• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HANZILLA: ja te nechci zrazovat - ale freza dela dost kraval,a prach z preklizky budes mit po celym byte i s odtahem,laser je tichej,ale ten smrad je vazne neunosnej do bytu,mozne nekde v rodinnym baraku ve sklepe a foukat to ven na zahradu,to by jeste asi slo - ale treba do panelaku je to sebevrazda,sousedi te zabijou az zacnes neco rezat



    HANZILLA
    HANZILLA --- ---
    SALAM23:
    ANDY_WARHOL:
    Diky, trochu jsem se toho obaval. ohledne tech pilin - jak moc to lita? resi to stroje nejakym odchtavanim, nebo bych se pak mel pripravit nabordel vsude

    + co hlucnost klasickeho rezani?
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    HANZILLA: imho lepší řezat klasický a oddávat piliny vysavačem než řešit kour
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HANZILLA: nejdriv bych asi resil prostor,az doma zacnes rezat preklizku laserem,tak te pochvali - smradu a koure pozehnane,bez kourovyho a pachovyho filtru to na doma vazne neni
    HANZILLA
    HANZILLA --- ---
    Zdar, shanim na domaci rezani preklizky nejaky jiny stroj nez rucni pilu. (vyroba boxu a ruznych poradacu)

    neni v portfoliu firem nejaka domaci rezacka preklizky (laserova)? neco na co nepotrebuji garaz, ale porad to prerizne preklizku (v podstate ani nepotrebuji nikterak velky rozmer.

    nasel jsem pouze gravirovaci zarizeni, ale to je pro me nedostacujici.

    diky
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    ANDY_WARHOL: hele TF-6225 uplne nevymenis. Je to fakt celkem vymakany (da-li se cinskej bazmek takto nazvat). Navrch je to prave uz kombinovany i s vice laserama, vice osama, senzorem hladiny materialu... neni to uplne prdel. Akorat ze to holt disponuje docela malym arzenalem nastaveni :-( (a navrch mam zjevne vadnou cast jmenem Amplifier, neboli zesilovac, coz je ta svina senzor na hlidani odskoku od materialu).
    Kua, fakt uz to resim s tema tamanama od cervence a furt mi posilaj nejaky picoviny, a ten senzor furt ne a nejde. a tak mi nejde zkalibrovat hlava :-(
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    SALAM23: to samozřejmě chápu. Ale nakonec jde vzdycky jen o to, jestli je víc pracny to vyladit na stávajícím, nebo předělat.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    ANDY_WARHOL: koukam do manualu od masiny co ma a je to uz trosku slozitejsi kousek nez ty hobby ciny kde precvakas par pinu -navic tyhle ciny jsou zradny,kolikrat ani nesedi barvy kablu podle schema a tak je dobry nejdriv dukladne prozkoumat a nastudovat co a jak,cinan to sype jak Bata cvicky a pokazdy je neco trosicku jinak,tak skoro co kus to original
    treba u me nemel cinan pilu,tak listy na kabely pro jistotu lamal na kousky asi pres koleno - takze ono to neni uplne o tom "jen" vymenit desku
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    To ne napadlo hned, proc si nevymeni desku...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV:aha koukam u vsech congu stejny - ja musel vymenit origo desku za Supergerbil aby to bylo aspon pouzitelny a nemusel jsem furt rezat jen z Corelu
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    TLOUDEV: Vnitřní rohy jsou blbý, no :-) dá se dělat harakiri jako dojet ho po obou hranách a přesně nad rohem vypnout laser (a přejet), ale vymlátit to z CAMu, to by byl už zážitek. Já jsem pythoneer, takže si tyhle jednorázový věci napíšu snadnějc, než se učit s nějakým Fjůžnem nebo podobnýma hrůzama...
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SALAM23: jenze trocen :( jedinej soft, kterej bleje pouzitelny formaty, je bud lightburn, nebo lasercad. v LC si muzes definovat poradi vykroju, ale uz ne smer. v LB pak ani to ne, pouze jakesi "optimalizace", ktere ovsem maji predem definovane vlastnosti a nelze je rucne upravovat.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    THERIDANE: vyzkousim. Jedinej problem je, kdyz chces zachovat obe casti (jak vyrez, tak vnejsi tvar) pro dalsi zpracovani, nebo trebas pismeno "Z" (jeden roh je vnejsi, druhy vnitrni). Delam ted prave nejaky navrhy na brany a chci tam ty vypadly tvary navarovat zpet s urcitym odskokem (3D efekt). tohle mi to bohuzel moc neusnadni, ale na nejake zakladni aplikace to asi muze byt uzitecne.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: co to vyresit jako u vlecnyho noze na cnc - ze zmeny smeru budes delal stranou od rezanyho dilu a k dilu uz najede pod pozadovanym uhlem "jakoby prejede drahu az za vrchol , zmeni smer a k vrcholu uz bude najizdet primo"tudiz by nemel byt propal
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    TLOUDEV: Je to jak pravíš. Vypnutí paprsku není nutnost, prostě tam z rohu vypadne kousek odpadu ve tvaru vačky/kapky. Ten roh je pak moc pěknej. Dělal jsem to u nějaké drobné truhlařiny, kde to byl samej roh a klasickým průjezdem je to hodně očoudilo.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: ok diky za info - predam dal
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    THERIDANE: eee? jsem mimo misu. jako mit moznost grbl/gcode, asi bych vedel, co mas na mysli, ale u trocenu - nevim, jak takove veci dosahnout. jako ze bych vypnul paprsek, trochu si pocestoval, prijel ze spravneho smeru a v prihodny okamzik zapnul paprsek a pokracoval "rovne" beze zmeny akcelerace i smeru? Kez bych vedel, jak na to.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    TLOUDEV: Vnější smyčka (s konstantní rychlostí) se tam nevejde?
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    ...a ted mam dotaz zase ja :-(
    dnes jsem opet experimentoval s rezanim kovu.
    Povedlo se mi do nerezu riznout docela peknou tenkou hranu, ale v rozich - v ostrych uhlech - mi to ty rohy vypaluje. Zrejme mala akcelerace/jerk? tusite nekdo?
    A ponevads mi na pocatku laser delal "bambuli" v rezu pri vstupu paprsku do materialu, zvusil jsem blow delay z 0 na 0,2s, diky cemuz zase dochazi k tomu, ze zacatek rezne hrany je neproriznuty. Blby je, ze u trocenu nemam paru, jak to udelat, aby v tech rozich "ubral" s prifukem - on jakmile jede jeden objekt, tak ho jede v kuse, akceleruje a dobrzduje na nulovou rychlost v rozich a tim tam dela peknou paseku :-(
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SALAM23: zel, normalni to je. jde o to, kam umistis ohnisko. zda na vrchni stranu, ci na stred materialu. Paprsek se ti sbiha k ohnisku a nasledne rozbiha opet od ohniska. A bohuzel, ten uhel je okem znatelny. Pokud ohnisko priblizis ke stredu materialu, pak mas jakous-takous sanci, ze na tech 18mm budes mit trebas odchylku +-0,5mm, nicmene i tak je to celkem nasiraci. u 10mm preklizky je ta odchylka cca 0,3mm, coz okem poznas, ale kdyz jde o drevo, tak to neni tak strasny (truhlarina je spise o milimetrech, nikoli o desetinach). Posunutim ohniska vice ke stredu (tzn snizeni Z vzdalenosti na minimalni moznou - zalezi, jakou cocku pouziva) se ti vytvori hrana o profilu spise pismene "K". Reseni c.2 je poridit cocku s delsi ohniskovou vzdalenosti, kde je uhel paprsku nizsi.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: mam dotaz,kdyz rezes na laseru treba 18mm MdF / Preklizku ,mas rez vuci stene do ktery jsi rezal kolmy? Kamarad si poridil neco podobnyho tomu co mas ty ,na nabytek , je nestastnej,ze kdyz urizne 2 desky a chce je sesroubovat do L tak aby rez jedny byl ve spoji,tak mu to nesvira pravy uhel - cim sirsi material tim vetsi odchylka - nakalibrovany to ma dobre a masina ma auto focus , cinan mu tvrdi ze je to ok - pro nej hora prace s frezovanim hran - nevsiml jsi si neco takovyho podobnyho u sebe , nezna nikoho kdo ma stejnou masinu,tak me prosi at se zeptam,jestli je to opravdu normal jak mu cong pise
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam