• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: CO2 je výhradně a jenom kvůli ceně...kdyby CO2 modul a vláknovej modul 3/4 výkonu stály stejně, tak CO2 najdeš už jen v muzeu ;-)
    Všechny vláknový moduly budou pracovat s pulsnim režimu a s lepšim paprskem, takže jejich řez je mnohem čistější + žádný zrcátka.

    asi budu musel koupit kus balsy a zkusit v podniku jak dobře to značkovací laser zvládne krájet. Akorát je nahovno že to bude potřebovat vyřešit odsávání, neb je tam čidlo kouře :(

    btw u vláknovýho i s 20W průměrnýho výkonu propižláš plech (ale počkáš si na to...), což u CO2 naprosto nehrozí :D
    "can 20W FIBER LASER machine CUT metal?"
    https://www.youtube.com/watch?v=g9xgMF_y6Nk


    THERIDANE:
    wait, ty tyče maj správnej průměr na normální kuličkový domky? (nebo je to jen třecí?)
    Rám je svařovanej, šroubovanej nebo hybridní konstrukce?
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    JVCNC: áno, zrcátka, $50 za kus je dobrá cena za lekci "opravdu není dobrý na ně foukat vzduchem bez odlučovače oleje" :-)

    AKA_THE_A: Pojezdy jsou vzpěry z tlumičů, každej je ze dvou kusů spojených závitem a celý je to přebroušený v hrotovce. Nejspolehlivější stroj co tu máme, od spuštění před 4 lety jen vydělává :D

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: ja to chapu tak, ze ten partlist je EU mezinarodni, lokalne pujde znacne zefektivnit.

    na drevo je porad nejvhodnejsi Co2, Fiberlaser diky vlnove delce zrovna moc vhodny neni, proto se stale co2 lasery delaji. kazda laserova technologie je vhodna na neco jineho.

    to patlani se s 20kV neni moc opruz, to uz je vetsi opruz laser-zdroj zadeklovat kuli ruseni no a samozrejme nejvetsi opruz resit zrcatka
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: frézka z Felicie? Obrázky by nebyly? :D
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    AKA_THE_A: Však říkám, když nejsi armchair engineer s macbookem ale máš v dílně třeba svářečku, tak není problém vyrobit za pár dní funkčně ekvivalentní krabici z ocelových jeklů a jinýho šrotu. Jako naše první CNC frézka, to taky byla původně Felicie.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    JVCNC: přijde mi že je to plný nešťastnejch rozhodnutí ohledně dodavatele (Misumi-předražený) a použitejch materiálů - polykarbonát dohromady za €350, €763 jenom v taženym profilu (téměř 20kkč!)...
    Teď je mi jasný proč to skončí na 200kkč :P

    Zároveň tyhle věci jsou čim dál levnější, zvlášť když vemeš v potaz že CO2 trubka má předpokládanou životnost 8k hodin, stojí €1k a musíš se patlat s 20kV...
    Začínám bejt čim dál víc naštvanej že musim splatit a vybavit byt, místo toho, abych mohl z ebay šrotu postavit buď vláknovej nebo alespoň do vlákna svedenej diodovej laser :D
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    THERIDANE: 2 kila za lehoučkej 2,5D stůl a levnej čínskej CO2 laser? Dafuq? Co je tam tak drahý? :D
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    THERIDANE: takovyhle blbosti ted frezuju mimo letadel - na to bych prave chtel ten laser,takhle musim vzdy jeste v ruce zacistovat a sere me ten hluk pri frezovani ,navic tyhle kraviny vypadaji lip kdyz maji ten rez trochu ocernaly
    Uz me i napadlo ze bych koupil nejaky co2 40w od conga ,takovy ty krabice 20x30apod ale to se mi kuli rozmerum moc nechce,chtel bych to pouzivat i na letadla kdyz uz to bude v dilne,takze rozmer 1m+ aby se veslo prkynko balsy by bylo uplne ideal a to asi neni jina moznost nez si postavit dalsi masinku - router by se dal seskladat/vyrobit v radu tisicovek tam problem neni,ale ten zbytek - to uz jsou jiny rany



    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    SALAM23: Když jsem si na to nechal zajít chuť naposled (asi 2 roky zpět), tak mi celej BOM vyšel na asi 200 tisíc. Ale asi půlka toho byla v mechanice (alu profily a podobně) - pokud máš jinej zdroj, tak už je to hlavně optika.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    THERIDANE: kouknu na to - vypada to zajimave
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    SALAM23: Yup, dobře naladěnej CO2 laser (posuv vs. výkon) udělá řez jen lehce do hněda. Projekt lasersaur znáš?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    THERIDANE: tak asi budu setrit na CO2 - ted jsem koukal na nejaky video kde typek reze 3mm bedynkovou preklizku 10W laserem a je to fakt cunarna,rez je vazne jako uhli,je to videt i na tom videu, material zahulenej az hruza,no cekal jsem to lepsi teda
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    SALAM23: Jak píše PECA, jde to, ale nebude tam řez 0.3 mm jako u 100W CO2 laseru se spoustou vzduchu.

    Ten laser z odkazu vypadá podobně jako 405nm modul, co mám - je u něj nutno ihned předělat chlazení, protože ten větráček tam fouká do slepé díry :-)
    PECA
    PECA --- ---
    Přidávám se k dotazu SALAM23. Přemýšlím o něčem podobným jako doplňku 3D tiskárny. Překližka 4 mm j pro mě už luxus, 2 mm (max 3 mm) by mi stačili, klidně na více průchodů.
    Co jsem již dříve četl, tak by to takovýto laser dal. Problém je jednorázový průchod, kdy jsou u takto malých výkonů velké opaly a řez je ve tvaru písmene "V" a ještě samé "uhlí".
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Koukam po nejakym laseru - na co2 nemam cash tak zvazuju neco takovyho https://www.aliexpress.com/...007.13339.90158.0&scm-url=1007.13339.90158.0&scm_id=1007.13339.90158.0
    Myslite ze to bude pouzitelny na rezani preklizky max 4mm "v rozumny rychlosti a jednim passem" pripadne na popisovani plechovych konstrukcnich krabicek?Nechce se mi uplne vyhodit bura abych pak byl nasranej,po netech toho nejak nemuzu moc najit ohledne 10w nebo 15w laseru
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AXTHEB: $1,072,544 pledged of $90,000 goal
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    PECA: no ve vysledku je mi to sympatictejsi nez maslow cnc. uzitecny to bude asi tak podobne...
    PECA
    PECA --- ---
    No, já na to čuměl jak puk. Docela bych to chtěl vidět "naživo" :D
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    PECA: typiiico ;-) no tak pokud by ten jejich golias vazil pul tuny, verim, ze to nejakou pruraznost a stabilitu mit bude. ale takovahle plastomrdka se na frezovani prvniho suku nejspis roztoci jak kaca... ale dovedu si to predstavit pro nejaky preklizkomily, kteri to maji jako hobby.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    PECA: evidentně může, ale životnost nástroje bude skoro nulová, opakovatelnost mizivá, doba frézování nekonečná a i řez bude potřebovat ještě spoustu ruční práce, aby to nějak vypadalo... :-/ ale dneska se dá vyrobit a prodat skoro cokoli :-/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam