• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    k tomu Průšovi - mám delta tiskárnu a nikdy nebyl problém s tiskem věcí z thingiversu.
    k tomu CNC - tak jinak - když použiju 3d model kterej už někdo udělal, v čem si můžu udělat ty dráhy? je na to něco vhodnýho pro domácí použití?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    na jednom stroji, kdyz vynecham veliksot pracovniho prostoru, mam vreteno 8K RPM a 4kW vykonu. i kdyz budu pocitat jen ty soubory kde jsou male nastroje 3-4mm. bude mit tve vreteno dostatecny vykon a stroj dostatecnou tuhost aby je to utahlo pri 8k RPM? no a je tam taky rizeni od siemensu, takze bez sance i kdyby jsi mel stejny stroj s jinym rizenim. Na malem strojku doma kde mam vreteno sice jen 100W ale ma max 60k RPM, tedy rychlosti jsou pro nejakych 40-60k rpm pro male nastroje, tedz nepujdou pouzzit pokud nemas vreteno ktere toci stejne. Dalsi vec je ze u tehle drobnejsich veci mam NC soubory s vysokym rozlisenim, protoze muj RS zvlada vic nez 3000 radku g kodu/s (az na limit vetsinou nejdu, vetsinou tak pulka, v par pripadech jsme byl i za limitem, takze v supliku mam kabel kterej zvladne 8000 radku/s), zvladne tve rizeni aspon tu pulku? (nezvladne), zvladne stroj a pohony jezdit stejne rychle aby dodrzel rychlost vuci otackam?, no a nakonec, i kdyby na prechozi otazky byla odpoved ano, tak nacte tvuj ridici system stejne g a m kody jako muj? zvladne nacist stejnou velikost souboru? (mam NC soubory velke bezne 10MB, i vice (i pro drobne a mele veci). Muzu zkusit nejake 3d orezat na zakladni kody ktere by melo schroupnout vsechno co cte g kody a uvidi sam ze ani tak to moc nepujde. Dalsi vec. pro kazdy material jsou potreba jine otacky a posuvy, to co bude urcene pro drevo do hliniku nepustis atd. NC soubory se generuji pro konkretni pripad, stroj, nastroje, vreteno atd. nektere pocitajis chalzenim emulzi, bez ni nastroj zlomis nebo zapeces (jednou jsem podcenil schopnost spon ve vane stroje nasat a odparit vodu z emulze, pak na 2s cerpadlo natahlo bublinu a 16mm nastroj se za ty 2s zapekl do obrobku. Na jinem stroji zase pouzivam lihovou mlhu, jak ta na chvilku neni, nastroj okamzite fuc.

    TLDR, pokud ten NC soubor neni pro zcela identicky stroj, nastroje, rizeni, proste identicky stroj. tak NC soubor bude s nejvetsi pravdepodobnosti nepouzitelny, rozdily mezi frezkama jsou diametralni, i mezi temi hobby, protoze kazdy si ten stroj upravi podle svych moznosti a schopnosti a pak opet nebude identicky stroj a opet nebude pouzit (treba z duvodu tuhosti, hazivosti vretene atd.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SELECTOR_IX: i kdyz ti poslu vsech svych nekolik tisic NC souboru, zarucuju ti ze ani jeden z nich nebude pro tebe pouzitelny.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SELECTOR_IX: nemají společného skoro nic... jen to, že to mrskají číňani z toho, co zrovna mají skladem - 5 ze šesti šroubů jsem měl M8 a šestý byl 3/8" a nikdo nekontroloval, že ikdyž je utažený "na krev", tak nezajistil to, co měl =/

    jak píše SALAM23. jestli cheš začít dělat na svý CNC frézce, tak si stíáhni 3D model a vygeneruj si dráhy pro svojí mašinu. Aspon pak budeš tušit, co za magii se tam děje a proč se to tak děje. Když stíhneš něco z netu, tak by k tomu musel být několika stránkový elaborát, jak si svojí mašinu seštelovat, aby to udělalo co má a např. jaké nástroje se na to používají - já běžně používám nástorje od 6 mm v průměru po 112 mm, výjimečně i menší (3 mm), ale pochybuju, že tvoje mašina by zvládla cokoli nad 12 mm, už kvuli upínání.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    SELECTOR_IX: to je nesmysl,3d tiskárny jsou v 90% konstrukce styl Průša +- stejný pracovní plochy a hardware - tudíž se dá jeden kód použit pro x strojů ,ale já mám třeba endera 5plus 35x35x40 Cm a když použiju nějaký Průša gcod pro jejich tiskárnu ,tak mi leze úplnej bordel - nehledě na fakt ze mám problém s umístěním na podložce a extruderem - proste je to na jinej stroj - to samý "budeš" mít i u frézky,tam když používám někoho hotoý kód - tak si z něj načtu profil v software pro PP a celý to přizpůsobim mojí mašině
    Každopádně to klidně vyzkoušej , až zlomíš 10 nástrojů a zkurvíš matroše za x stovek , tak asi přijedeš na to,že je rozumnější si udělat PP přímo na svůj stroj z výkresů
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    doufal jsem v nějakou databázi, kde si vyberu z kódů vhodných pro můj stroj...
    u 3D tisku je přeci taky buřt na jaký tiskárně to spustím, řeším jen materiál (teploty). u hobby CNC strojků to není o velkých řezných rychlostech ani otáčkách... to mají jistě společné...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    SELECTOR_IX: to je trochu loterie ne?Není snadnější si ty dráhy připravit sám, pokud se nevyznáš v kódu, tak ani nebudeš vědět pro jaký nástroj je kód připraven, to pak dáš spustit proces a fréza půjde 3cm dolu a posuv bude 3m/s :D a kód bude pro 20mm doutník a ty budeš koukat co se to děje...
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    SELECTOR_IX: G-kód je intimně spjat s konkrétním strojem, nástrojovou sadou, upínací strategií... proto jich moc ke stažení nenajdeš.
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    JVCNC: cokoli, co se dá vyřezat ze dřeva. přípona nc a ncc...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Ovladac se pomalu rodi...

    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SELECTOR_IX: je, treba to thingverse :D co si predstavujes ze by tam bylo?
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    ahoj ve spolek. koupil jsem si malou gravírku od Číňana, než se na tom naučím atd (a nacpu peníze do něčeho vážnějšího, zatím je můj favorit 4 osá s dsp 60 x 40) a zajímalo by mě, jestli je pro CNC něco jako je thingiverse pro 3d tisk. něco málo je k mání na Aliexpress, ale tam není ani velikost, natož jiný parametry... nějaký tipy prosím?
    BOUMRY
    BOUMRY --- ---
    HARVIE: šikovný.. Díky.. Book :)
    AXTHEB: nemyslím si, že by to mělo povolit. Dělal jsem synovi několik hraček s předepjatou pružinou. I po půl roce PLA stabilní. Většinou odešly únavově, než, že by povolily.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AXTHEB: dneska v 5 rano jsem dodelal ten design, takze nevim... asi 14 hodin :-D ale jeden kus jsem dost sikanoval... treba 150x jsem s tim cvaknul, daval sem do toho tlusty draty a pak jsem overoval, ze to porad udrzi i tenky draty. kdyby byl problem, tak se daji doladit tolerance, ale naopak jsem to trochu uvolnoval, protoze to bylo tak tesny, ze to neslo po zacvanknuti povolit.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    HARVIE: Dobrý. Jak starý máš nejstarší pořád funkční kousek? Nepovolí to po pár týdnech?
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    MIKULAS: Tady je demo video:
    30V 9A Wago-Style Clamp 3D printed
    https://www.youtube.com/watch?v=QFtYVm4y2gQ
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    MIKULAS: tisknu to z PLA, ale urcite jde pouzit i jinej. Tech 9A je spis teoretickejch podle nejtlustejsiho dratu co tam jde narvat. A 30V znamena, ze ty draty nejsou kryty pred prstama, takze bys tam nemel mit vic.

    Volbu plastu stejne jako napeti a proudu necham na uvazeni kazdyho jedince. Za sebe muzu jen rict, ze ty draty tam jsou skripnuty docela slusnou silou a jiskreni se uplne nebojim. Samozrejme nepocitam, ze si tam nastrkas hlinik :-D
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    HARVIE: jako dobrý, ten terminál se zdá použitelnej ... ale dělat to z hořlavýho plastu (btw z čeho tiskneš?) mi přijde přiliš odvážný ... zejména, když tam jsou holý drátky - ti to tam někde zajiskří a...
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    A dalsi design z moji dilny. Wago spojka s páčkou tisknutelna bez supportu. Da se pouzivat samostatne nebo osadit na PCB. Daji se do ni strkat i dupont konektory. Vubec nechapu ze to tak dobre funguje... Asi nejlepsi 3d design co jsem zatim udelal.

    Printable Wago-style Terminal Block (30V 9A) by Harvie - Thingiverse
    https://www.thingiverse.com/thing:4759369
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    TLOUDEV: Neber to jako odsavani, co zere kovove spony, je to jen odkloneni volne stoupajiciho koure o par centimetru.

    Je to laser, co ma 15 cinskych watu (tedy asi spis celkovy prikon vcetne motoru, nebo tak neco) za 316 EUR i s dopravou, nikoli prumyslova masina. Asistencni plyny nema. Kdyz jede pomalu a naplno, da asi 3 mm smrkoveho dreva. Bezne spis budu rezat papir z kabicek od syra, caje a tak na stitky. Plne zaostrit nejde (asi, aspon jsem to zatim nezvladnul, je to obdelnicek tak 0.5x0.2 mm ? odhadem?) Vyska laseru nad podlozkou asi 10 cm.

    Jde mi o to, aby kour z toho paleni nesel nahoru na cocku (a casem mi ji nezanesl). Takze tam dam kousek vedle te cocky nejaky minivetracek, co tam udela aspop nejaky pohyb vzduchu, aby to k te cocce nedolezlo. A za nej dam kousek cehosi jako filtr (neco jako filtry u pocitacovych vetraku, jenze ty maji 15x15 cm, nikoli 4x4 nebo kolik ma ten muj ), takze se tah jeste snizi, ale cast toho smradu se usadi na tom filtru, misto aby sla do mistnosti volne.

    Masina nema desku, stoji jen tak na stole na plexi nozickach (lacina cina) a pali do podlozky, tak pod ni zatim davam kus plechu z vika od sudu, abych nespalil stul. V original baleni ty draty jsou tak kratke, ze se jedna z krabicek musi valet na pracovni plose, aby to dosahlo (cili laser by na ni mohl dosahnout taky), draty jdou volne vzduchem, takze pri provozu je potreba davat pozor, aby se nezachmoucaly, nebo nepripletly pod laser. Koncove dorazy pochopitelne zadne, nulovani zadne, kontroly zadne, ostri se otacenim cocky laseru rucne. Kdyz neodhadnu nastaveni, tak vypalovany predmet chytne plamenem (a musim ho sfouknout a zkusit to znova a lip). Nebo se to naopak nepropali. Proste hracka, ktera chce neustaly dohled.

    S moji dosavadni "vyrobou" par minut mesicne je to tak akorat, ted bych chtel trochu upgradovat (udelat ty draty spravne, abych je nemusel hlidat, upravit plugin do inkscapu, abych dokazal nejak ridit jak silu (PWM), tak rychlost pohybu) a zacit to pouzivat vic.

    Tedy popsat vsechny soucastky co mam, udelat papirove krabicky na volne lozene drobnosti a casem rezat i tenci preklizku nebo ten smrk na masivnejsi krabicky, nastavby na ruzna jezditka a tak podobne. A mozna to i zapojit do vyroby kusovych PCB tim zpusobem, ze na med striknu tenkou vrstvu barvy, timhle barvu strategicky spalim a takto odkrytych mistech med klasicky odleptam. Pokud to pujde, tak i dam nepajivou vrstvu a timhle ji na strategickych mistech spalim, aby tam slo pajet. (kdyz ne, tak ne, tak si pajitelne pady vyriznu do papiru, ten dam na pruhlednou blanu, cernou barvou to postrikam, ze na blane zustanou cerne plosky a pak tu nepajivou vrstvu naexponuju UV a zakryta mista setru - s laserovou tiskarnou to jde sice snaz, ale zase ma v plose dost blbe kryti, takze ty plochy trochu prosvitaji a pak se to lepta blbe, protoze to blbe kryje )

    Pokud by se mi to nejak vyrazne zalibilo, tak do toho zainvestuju i vic a udelam to i lip, ale zatim to prevazne chyta prach, tak v tom nechci utopit majlant, dokud nezjistim, jse me to bavi pouzivat a ze dalsi upgrady pro me maji smysl. Mozna to proste skonci nekde za skrini a nic z toho nebude, mozna me to chytne a zacnu delat nejruznejsi vyrobky a ptakoviny a pak si na to treba i vyhradim misto, udelam to "poradne", bude to mit nejaky rost, kde pujde odsavat, nastavitelnou vysku, mozna i vykonnejsi laser a postupne se to z kategorie "hracka" presune aspon do "polo-hobby". Ale to se uvidi az casem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam