• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    HARVIE: to prave vim... ackoli momentalne se deje to, ze zdroj 'dava' pri testu do trubice proud, ale ten - namisto aby zazehnul oblouk - stane se bleskem a jde zpet do stroje, kde zpusobi par zkratu, prepeti atd...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TLOUDEV: No jako bacha, neni to uplne bezpecny zarizeni pokud nevis co delas :-)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TLOUDEV: tak neprijde mi to jako velka veda vymenit. jen si musis promyslet jestli chces nechat stavajici stepper drivery nebo ne. Pokud mas steppery nekde kolem 2 amper, tak to utahne to co se bezne dava ke GRBL deskam. Pokud potrebujou steppery vetsi proud, tak ty drivery z GRBL vytahnes a nadratujes tam ty stavajici. Zbytek je uz defakto jen manualni odpojovani dratu z jedny desky a pripojovani na druhou. A nejaka softwarova konfigurace, ale to uz taky neni extra veda...
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    mmchodem pri odpojeni vadnyho zdroje jsem mel hV kabel stale zapojeny do trubice a slehaly mi blesky do podlahy ;) (a tim padem trubice nejela). odpojeno a trubice jela, ufff.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    tak zavada je skutecne ve zdroji, viz url ktery jsem sem poslal. umite to nekdo (brmlab?) zdiagnostikovat a opravit? byl bych schopen to v pondeli vecer privezt do prahy.. nechat reklamaci na cinanech bude pul roku v prdeli..
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: jde - pokud to ridi nejaka deska M2 NANO tak to jde vymenit za gerbila bez nutnosti vymeny konektoru - jen se vysroubuje deska,prepichaji kontakty a jedes ,zapojeni je shodny s cinanenm,nastaveni uz je v gerbilu nahrany,ty cinsky lasery jsou vsechny stejny tak neni treba nastavovat step per mm apod,rovnou muzes rezat
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: problem byl v koncovym spinaci,je tam nejakej otickej,samovolne se obcas sepnul a deska si myslela ze uz je na nule ,tak odcestovala na souradnice kam mela,ale ve skutecnosti nebyla na nule,proto to rezalo kde chtelo,optickej jsem zatim vymenil za mechanickej a je po problemu,desku M2Nano budu menit za SuperGerbil,jen co mi to konecne pusti DHL z celnice, prave kuli grbl a jinymu SW ,strasny ten Laser DRW a Corel Laser - chci pouzivat LightBurn nebo klasickyho Gkod sendera pro laser a tam je ta cinska deska k hovnu,nekomunikuje
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    TLOUDEV: z uvedeneho je doufam dostatecne patrne, ze kazda z trubic ma svuj zdroj...
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    HARVIE: ehm... myslis, ze z trocenu na grbl to pujde prekopnout bez nutnosti nejakych dalsich vymen komponentu, pripadne mohutne rekalibrace kompletne vseho? pokud jo, asi se touhle cestou vydam. Uz ted vim, ze budu muset pretahat kabely (radost!) a zpevnit konstrukci.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---


    SALAM23: je to remeslne odflaknuty, vsechno na dorazech dava rany jak z prdele, draty hlinikovy a navrch ruzne nastavovany, sroubky uvolneny, ostry hrany... a samo ze bez manualu. nakonec jsem dosel k tomu, ze mam v hajzlu jeden zdroj, otazka je, zda mi uz nedokurvil trubici. je to tahle mrdka - http://www.laserpsu.com/laser-power-supply-p-789.html
    a pri vytazeni dlouheho konektoru a zmacknuti test buttonu mi odpaluje i radice krokovych motorku... tzn ze dava nejaky pecky primo do privodniho napajeni. kurva! druhej je v pohode, takze diky tomu mi jede jen pulka trubice :-( coz je tak na poskrabani kovu, drevotrisku mi propali asi tak 2mm hloubku. to, ze mam mirne rozstelovanej paprsek (strasne sirokej pri velkem Z), s tim jiste souvisi, nicmene to si dosteluju.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    HARVIE: DMLS či něco jinýho?
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Pěkná 3D tiskárna :-)

    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Hele o tech cinskejch laserech se rika, ze pokud chces aby ti vydrzely dyl nez par mesicu, tak bys nemel ject na 100%, proto tam asi bylo tech 75% z vyroby. Na hackaday je o tom nekolik clanku.

    Pokud to reze mimo souradnice, tak doporucuju zahodit cinskej kontroler a dat si tam GRBL desku (poridis komplet za par stokorun). Uz jenom kvuli tomu, ze na GRBL je vic dostupnyho softwaru.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: kamarad ma nejakou trubici tusim taky 300w a resil neco podobnyho - kdyz uz to chtel reklamovat,ze makaji jen 2 trubice ,tak se dozvedel ze je na zdroji pro laser nejaky jumper kterym se zapina a vypina vykon laseru tusim 25 - 50 - 75 - max % "vykon sel ovladat softwarove 0-100% ale ve skutecnosti mu to rezalo ma 75% vykonu" koukni na zdroj jestli to nemas treba stejne - koukam ze jsi dostal taky masinku bez manualu, co?Kurvy cinsky - ja ted taky resil problem,z niceho nic mi to zacalo rezat uplne mimo souradnice ,potreboval jsem nejaky schema abych to mohl promerit,nic - cely jsem to musel rozebrat a jit po kabelech abych prisel na to ,ze mi koncovy spinac spina jak se mu chce i kdyz neni sepnutej
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    tak problem prutoku je vyresen, ale je tu dalsi zaser. ze dvou trubic jede jen jedna. podezrivam minusovy drat. nenajde se mezi vami nekdo, kdo by byl schopen promerit, zda tam jde proud? nevim, cim ty kilovolty merit, pocitam, ze to pujde jen s nejakym napetovym delicem, avsak tak hluboko me elektrotechnicke znalosti nesahaji a soucastkami na jeho sestaveni tez nedisponuji.
    NEPHIRUS
    NEPHIRUS --- ---
    TEAPACK: Ale cilem neni ohrat vodu, cilem je odebrat teplo trubici. Tepelny tok stenou trubky je umerny gradientu teploty, takze naopak nechces, aby se voda moc ohrala.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JVCNC: tj, já to uváděl jako druhý extrém, protože spousta lidí se bojí toho, že při malém průtoku se to nebude dostatečně chladit, ale už neví, že při moc velkém průtoku se zase nebude voda stíhat ohřívat ... ale to by to muselo téct chladičem +- jako voda z hadice rovnou na řadu...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: pri spravnem dimenzovani to problem nebude, spravne dmenzovani tohle zase vylucuje a kdyz je nekde chyba je uz jedno v cem, bude to spatne tak jako tak
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JVCNC: a když tu vodu budeš cpát skrz moc rychle, tak ani nestihne převzít teplo od výměníku a bude to taky špatně ...
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    Prokousavam se nastavenim tmc5160 a zajimalo by me co za drogy pouzivaji autori. Mate s tim uz nekdo nejake prakticke zkusenosti? Neni mi jasne cemu v dokundamentaci pisou male a velke rychlosti.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    AKA_THE_A: spis je otazka jak je ta voda chlazena potom, jestli tam je jen radiator s cerpadlem a vetrakem nebo lednicka, kdyz to teplo nevyzaris nekde zase ven tak ti bude teplota stoupat. A kdyz je zbytecne vykonne cerpadlo tak ti ji ohreje jeste i jen hydrodynamicky odpor v trubkach sroubeni atd
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam