• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    WSKVXQ: je nesmysl koupit Fábii v základu a pak do ní investovat 3/4 mega v dílech a práci aby se parametrama víc přiblížila třeba STi, který by tě stálo skoro stejně peněz, ale bude to bez sraní a funkčnější :P

    btw stroj s mizernou tuhostí ti bude lámat frézy mnohem častěji (spíš pořád :P) než něco pevnějšího ;-)
    Hledej něco, co nemá rám postavenej z těch taženejch profilů
    HYENA
    HYENA --- ---
    WSKVXQ: Jednoducha pomoc, vymenis vsechny vedeni a je to v pohode :D

    Tak si to vygraviruj a udelej si dirku oro dulcik a diry dovrtej na stojanovce...

    Ta masina je krap. Davali sme to kamaradovi dohromady snad tejden. Nakonec se ukazalo ze "vreteno" rusilo Z osu a ta neustale pomalinku klesala... Priste to rovnou rozmlatim az to nekde uvidim. Prijemnou zabavu a pevne nervy preju!
    WSKVXQ
    WSKVXQ --- ---
    AKA_THE_A: Díky za informaci. Hodnotil bys příklad níže jako náročnější? Dá se té tuhosti pomoct nějakým zlepšovákem? Přidáním vzpěr, výztuh nebo tak? Byl by případně nějaký příklad zařízení, u kterého bych mohl očekávat slušný výsledek?

    http://yusynth.net/Modular/Commun/STEINERVCF/synthacon-panel-improved.pdf
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    WSKVXQ: gravírování ano, ale u čehokoliv náročněšího bude výsledek stát za prdlajz...stoj neni určenej k opracovávání kovu, má lehoučkou konstrukci která se nemá potřebnou tuhost...
    WSKVXQ
    WSKVXQ --- ---
    Zvažuju pořízení levného CNC na domácí kutění. Využití by bylo:

    1. Gravírování popisů přístrojových panelů do plechu AlMg2.
    2. Frézování otvorů do plechu AlMg2 o tloušťce 3mm.

    Narazil jsem na toto https://m.ebay.com/...-CNC-3018-Mill-Wood-Router-Kit-Engraver-PCB-Milling-Machine-ER11-/112545845996

    Je to pro moje potřeby použitelné? Na jaké bych mohl narazit komplikace?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    jo a jeste doporucuju nepouzivat bocni krok 50% prumeru nastroje, mensi nebo vetsi ok, ale polovinu ne, to proto, ze radialni rezna sila pusobi kolmo na smer pohybu, coz ma za nasledek horsi povrch, protoze nastroj meni svoji stopu kolmo od smeru pohybu, pri mensim nebo vetsim bocnim kroku nez 50% nepusobi primo kolmo na smer pohybu a povrch je pak lepsi, rozmer presnejsi a nastroji to tolik nevadi
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    predchoyi prispevek jsem mel royepsanej od vcera a dneska jen odeslal a nevidel prispevek od id Teapack, o tom zatizeni nastroje je to docela pekne vysvetleno zde

    GARANT TPC - Trochoidal Performance Cutting
    https://www.youtube.com/watch?v=S-DB2Vmr0qw

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: tohle delam treba v tech videich, i s tim parkside vretenem, velka hloubka a maly bocni krok a i pak i na tom videu s elte vretenem, tam je hloubka 4mm, bocni krok 0.2mm. Funguje to tak ze opotrebovavas delsi cast britu nastroje, kdyz jedes po malych hloubkach opotrebovavas brit jen do delky te male hloubky, jak hloubku zdvojnasobis, hned ti nastroj vydrzi 2x dele na stejny objem, protoze pouzijes delsi cast britu. Univerzalni tabulka na to neni. Konstantni plocha rezu uplne zustat nemusi, ale muzes z toho vychazet. vetsinou do jake hloubky pri drazkovani na plny zaber udava vyrobce, univerzalne 1/2 prumeru, pro ten pravy obrazek pouzivam minimalne 2x prumer a 10-20% prumeru bocni krok. zalezi to samozrejme na mnoha vecech jako tuhost stroje atd. takze nutno vyzkouset s konkretnim nastrojem a strojem
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: Ne tak docela... jde spíš o to udržení konstantního namáhání nástroje. S tím, jak se mění profil řezu - Slot (nástroj jede plným materiálem), profil (kdy nástroj odebírá čtvrtinou až polovinou průměru) a copy, kdy nástroj odebírá pod 10% průměru.

    U profilu jsou pomalejší řezné rychlosti, menší přísuv (pro běžná železa často 3-6 stovek na zub) a hloubka řezu je doporučovaná maximálně do průměru nástroje. Tady je neustále v záběru polovina břitů a tím, že na začátku řezu odebírají sousledně a výjezd z mareriálu je nesousledný, tak je nástroj dost namáhaný.

    U Profilu se často zvedá doporučená řezná rychlost o cca 20-40%, společně s tím i přísuv na 5-7 stovek na zub a hloubka řezu je kolem dvojnásobku průměru, protože délka ostří, které odebírá materiál je kratší a při nesousledném obrábění máš i menší boční síly, které by mohly způsobit vibrace nástroje.

    A Copy styl má ještě vyšší řeznou rychlost a hloubka řezu může být na celý nástroj, ALE jelikož jednotlivé břity budou zajíždět a vyjíždět z materiálu v různý čas, budou se i síly působící na nástroj celkem rychle měnit, takže tvoje mašina/vřeteno/upínač nástroje na to pak musí mít potřebnou tuhost - což i já s poctivou čtyřtunovou mašinou z litiny už mám vyzkoušené, že mohu používat jen určité nástroje s určitým stoupáním...

    když se mi podaří dohledat nějaký katalog, tak sem klidně hodím kus tabulek, kde jsou popsané změny řezných rychlostí i přisuvu podle stylu obrábění.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: sem se rozepsal, ale pak zejo, mi pred odeslanim vypad internet, hlavne ze vsem rikam aby si delsi texty pred odeslanim strcili do schranky, no treba vecer to napisu znova zase.

    jo kolmo je, +-, drzak nemam tisknuty ale sverny blok, (na tom videu mozna bdue trochu videt), aby to delalo takovyhle ukos aby to udelalo 0.2mm na 2mm muselo by byt opravdu hodne krive, problem je v tom ze uvnitr bude jen jedno lozisko a jeste vse v plastu, uz pri upinani nastroje ta hridel uhne klidne o 1mm jen v tom ulozeni. Jestli budu netrpelivej na poradne vreteno ze supliku v praci, tak si udelal loziskovou kostku s hlavickou na ER klestiny a parkside bude jen pohon.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Chapu to dobre, ze musi zustat konstantni plocha rezu vyznacenyho na tomhle obrazku?:



    Jaka se pocita radialni hloubka pri drazkovani (vlevo)? to se bere jako pulka prumeru frezy?
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Existuje zpusob jak prepocitat axialni hloubku rezu pri plnym zaberu na radialni hloubku rezu pri vetsi axialni hloubce rezu? Jde mi o tohle:



    Doted jsem rezal podle toho obrazku vlevo a mam tabulku kde jsou materialy, rychlosti posuvu, otacky a hloubka rezu. Rad bych na zaklade tyhle tabulky dopocital, jaky nastaveni muzu pouzit pro trochoidni obrabeni. Tj. kdyz dam vetsi hloubku axialne (ADOC), jak velkou mam mit hloubku radialne (RDOC). A obracene, kdyz budu chtit dosahnout nejaky RDOC, jakou musim mit ADOC. kdyz vychazim z ty tabulky, ktera pocita jen s ADOC a RDOC neresi a jede radialne plny pecky...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: tak zalezi jak pojedes rychle, ale melo by se to pri prvnim kontaktu zastavit. nemluve o tom, ze na sondovani muzes mit nejakej starsi v-bit nebo obyc ocelovou tycku. nikdo nerika ze tim samym nastrojem pak musis jeste rezat. i tak mi to ale hromada lidi dela. defakto vsichni co pouzivaj autoleveling pri gravirovani PCB. jenze vetsinou davaj krokodylka na nastroj. kdyby to slo pres vreteno, tak si usetris dratovani... ale klidne se rozepis, nemam zkusenosti a tahle problematika me zajima, pac je to jedna z dalsich veci co mam v TODO.

    JVCNC: a mas ho namontovany kolmo? :-D ono taky ty 3d tisteny drzaky na dremly nic moc asi ne?...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    zkousel jsem zase nejake testy mikrobrusky parkside coby vretena, tentokrat bez videa, na nem neni uz moc co videt, ale trochu jsem meril, vrtani 2mm nastrojem do 2mm plechu AlMg2. na jedne strane dira 2.3mm na druhe strane dira 2.7mm. pri frezovani to same frezoval jsem mezikruzi s sirkou 3mm, na jedne strane 2mm plechu je 3mm na druhe 2.6mm. a to jsem frezoval po 0.2mm do hloubky, rezne sily tedy vcelku zanedbatelne nicmene mekkost ulozeni hridele je takova ze i pri zanedbatelnych reznych silach a hazivosti to udela brutalni ukos i jen na 2mm plechu, o tom jak musi trpet nastroj nemluve. Tedy verdikt je takovy ze i na nezelezne mekke kovy je tohle nepouzitelne, na plasty, drevo a vsude tam kde o nejaky rozmer skutecne vubec nejde to asi nejak pouzit pujde. Na hlinik byt i s rez. pod. tak, ze nastroj hned neuleti, vzhledem k mekkosti ulozeni hridele, nikoliv.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: tohle neni dobry napad hned z nekolika duvodu, uz jsem tu o tom myslim drivejs psal. On ti hlavne nepodekuje moc nastroj kterej budes zapichavat do toho oproti cemu budes merit, no a jestli to je signalova zem arduina tak to uz vubec neni dobrej napad.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: ale rikal jsem si, ze kdyz ukostrim to vreteno, tak bude vlastne prikostreny k zemi arduina a bude mi stacit o drat min na sondu. tj. pripojim obrobek na pin s internim pullupem a budu ho moct sondovat primo frezou pres loziska :-D akorat mi za to ty loziska asi nepodekujou :-D nebo je to vpoho pri tech par mA?
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    JVCNC: Zatezovatel vim jenom pro nominalni otacky. Byl jsem rad, ze jsem v katalogu dopatral aspon samotny n_max.

    Jeste mam jeden dotaz, nejspis trochu zbytecnej. Pro napajeni chci pouzit kupovany trizilovy kabel se stinenim, ale protoze nevim, jaky je prurez stineni resp. zda je stineni pouzitelne ve funkci PE, chci natahnout jeste jeden zemnici vodic. Myslel jsem, ze bych vedle kabelu tahnul zelenozlutou licnu, ale dneska jsem dostal stinici puncosku, ktera by prurezem vyhovela, navic by zlepsila stineni - je to dobrej napad, nebo je to blbej napad?
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    JVCNC: nojo, jenze kdyz je ukostreny telo, ale ne hridel, tak se neco muze naindukovat na hrideli a tyct pres loziska do ty kostry...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    WRONSKI: spinaci frekvence na to vliv ma, cim mensi tim mene se indukuje (zase se muzou objevit jine problemy), u takhle maleho motoru to problem nebude, ale zalezi samozrejme na celem soustroji, tedy na tom co ten motor pohani.

    u pretaceni tezko rict, zalezi take jestli je u tech max otacek uveden druh zatizeni (pismeno S a cislo)


    HARVIE: jedinej duvod proc to neni ukostrene je to ze cinan je lempl, dobre ukostreni je jeden ze zpusobu minimalizace loziskovych proudu, kdyz se na tele nic neindukuje tak nikam nic netece.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    WRONSKI: Tyjo loziskovy proudy sem zatim docela ignoroval... Zajimalo by me jestli to neni presne ten duvod, proc cinani nekostří ty jejich invertorovy vretena... Ja ho prikostril a rikam si, abych tim nezabil loziska. Mam pocit, ze menit je bude dost oser...

    PECA: hele brejle co maj doraz na maximalni rozevreni bych rozlamal nejpozdejc do pul roku... ale jako mas pravdu. daj se levne koupit hotovy malinky panty z aliexpresu a nejak je tam prilepit / prisroubovat. Presto me ale zajima jak to vyfrezovat rovnou s nima...
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    Mám dotaz stran 750W čtyřpólového motoru a frekvenčáku. Má spínací frekvence vliv na ložiskové proudy? Konkrétně tedy 16 kHz. Může to být problém i u takhle malého motoru? (Ohledně kabelu k motoru se hodlám držet manuálu a použít symetrický a stíněný, pokud je to relevantní...)
    Je nějak nezdravé, když budu motor dlouhodobě provozovat na 160 % nominálních otáček? (n_max je asi 200 %).
    PECA
    PECA --- ---
    HARVIE: Mě se to také u jedněch brýlí rozbilo. Předpokládám, že víš, jak je to běžně dělané. Je to imho tak malé, že by se to doma asi dost blbě vyrábělo...
    Brýle bez pružin, které mám teď, mají doraz na maximální rozevření cca 90° a nepadají. Je pravda, že mi byly volné a upravil jsem to lehkým ohnutím nožiček v horké vodě, jako za starých rudých časů. Ohnul jsem je směrem dovnitř, k lebce, nikoli za uši dolů.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam