• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: dik - cekal jsem ze ty cocky budou tak 2$ - docela drahy
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: super,diky moc, tam si vyberu
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: JVCNC: Co se tyka zdroje skel, tak klasika:

    Buy sunglass lenses and get free shipping on AliExpress.com
    https://www.aliexpress.com/...ale?catId=0&initiative_id=SB_20180711000905&SearchText=sunglass+lenses
    Buy myopia lenses and get free shipping on AliExpress.com
    https://www.aliexpress.com/...esale?catId=0&initiative_id=SB_20180711000825&SearchText=myopia+lenses
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: Já už brýle dělal pro kamarádku - jen čočky jsem použil z origo Raybenu co mi půjčila jako vzor,nenašel jsem žádnýho prodejce skel do slunečních brýlí...použil jsem 2 matrose,ořech a lípa,z venku jsou tmavý k obličeji světlý - vypadají supr.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: tohle se muze hodit kdyz mas objekt vytisteny ale potrebujes do nej nekde neco zafrezovat s lepsi presnosti a kvalitou povrchu nez co zvladne tiskarna, tedy natocis si objekt tak jak potrebujes, slicnes a podle toho pak muzes zafrezovat kapsu co by upinaci pripravek do ktereh to pak vlozis pred frezovanim.

    Klice by meli jit nascanovat dotykem o spravnem tvaru celkem jednoduse a pak nastrojem o stejnem profilu vyfrezovat pomerne i efektivne.

    no vidis bryle, a to je mam v planu (slunecni) ale nenapadlo me to (zatim jsem nenasel zdroj skel tak jsem to docasne vypustil). Ja to chtel na scanovani 2d tvaru polodrahokamu, ktery je kazdy jiny a nepravidelny abych pak pro ne mohl frezovat bizuterni luzka.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: Moc pekny!
    Takhle nejak si muzes nascanovat tvar cocky do bryli a pak si ji podle toho vyriznout. Novy brejle se prodavaj s cockou bez dioptrii, ze ktery se podobnym scanem dostane tvar a ten se pak vyreze do dioptricky cocky. Nedavno jsem rucne upravoval plastovou cocku z bryli frezou v dremlu a prislo mi, ze se to obrabi dobre. Napadlo me, ze by slo na CNC vyrezat vlastni brejle i s cockama. Treba ze dreva, bambusu, nebo plastu. Cocky pak de nekde sehnat jako blank k rezani. Jen je potreba si pohlidat kde ma bejt optickej stred.

    Dalsi zajimava vec co bych se chtel naucit kopirovat na CNC jsou klice :-)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Tak jsem pridal experimentalni podporu slicovani 3D meshu v bCNC. Nahled 3D modelu v meshlabu:



    Narezano na cesty v bCNC:



    Zatim to umi jen meshe v ASCII PLY formatu. Nevytvori to opravdovy 3D toolpathy jako z CAMu. Ale je to uzitecny, kdyz potrebujete do bCNC dostat nejaky rozmery/tvary z 3d modelu, abyste podle nich pak mohli pomoci 2D operaci treba udelat kapsu nebo profil.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JVCNC: mašiny podporují oba styly, jen se mi ten Heiden líp čte =)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ja se zase vratil na chvilku k scanovani dotyk. sondou. Tentokrat k 2d konturovemu scanovani. Oproti 3D kde napred udelam XY sit bodu a pak merim jejich vysku u 2D algoritmus dopredu nevi kam pojede a celkove jsou u tohoto scanovani jine problemy k reseni.

    konturove scanovani
    https://www.youtube.com/watch?v=zjgh8cUx13U
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: ma ten haidosky dialog nejakou zasadni vyhodu oproti iso G? ten popis, krome BLKFORM, je identicky k iso G, jen teda s jinou syntaxi podle ukazky
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TEAPACK: tak bCNC je podobna vec pro hobby sferu. sice to funguje uplne jinak, ale myslenka je podobna. neni to opravdovej CAM, spis takovej svycarskej nuz na g-kod, kterej ti rychle z DXF udela naky operace.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: programuješ tam rovnou dráhy nástroje (přímky, oblouky), na složitější věci, jako jsou kapsy, čepy, vrtání, závitování, to má extra cykly, kde si nadefinuješ základní parametry - rozměry obrobku, výsledný rozměr, frézovací posuv, přísuv, bezpečné vzdálenosti, po jaké hloubce při vrtání se mají trhat špony a po kolika šponách je to má vytáhnout... Většinou je to tak 5 až 10 parametrů na jeden cyklus.

    Bylo to vyvíjené tak, aby programátor mohl vzít do ruky okótovaný výkres a během chvíle to nabouchat do CNCčka, které to pak vyrobí. Když si tam pak nastavíš BLKFORM (hranol obrobku), tak ti to umí ukázat jak to bude frézovat a co z toho vyleze. (Ale dělám na mašinách z roku 1991 až 1995, takže dneska už to umí mnohem ošklivější věci, nicméně pořád je tu způsob jak obrábět věci bez nutnosti modelovat výsledný obrobek v CADu)

    Kus toho programu pak může vypadat takhle:
    BEGIN PGM TISTAK.H MM
    BLKFORM 0.1 Z X0 Y0 Z-2
    BLKFORM 0.2 X100 Y100 Z0
    TOOL CALL 7 Z S1500 DL+20 ; 0.7
    L M3
    L X+0 Y+0 F MAX
    L Z+5 F MAX
    CALL LBL 1
    L X+52.918 Y-23.01 R0 F MAX M89
    L X+55.458 Y-25.55 R0 F MAX
    ...
    L X+45.933 Y-53.49 R0 F MAX
    L X+23.073 Y-28.09 R0 F MAX M99
    L Z+200 F MAX M2
    LBL 1
    CYCL DEF 200 VRTANI ~
    Q200=2    ;BEZPEC. VZDALENOST ~
    Q201=-3   ;HLOUBKA ~
    Q206=120  ;POSUV NA HLOUBKU ~
    Q202=5    ;HLOUBKA PRISUVU ~
    Q210=0    ;CAS. PRODLEVA NAHORE ~
    Q203=+0   ;SOURADNICE POVRCHU ~
    Q204=5    ;2. BEZPEC.VZDALENOST
    LBL 0
    END PGM TISTAK.H MM


    Dokonce jsem teď našel i příručku v čestině (pro inspiraci)
    http://content.heidenhain.de/doku/tnc_guide/pdf_files/TNC400/280462-xx/bhb/311_062-82.pdf
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TEAPACK: zajimavy. jak to funguje? ja sem nikdy takovy velky cnc neobsluhoval... to ma nakej CAM v sobe?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: Nenech se mnou nějak prudit =) jen jsem si testoval, jestli ještě umím plynně číst dráhy z nějakýho CAMu, sám totiž programuju dialogem v Heidenhainu a CAMy používám jen vyjímečně...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TEAPACK: ano. nebyl to zamer. jen jsem prepsal taby vic genericky, takze je jde aplikovat na libovolnej kus g-kodu, takze jsem to zkusil :-) nicmene ty helixy si tam muzes naklikat predem rucne a predvrtat si je, nez tohle pustis. zatim je ten trochoidni rezim velice experimentalni abych vyzkousel jestli to ma smysl. kdyz to bude k necemu, tak to zoptimalizujem aby to bylo uzivatelsky privetivejsi...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: Zdá se mi to, nebo to zahloubení za "propojkou" máš kolmo dolu? pro nástroj by bylo vhodnější udělat tam nejdřív kapsu helixem a z té pak zase pokračovat.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Tak jsem prepsal kod na generovani tabu a tedka jde uz snadno delat taby i v trochoidnim modu :-)



    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: A ma ten tvuj CAM nejaky jmeno? :)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Tak vývoj bCNC dál úspěšně pokračuje. Překonal jsem důležitou hranici, kterou bylo, že bCNC doteď neumělo dělat kapsy s "ostrovama". To jsem doprogramoval. Ještě zbývá doladit kosmetiku a je mega prostor na zefektivnění cest, už mám vymyšlenej lepší algoritmus. Nicméně tady je náhled:



    pseudotrochoidní kroužení frézou podél trasy (s nastavitelnou radiální hloubkou řezu). Do teď bCNC mělo nastavitelnou jen axiální hloubku řezu.

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    zde jeste pro porovnani frezovani s vretenem Elte 150W
    oproti parkside otacky neklesaj ani pri 3x-4x vetsim zatizeni nastroje (hloubka 4mm misto 2mm, posuv 1500mm/m misto 880 mm/min a mensi otacky)a nejdou z toho zadne neprijemne zvuky
    zase cenove to je ponekud jinde a porovnavam nesrovnatelne.
    rezne podminky v popisu videa

    frezovani Elte 150w
    https://www.youtube.com/watch?v=pHEtEPv3RhE


    takova perlicka, vrteno Elte vcetne drzaku je puvodne ze stroje z prvniho videa
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    moc jsem toho nestihnul, ale aspon kratke video s parkside PFBS 160 B2.
    konec nastroje hazi cca 0.1mm tedy katastrofa ale co cekat za ty penize
    ulozeni hridele je dost meke a uz pri utahovani nastroje si dost uhyba ale co cekat od nejspis jednoho loziska a jeste v plastu.
    no na hlinik to moc nebude i kdyz nastroj hned neuletel diky tomu ze nejel do plneho ale bokem (a taky diky tomu ze jedine pruznosti, v porovnani s tuhosti stroje, jsou jen ve vreteni). tez pri zaberu je slysitelny pokles otacek
    rezne podminky v popisu videa

    frezovani s parkside PFBS 160 B2 (160W)
    https://www.youtube.com/watch?v=oarKd5MjAxw

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    jo a jelikoz jsem netrpelivej tak jsem koupil minibrusku parkside pfbs 160 b2za 600kc coby vretynko na cnc co mam doma. Za ty penize a vzhledem k provedeni to fungovat nemuze, upnuty nastroj haze viditelne okem (s brylema na cteni), dneska jsem udelal drzak namontoval a zitra tim zkusim znicit nejake frezy, zitra postnu nejake video z "obrabeni". Na ceste mam neco lepsiho (s puvodni cenou 100x vyssi nez ten parkside) ale rekl jsem si ze na nejake dolestovani a brouseni misto pilniku se mi nejakej takovej kram bude domu hodit tak jako tak.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam