• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SALAM23: TEAPACK: JVCNC: Kluci ja vim ze se opakuju, ale cim je teda zpusobeny tohle? protoze pote, co se jeden senzor "sekne" v poloze 0, tak ostatni senzory nereaguji vubec. coz mi prijde spis jako buga ve firmware. AFAIK o integracich, tak posilaj stale dokola napeti na jednotlive senzory, a i pokud bude jeden stale ukazovat sepnuti (z jakychkoli duvodu), tak to preci nemuze zpusobit zaseknuti cyklu testovani ostatnich senzoru.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: to presne u me taky fungovalo - spinac se tvaril ze je ok,ledka po dotyku problikla i po promereni vse ok,ale byl v prdeli,byl stale sepnuty
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    ...a na druhou stranu, pokud se mi sekne nejaky senzor, preci by ostatni mely nadale reagovat, ne? IMHO nemuze chyba v senzoru zpusobit nefunkcnost jinych senzoru.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    ...ono to prehozeni neni jen tak, bo trocen se po startu resetuje - jede do krajnich bodu - a pokud mu zmenim senzory, tak mi krokace nakopou prdel ;-)
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SALAM23: zajimavy je, ze LEDky na tech senzorech funguji OK a navrch ty zmeny napeti taky ukazuji, ze senzory jako takove reaguji jak maji.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: prehod na desce konektory senzoru - napr x za Z a otestuj,temer na 100% se objevi problem na jiny ose nez byl,delaji to ty senzory,i kdyz nameris nejaky hodnoty,zmenu proudu apod musi deska po kazdym sepnuti/rozepnuti spinace ukazat 1/0 pokud ti zustava viset bud 0 nebo 1 nerozepina nebo nespina senzor a bude chyba tam
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    toz me neustale handrkovani s cinanama donutilo opravdu proverit senzory.
    na trocen interface LINE jsou vetve ELX+ ELX- ELY+ ELY- ELZ+ a ELZ-, k tomu maji GND a 24V.. kazdy ze senzoru ma 3 draty: 24V, GND a samotny senzor. Voltmetr mam v celkem spatne kondici, ze mi neukaze presnou hodnotu, nicmene zaregistruje zmenu stavu a namisto "1" hodi nejaky klikyhak na display (zitra radeji koupim novy a namerim presne hodnoty. v trocenu skocim do obrazovkyu testu inputu (2xStop+menu) a pri manualnim spinani sroubovakem zjistuji, ze:
    1/ obcas se na obrazovce prehodi hodnota z 1 na 0 - nikoli po kazdem bootu stroje(!!)
    2/ obcas se stane, ze pri testu reakce nektereho ze senzoru se obrazovka "zasekne" a stale hlasi u senzoru "0", ikdyz uz je davno rozepnuty. nadale na dalsi senzory nereaguje
    3/ VZDY namerim zmenu napeti na dratech senzoru (tedy senzory jsou az po board trocenu OK)
    Ma otazka zni: uz jste se s podobnym jevem nekdo setkal? co muze byt pricinou takoveho jevu? napada me spatne ukostreni, studenak, nebo firmware. V kazdem pripade, diky zmene napeti na drate senzoru, jsem si jist, ze senzory jsou OK.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    THERIDANE: mas recht.. kurva :-( mazu se.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    TLOUDEV: Dát sem bez komentáře šestiminutový video plný chrastění a očekávat, že se k tomu někdo pohrne, podle mě normální chování není :-)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    ANDY_WARHOL: Asi jo. o co jde?
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    chodi nekomu cnc shield na arduino uno (shield verze 3.3) s grbl 1.1 ? potrebuju se poradit. diky
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: jestli to chce mit v byte, tak ho slusnej filtr vyjde na vic nez tiche vreteno a zadeklovani (nevime ale jak velke to chce mit a co znamena nikterak velke rozmery). Vysavac nebo nejake odsavani bude potrebovat tak jako tak a vysavac bude hlucet vic nez vsechno ostatni.

    a pak tu je otazka co je to obcasne rezani, muj nazor je ze jestli to bude zapinat jednou za 14 a vice dni, nema smysl si neco takoveho porizovat a vyjde lip asi nejaka sdilena dilna nebo nechat vydelat nekomu kdo to ma a nebude riskovat ze sam bude mrvit material a nastroje, za tech 14 a vice dni to vsechno zase zapomene a bude se to ucit pokazde znova.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: to ano,ale asi to bude trochu zbytečný luxus na občasný řezání překližky, nehledě na cenu, každopádně v bytě bych nechtěl ani jednu mašinu
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: kdyz mas tiche vreteno tak frezka nemusi delat kraval, lepsi cinska asynchroni vretena nejsou skoro slyset
    HANZILLA
    HANZILLA --- ---
    SALAM23: diky.. v pohode, sam tomu nerozumim a doufal jsme presne v to, ze mi vsechny neduhy s tim spojene tady predstavite :D
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HANZILLA: ja te nechci zrazovat - ale freza dela dost kraval,a prach z preklizky budes mit po celym byte i s odtahem,laser je tichej,ale ten smrad je vazne neunosnej do bytu,mozne nekde v rodinnym baraku ve sklepe a foukat to ven na zahradu,to by jeste asi slo - ale treba do panelaku je to sebevrazda,sousedi te zabijou az zacnes neco rezat



    HANZILLA
    HANZILLA --- ---
    SALAM23:
    ANDY_WARHOL:
    Diky, trochu jsem se toho obaval. ohledne tech pilin - jak moc to lita? resi to stroje nejakym odchtavanim, nebo bych se pak mel pripravit nabordel vsude

    + co hlucnost klasickeho rezani?
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    HANZILLA: imho lepší řezat klasický a oddávat piliny vysavačem než řešit kour
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HANZILLA: nejdriv bych asi resil prostor,az doma zacnes rezat preklizku laserem,tak te pochvali - smradu a koure pozehnane,bez kourovyho a pachovyho filtru to na doma vazne neni
    HANZILLA
    HANZILLA --- ---
    Zdar, shanim na domaci rezani preklizky nejaky jiny stroj nez rucni pilu. (vyroba boxu a ruznych poradacu)

    neni v portfoliu firem nejaka domaci rezacka preklizky (laserova)? neco na co nepotrebuji garaz, ale porad to prerizne preklizku (v podstate ani nepotrebuji nikterak velky rozmer.

    nasel jsem pouze gravirovaci zarizeni, ale to je pro me nedostacujici.

    diky
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    ANDY_WARHOL: hele TF-6225 uplne nevymenis. Je to fakt celkem vymakany (da-li se cinskej bazmek takto nazvat). Navrch je to prave uz kombinovany i s vice laserama, vice osama, senzorem hladiny materialu... neni to uplne prdel. Akorat ze to holt disponuje docela malym arzenalem nastaveni :-( (a navrch mam zjevne vadnou cast jmenem Amplifier, neboli zesilovac, coz je ta svina senzor na hlidani odskoku od materialu).
    Kua, fakt uz to resim s tema tamanama od cervence a furt mi posilaj nejaky picoviny, a ten senzor furt ne a nejde. a tak mi nejde zkalibrovat hlava :-(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam