vretene tak ze ji opotrebis vyrazne rychleji a vreteno vyhodis driv nez bys cekal. hridel s dutinou pro klestinu ti muze i prasknout, pak vreteno vyhodis. muzes tam klestinu narvat tak, ze ti ji prevlecna matice uz nevytahne a klestinu protahnes matici a budes mit hodne velkej problem klestinu vyndat, strhnes zavit na matici nebo na veretni, ve druhem pripade vreteno muzes vyhodit.

    v zadnem pripade nervat, je tam jemnej zavit a tu klestinu tam tlacis docela velkou silou, takze to nejak moc utahovat neni potreba, lepsi jsou spis kratsi klice protoze to pak nedorves. zalezi jakou mas klestinu, levne cisnke srajdy maji otrepy vne i uvnitr takze i kdyz to dorves tak ti rupne nastroj a stejne moc nedrzi. ja to dotahuju tak 3-4kg na 15cm pace (coz je spis vic, protoze uz mam dutinu trochu vymackanou a kdyz to dotahnu min tak klestina nesedne a nastroj hazi - 15let stare vreteno), hodne cca, nekdy to schvalne zmerim jen si tedka nejsem jist jestli tam nemam ER8 ale myslim ze spis ER11. Dneska budu frezovat tak to zkusim utahnout pres mincir
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Jak velkou silou dotahujete klestiny ER11 ? Muzu si dovolit to poradne rvat dlouhym klicem, nebo mam bejt opatrnejsi? Muze se neco posrat?
    IRUX25
    IRUX25 --- ---
    MICA: v pul sedme nikdo nasrany nebude. ale nechod tam pres obed. onehda jsem za to dostal pekne vynadano :)
    MICA
    MICA --- ---
    IRUX25: Otevíračka v pracovní dny od 6.30 - 13.30 hod? Boha x) Úplně vidím ráno v půl sedmý ty nasraný ksichty, když si tam pujdu pro hrst pružinek :D
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    IRUX25: Souhlas, asi tak loni jsem tam sehnal pruziny do zdimacky po babicce, fakturu mi tiskli na vyseptale jehlickove tiskarne ... ale plna spokojenost
    IRUX25
    IRUX25 --- ---
    MICA: http://pruziny.cz/ nicmene se priprav na cestovani casem.
    MICA
    MICA --- ---
    Potřeboval bych tlačnou pružinu 9x30 alá

    (Je mi +- putna z jak tlustého matroše to bude)

    Netušíte jestli je možné takovéhle pružiny někde sehnat v Praze? Nechci nic poptávat, nikomu psát s nikym mluvit :D
    Rád bych taky semtam něco nekupoval s eBay, ale nedaří se mi vygooglovat nějakej kamennej obchod nebo eshop, všechno zakázková výroba :/
    Nemáte nějakej tip?
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: to mi taky doslo, ale ma to hacek, ze ty kabely stejne musi nekudy jit. v tomhle pripade jdou vnitrkem toho X voziku, kterym je ten retez prostrcenej, takze bych usetril za retez a musel bych vymejslet chranicku... ale na Y osu ho necham kratsi, tam tenhle problem nebude...

    s tim polomerem mas pravdu... zatim to tam drzi cely na stahovackach, asi tam casem vyrobim nakej zvednutej drzak na to... stejne asi budu muset koupit vetsi energoretez, nak sem neodhadnul jeho svetlost kdyz sem to objednaval a mam problem to tam narvat vsechno...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: ten energoretez mas zbytecne dlouhej, jsi mohl usetrit, staci ho dat od pulky portalu. a na druhe strane bych ho dal vys, cim vetsi polomer ohybu kabelu tim vetsi zivotnost bude mit. s prilis malym polomerem se daji prelamat za chvilku.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: No do ty doby nez sezenu 4-5m stinenyho kabelu jsem problemy znacne eliminoval tim, ze sem CYSY od vretena vytah z dragchainu a povesil na strop :-D Bordelu si nevsimejte, to je vyvojova verze ridici elektroniky a material k budoucimu zpracovani :-D :-D :-D



    Nemohl jsem se totiz dockat az udelam prvni pokus s 3D CAMem :) Jako prvni to do polystyrenu schytala obligatni opicka Suzanne:

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: ty smycky se nemaj tvorit mezi zarizenimi, protoze kdyz se na kazdy drat indukuje neco jineho z jineho zdroje, tak tam pak prave tecou zemni proudy, u VFD jsem spise videl vsude stineni i PE vodic na obou koncich (stineni pripojene na kovove telo konektoru), indukuje se na tom to same a nema tam co kudy tect je to ve stejnem kabelu, staci projit manualy vice vyrobcu. Cinanum neni moc dobre vsechno verit, videl jsem i pripojeni PE na topeni nebo hromosvod v cinskem manualu :D Ten obrazek je typicky cinsky ale principielne je dobre, u tehle vykonu se da jeste spousta veci zanedbat, jen se snazit aby nestinene casti kabelu byli co mozna nejkratsi.

    jinak v textu pisou The best way to contain this noise, in this case, is to connect
    the shield at both ends to the VFD ground.

    kdzy tam das ten stinenej kabel tak to ruseni zmizi vysoka uroven ruseni bez stineni je u asynchronich vreten a AC serv uplne normalni. vysoke napeti spinane vysokou frekvenci proste rusi.



    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: Jinak mas skutecne pravdu s pocitacema... Momentalne kdyz sem pustil invertor, tak to pri nekterejch konstalacich kabelu a nabijecky od notasu vedlo az k tomu, ze mi krome USB do arduina prestal fungovat i touchpad na notasu... To neni hezky... Si rikam jestli by nepomohlo dat k invertoru nejaky feritovy jadra na kabel, nebo dokonce tlumivky...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: Hele s tim zemenim uz sem to vyresil a pak jsem dokonce nasel obrazek, kterej moji teorii potvrdil. Jde o to aby ty zemnící vodiče nikde netvořili smyčku, ve který by se mohlo něco indukovat. Proto se musí zapojovat do hvězdy, jako na tomhle schématu. Plášť kabelu se zemní jednim vodičem a ten vodič uvnitř kabelu se použije k zemnění pláště motoru. Spojit se smí jen na straně invertoru, na straně motoru ne. Ještě je potřeba doplnit, že ty číny nemaj plášť připojenej a je to potřeba rozebrat a připájet tam kabel ručně.



    zdroj.: https://hobbytronics.co.za/Content/external/1159/Spindle_Settings.pdf
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: kabel od vretene do stineniho kabelu vzdy a vse spravne pripojit, on by ti pak nemusel fungovat moc dobre ani pocitac, typicky USB periferie prestanou fungovat jako prvni. Neni to chyba atmegy ale spatneho pripojeni motoru.

    Spravne se to nepocita ale najdes tu informaci v manualu k menici a z hlavy nereknu a sem nachcipanej doma takze se ani v praci nekouknu. Ono pri tech frekvencich co tim jdou nelze vychazet z jednoduchych poucek.

    jen na jednom konci je nesmysl, na obou vzdy, na uzemneni zbytkem stroje se spolehat nejde, sice to jakoby vede, ale prurez takoveho vedeni je nizky a spojeni neni zaruceno. Ono to pak i pekne brni jen to co se naindukuje na plasti, ale pokud nemas jednu fazi prorazenou na plast, tak to jen brni. Coz me tak napada ze by bylo dobre promerit odpor vsech fazi vuci kostre motoru.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Znate Kiri:Moto? https://grid.space/kiri?sm:CAM

    Za me nejlepsi 3D CAM, pokud potrebujete rychle udelat G-kod z STL souboru (treba z openscadu?), nechcete placenej SW a jste na linuxu, kde neni fusion360, s blendercamem neumite a pycam procesuje dve hodiny jen abyste zjistili ze je neco spatne. Nevyhoda muze bejt, ze bezi v prohlizeci, ale treba to nekdo naopak oceni. Rychly je to dost...

    Doted sem na Linuxu neumel 3D (STL) vubec rozumne zprocessovat a dost me to trapilo. Jediny co sem umel bylo processovat 2.5D (DXF) z LibreCADu pomoci bCNC.

    Vygenerovanej g-kod si potom muzete nasimulovat primo v prohlizeci treba na tyhle strance:
    GCode Simulator
    http://www.cncwebtools.com/Apps/GCode_Simulator/index.html

    (narozdil od kiri moto mi to funguje jen ve firefoxu)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: jak se to vypocita ti neporadim,ale prijde mi to malo tech 0,6mm prurez,arduino mi prave taky obcas zamrzlo pri delsim frezovani - tak jsem presel na macha,jinak s tema kabelama soudim jen podle toho,ze v manualu od krokacu mam napsany doporuceny prumer vodice 0,5mm a motor si bere max 3A - 1,5kw uz bude chtit asi silnejsi kable
    Ale jsem v tomhle uplnej neznalek,tak treba placam picoviny
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam