• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Koukam, ze tenky plechy se daj i s diodovym laserem:

    Cutting Metals With A Diode Laser? | Hackaday
    https://hackaday.com/2022/09/21/cutting-metals-with-a-diode-laser/

    Cutting Metal with a Desktop Laser
    https://youtu.be/lSN5Yz1Xq1Q
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    Sleduju většinou už jen kanály velkých výrobců nástrojů, upínacich systému atd. Jinde bývají sice obcas zajimave nápady ale také spousta blbosti a obecně jen kuli views. I když vyjimky se najdou
    FIRGO
    FIRGO --- ---
    trochu OT, ale jake youtubove kanaly ohledne obrabeni sledujete ?
    za me muzu doporucit Edge precission, InheritanceMachining, Joe Pie
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    Dneska takový doladění, už pěkně ručně po staru

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TEAPACK: já na tomhle:D

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SALAM23: jo, 6061 je hodnej matroš, podobně jako AW2017 =) ale čistej hliník je mazlavý zlo...
    já obrábím na tomhle ^.^
    MAJA
    MAJA --- ---
    Mám k dispozici Hamer HNC a nevím pořádně, jak začít.
    Jak třeba udělat nějaký základní tvar/model tak, abych ho mohl vyrobit na CNC - nemáte někdo tip/zdroj/odkaz na nějaký beginners guide for idiots .... ?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TEAPACK: díky, dobrý vědět, včera jsem to vyfrézoval :D trvalo to strašně dlouho, odvázal jsem se a šel jsem 0,5mm v drážce, při 220mm/min,neskutečný fofr, přijde mi že 6061 hliník se ale jinak pěkně obrábí
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SALAM23: tak mi to hoď do pošty, hliník beru klidně 20 mm na pass =)
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: díky, tak to vemu na fréze doma,sem se tomu chtěl vyhnout, tyhle tlustý hliníky mi to moc nedává,můžu tak 0,3mm drážku na pass
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SALAM23: tvl hlinik tak max cca 2 mozna 4mm, hlinik je svine a strasne odvadi teplo.to spis vodnim paprskem.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    TLOUDEV: zvládneš 10mm hliník?V nějaký + - přesnosti?Potřeboval bych 2 podložky pod kotouč na motorku co stavim, rozměr cca 200mm kruh a pár děr, výkres a matroš bych dodal...
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    VLADDRACUL: jj, nasel. nejsem sice z Prahy, ale v dosahu (u Steti). Kdyztak posta.
    LYCO
    LYCO --- ---
    ACID: hm, na hledání používám DuckDuckGo (soukromí a filter bubble) a ten se teda nechytal. Díky.

    ACID: jo, to je otravné že to na stránkách nemají, uvidím až to dorazí jestli to bude na štítku, jinak jim zkusím napsat. Ale tipuju že to je ~450nm.
    O PVC (a chlorovaných plastech) vím, ale dík za připomenutí.

    Nešlo by dát tyhle informace na nástěnku? Ze jména klubu a záhlaví jsem pochopil že tohle je klub pro kutily a amatéry, tohle jsou důležité informace které nemusí každý vědět.
    ACID
    ACID --- ---
    LYCO: btw kromě toho že bys měl vědět na jaké vlnové délce ten laser a podle toho vybrat plexisklo, má Mikuláš správnou připomínku s odtahem. Obvyklé je použití HEPA filtrů + uhlíkový filtr. A pokud bys měl ten skvělý nápad řezat PVC, tak se na to vykašli.
    ACID
    ACID --- ---
    LYCO: asi to máš rozbitý, dám do googlu "ochranne sklo laser" a vyblije mi to relevantní výsledky
    LYCO
    LYCO --- ---
    MIKULAS: dík za info, na to jsem nepomyslel, bral jsem odtah jenom jako "aby mi to v místnosti nesmrdělo spáleninou". Zařídím před použitím.

    NEPHIRUS: hm, to zní jako funkční řešení, jen mám s kamerama trochu blbou zkušenost (u 3d tiskárny) že nikdy nekouká přesně tam kam bych potřeboval :(

    jako já vůbec netrvám na testování doma, klidně koupím certifikované ochranné plexi, jenom nevím kde.
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    LYCO: oči jsou jedna věc, ale nezapomeň na plíce. I ta pidigravirka dokáže při řezání papíru s nějakou barvou vyrobit kyanidový dým, o řezání plastu nemluvě. Kvalitní odtah je nutnost.
    NEPHIRUS
    NEPHIRUS --- ---
    LYCO: Doma to otestujes jedine tak, ze pokud skrz to neni videt, tak je to pravdepodobne ok. Ze je plexi oranzovy neznamena, ze ma absorpcni peak na vlnovy delce tvyho laseru, a ze je dost tlusty na to, aby nepropustilo nebezpecny mnozstvi odrazenyho svetla. Cili pokud chces mit oci v bezpeci, udelej to plechovy. dej si dovnitr kameru se svetlem, a na okynko zapomen.
    LYCO
    LYCO --- ---
    ACID: cením poměrně dost, proto se snažím je sehnat. Tušíte kde? Strávil jsem tím několik hodin, ale asi nevím jak se zeptat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam