KEDRIGERN: dobře, ale ty jsi prostě příslušníkem přesně té generace, co chtěla hned jako první věc po škole dělat kariérního politika, i za cenu kompromisů, a to se ti víceméně povedlo. Ok, pořád jsme jeden z úspěšnějších polistopadových politických subjektů - spousta jiných stran se dostala do parlamentu nejvýše na jedno volební období a pak se rozpadla či jinak zkrachovala, nebo se potýkají s trvalým nezájmem voličů (a to i subjekty, které dostaly víc prostoru, než my).
ale uvědom si, že jiní se kolem Pirátů motali už ve věku, kdy jim bylo asi tolik jako teď tobě - a měli v té době již jisté zkušenosti s tím, jak média fungují a nějaké svoje názory na to, jak to řešit. Ve skutečnosti, někteří z nás k Pirátům rovnou přicházeli s tím, že bez nějaké změny fungování médií nedává demokracie vůbec smysl a spíš hledali stranu, která by fungovala mimo stávající systém (což se prvních několik let dělo, ale pak byla úspěšnější část členů prostě "asimilována" :-)
Pro mě možná bylo důležitější aby vznikl subjekt, který by mohl provozovat kus Internetu a stál by mimo obvyklé komerční vzorce - a tohle Piráti pár let skutečně dělali a něco z toho přetrvává, i když s marginálním významem - s tím, že šplhat se po procentech k 5% hranici byl příjemný přidaný bonus. Ale syndrom "zahozených hlasů" pro takovýhle alternativní projekt převážil a převážila potřeba reálně v politice fungovat. Ok, já to chápu, ale ty zase pochop, že pokud tu alternativu k Mafře a Seznamu nevytvoříš, tak nejde fňukat, že tady není: až když jí nevytvoříš a neuspěješ, tak má cenu řešit, že to byla blbost.
Strana za ta léta platila spousty různých profesionálů za ledacos. Měli jsme Pirátské listy, které nakonec převážily ve formě rozdávaného předvolebního plátku, online verze asi nikdy nedosáhla čtenosti, jaká by byla potřeba, vlastně nevím. Měli jsme nějaký jako strana najatý profesionální redakční tým, ve smyslu, že bychom vysloveně udělali výběrové řízení na novináře a třeba si najali novináře do redakce - ne aby psali o nás a o Pirátech, ale prostě reálně aby dělali noviny, jako pro jakéhokoliv jiného majitele novin? Protože, ono je to legrační... on zákon předpokládá, že strany tohle dělají a podnikání v tomhle směru stranám podle mě dovoluje. Akorát v tom nikdo poměrně dlouho neuspěl. Ale Internet překvapivě snižuje náklady, které jsou s tím obvykle spojené, provoz by stál téměř nulu, museli by se zaplatit jen ty lidi...
Samozřejmě, že by to nemělo efekt hned, ale představ si to jako kultivaci mediální scény, jako běh na dlouho trať. Protože kdo by vlastně měl vlastnit média, tedy noviny, internetové servery, apod.? Myslím, relativně nezávisle fungující média. Já tu nemyslím plátek, který se bude vysmívat ODS a propagovat nekriticky Piráty. Reálně mám na mysli běh na dlouhou trať - médium, které bude schopné nějak zčásti pokrýt svoje náklady (tohle je složité), které by bylo zaštítěné formálně jako stranický plátek, ale reálně by bylo nezávislé (a schopné i třeba naši vlastní politiku fundovaně kritizovat). Něco jako Právo Lidu kolem roku 1900.
Vím, že jsem o tom v začátcích mluvil, ale pak to prostě nabralo formu Pirátských listů a sloužilo to hlavně předvolební agitaci (i když objevily se i zajímavé pokusy, kdy se tam snažili kandidáti seznamovat veřejnost se svými názory, a pak si to náhodou někdo přečetl a byl z toho skandál, takže od té doby raději všichni kandidáti svoje názory tají :-))
Asi není vůbec dobrá doba k nějakému "návratu ke kořenům", v posledních letech. Jenže výsledek voleb do EP není dobrý, nevrátili jsme se na čísla z doby před koalici se STAN, a upřímně - možná jsme prostě tehdejším voličům nenabídli to, co čekali, ti se rozkoukali a řada z nich prostě říká, že některá jména, která jsme jim nabídli nejsou pro ně (a to přitom třeba můžou být jména, kterým já osobně fandím, ale já paradoxně nejsem typický volič Pirátů :-).
Takže vrátit médiím úder a snažit se jim odvést nějaké čtenáře/diváky je podle mě stejně dobrá strategie, jako cokoliv jiného. Vezmi si, jak mimoňsky působil v roce 2018 nápad - určitě mj. i můj - že by Piráti mohli mít Mastodon node. Pak Elon koupil Twitter a vloni byl najednou Mastodon in a Piráti ho jediní měli a najednou jsme vypadali jako vizionáři. A takhle to může být i s vlastním médiem: můžeme ukázat, že k pseudo-nezávislým veřejnoprávním médiím existuje alternativa v podobě stranických médií, která sice teoreticky nezávislá nejsou, ale ve skutečnosti jsou daleko "veřejnoprávnější", než leckterá jiná média. Už jen to, že politická strana je jeden ze subjektů, který ve vybraných oborech smí podnikat, aniž by to dosahovalo zisku, je překvapivě velká výsada - ono totiž ziskové nezávislé médium by v určitých situacích správně mělo zkrachovat, a tak.
Prostě návrat ke kořenům by bylo takové to "uděláme všechno proto, abychom mohli říkat názor, se kterým nesouhlasíme" - pokud by nejkvalitnější kritika programu, činů a vystupování členů Pirátské strany vycházela přímo v oficiálním stranickém plátku, tak by to bylo unikátní. Ale musela být tam omáčka skutečné publicistiky na milion témat. Včetně sportovní rubriky a všeho. Rozhodně už ve svém věku souhlasím, že takovou věc nejde dělat jako studentský časopis. Ale taky nevěřím, že se novináři se svojí snahou prodávat články za paywallu po jednom doopravdy uživí. Nemám pravda představu, kolik by to stálo a a jestli by na to s klesajícími příspěvky od státu bylo dost peněz a tak vůbec - ale základní myšlenka je, že politická strana je nějaká základní jednotka veřejného života, má svůj institut, a mediálně může dělat hodně jiné věci, než jen před volbama tapetovat plakátama a spamovat letákama (no to se dnes snad už ani nedělá, ale že jo).
Příklad - třeba místo té původní formy "studentského časopisu", kdy tam kandidáti psali různé eseje, které pak byly zesměšňovány a naštěstí to mělo spíš malý impact, by kandidát co projde primárkama byl vyzpovídán novinářem, kterého si sice stranický tisk platí, ale který zkrátka umí dělat profesionální novinařinu. Takže by se neptal na potenciálně kontroverzní věci, ale na témata, která potřebujeme vypíchnout. Ale přitom by to nebyla jen agitka: profesionál by vyhodnotil, co čtenáře zajímá a co ne, kandidát by tam dostal šanci vypíchnout svojí agendu, ale současně by byl tou formou ochráněn před tím, aby se úplně znemožnil tím, že si to celé sepíše sám. Protože politik není novinář a nemůže si na něj hrát...
Já jsem v počátcích Pirátů byl v té hře na self-promo aktivní, ale poměrně rychle jsem si uvědomil, že to mě i Pirátům dává punc naprostého amatérismu, tak jsem se od jisté doby stáhl do pozadí (no, mělo to i jiné důvody, že ano, ale prostě stáhl). Některé ty původní myšlenky si pořád myslím, že byly v podstatě dobré, ale protože o Piráty mezitím začaly jevit zájem oficiální média všeho druhu a poskytovat hodně prostoru, tak se tyhle oldschool metody ocitly na úplně vedlejší koleji. No ale teď se trochu obloukem vracíme na začátek a sám říkáš, že prostě média už nejsou tak nadšená a neposkytují prostor všemu, ale jen kontroverzím, apod. Současně ale spousta členů jsou teď ostřílení profesionálové, kteří prošli různými institucemi a mají ponětí, jak věci fungují. Takže dnes by ten počin asi už nebyl tak zoufalý amatérismus, jako v těch začátcích...
Já jsem momentálně hodně mimo stranické dění, ale prostě mi jen přijde zajímavé nějaké odložené myšlenky jednou za pár let vždycky zvednout z poličky a oprášit a pak je zase na poličku vrátit :-)