• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    ACID
    ACID --- ---
    SALAM23: pravdepodobne to je blato material a nic moc si nepomuzes. Resp. dalo by se laborovat s nastrojem, ale levny to nebude a asi to pro tebe nebude mit vyznam. Kdysi v jedny aplikaci pro zakaznika byl po "frezovacim vrtani" odlehceni ohavne doskakany povrch na hlinikovem odlitku a nastroje to taky nedavaly, zivotnost v jednotkach max desitkach kusu. Byl u toho "expert" od dodavatele frez, zkousely se ruzne nastroje, 1, 2, 3 brity a vysledek zadny, pry to nejde.. Zakaznik samozrejme nespokojeny, menit co chvili nastroj v robotizovanem pracovisti je no-go. Na druhy pokus to vyresili chlapci z WNT takrka k dokonalosti nejakym povlakovanym nastrojem a ty frezy tam od te doby jedou.

    SALAM23: na hrubovani se nesousledne pouziva z nekolika duvodu, povrch pak dosahnes lepsi souslednym frezovanim.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Tak ja jsem asi udelal chybu pri postprocesu a nastavil jsem aby masina frezovala nesousledne - az ted koukam ze mi to jde divne proti freze a soudim i podle popisu a tvaru spony na obrazku,ze tam bude zakopany pes

    Velká tloušťka třísky a vyšší teploty na výstupu ze záběru jsou příčinou vzniku vysokých tahových pnutí, což má za následek zkrácení životnosti nástroje a často vede k rychlému poškození břitu. Také může docházet k ulpívání nebo navařování třísek na břit, na kterém jsou unášeny až do zahájení dalšího řezu, nebo mohou způsobovat okamžité vylamování ostří.

    Řezné síly mají tendenci tlačit frézu a obrobek směrem od sebe a radiální síly mají tendenci zvedat obrobek ze stolu.
    Nesousledné frézování může být výhodné v případě, že se značně liší velikosti přídavků na obrábění. Nesousledné frézování je rovněž doporučeno v případě použití keramických břitových destiček pro obrábění žárovzdorných slitin, protože řezná keramika je citlivá na rázy při vstupu do řezu.

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: asi to vidim na jinej material - neco pevnejsiho,buh vi co je tohle zac,je to desticka z modelarskyho obchodu,to bude vyrobeny cinanem z vicek od jogurtu
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    ...nebo ubirat material po mensich vrstvach
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SALAM23: tak to asi jenom odskoky. co par vterin odskok, ocistit a zase zpet.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: tam prave neni co vyplavit,zadny drobny spony , ale jedna dlouha zrkoucenina co musim odlamovat
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SALAM23: me slo o to, ze tu kapalinu nepouzivat primarnee pro chlazeni, ale pro vyplavovani.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: chladim kapalinou pred nastrojem,frezy nejsou horky,po zlomeni ji hned capnu do ruky a nepali
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SALAM23: chladis to nejak? ze bys mohl emulzi "vyplavovat" matro... odskocit pod trysku a zase zpet..
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: nedela mi to maly spony jako jako treba al7071 ,ale takovou jakoby kudrlinu dlouhou,stejnou jakou ze soustruhu,musim furt za nastrojem odlamovat stetcem jinak se nabali na frezu a konec,rychlosti jak posuvu tak vretene to moc neovlivni,ta kudrlina se dela vesmes na max i na min rpm porad stejne
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SALAM23: nizsi rezna rychlost (otacky), castejsi "odskoky" od materialu..?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Kdyz se tu resi ten dural - tak ja mam problem,rezu pro jednoho mistnaka kladky na lod,konkretne to je hlinik "oznaceni nevim" 1,6mm a mam takovy problem,ze se mi ten hlinik lepi na frezy,jsem uz docela na nervy pac jsem na tom za hodinu zlamal nastroje asi za petibabu - testoval 1 - 2 brity,hladky - drazkovany,vzdy to po chvilce nabali sponu do britu a zlomim nastroj,uz jsem snizil drazku na 0,5mm a rychlost na minimum,ale furt nabaluju spony do nastroje - netusi nekdo nejaky figl jak tomu predejit
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    JVCNC: Vodivost se snese, ale měď v duralu je problém pro CO2 (který dokonale odrazí, líp než zlato). Duraly se řežou fiberem, EN AW 5xxx/6xxx jdou i COčkem.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: dural diky vetsi tepelne vodivosti je pro laser vetsi sousto nez ocel
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    TEAPACK: Já si občas nechávám dělat nějaký výpalky v Přílepech u Plechexpresu, i ze slitin, ale je fakt že materiál dodávají vlastní. Se zeptej jakou normu můžou a jakou ne.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    THERIDANE: nevím jestli ten dural bude vhodný i na laser - je nevhodný i na svařování (EN AW-2017A). Je pravda, že laser máme ve vedlejší vesnici, jen jsou zvyklí pálit ocel od 10 mm vejš =D
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    TEAPACK: Musí to být voda? Laserem to bude výrazně levnější (a laser mají na každým rohu).
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    BTW: nevíte o někom, kdo má v okolí Prahy vodní paprsek? Potřebuju do desky duralu (cca 500 x 300 x 5 mm) vyřezat odlehčení, na CNC fréze bych to kousal týden.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    TEAPACK: jasne. hele ty konce obcas jdou, obcas ne. vetsinou kdyz se neco zesere, tak po resetu nejdou, pak napodruhy uz najedou.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    TLOUDEV: Ono to ale bude mít vliv na kvalitu natažení řemenu, takže ikdyž jsi to teď dotáhl a seřídil, tak za dva/tři starty to budeš moct udělat znova, protože se ti to rozjebe tím jetím do mechanického dorazu ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam