• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PJGEPRTOP09 - nová šance? 15,95 % - 2014 volby do EP
    PONCIK
    PONCIK --- ---
    Můžete mi někdo posat z čeho se bude vypočítávat -10% z příjmu u státních zaměstnanců, ze mzdy superhrubý, hrubý nebo z čistýho ?)? Nikde jsem tuhle konkretizaci zatim neslyšel .
    Jo a já jsem ouřada a tak mně to zajímá :)).
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    FIONOR: mne už se celkem dost dotýká, že to dělá právě Kalousek. Ale to je osobní nesympatie. Jde mi hlavně o vše, co jsem popsal blíže. OK, budeme šetřit. Nestěžujte si na protivné doktory a sestry, hysterické učitelky, nevrlé úředníky atd. atd. Kvalitní lidé prostě budou ubývat. A dotkne se to nás všech, nikoliv jen střední třídy. Ale jak říkám, pokud někdo říká, že mu to nevadí a počítá s tím, pak on má právo tyto úsprné věci schvalovat.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    TLAMPAC: Ok, asi blbý příklad, ale myslím, že polointeligentní člověk je schopnej z mého příspěvky vyčíst o co primárně mi jde.
    TLAMPAC
    TLAMPAC --- ---
    THE_MIRACLE: právě proto, že je neřešíme.
    Dával si USA za příklad nalévání peněz jako cestu podpory ekonomiky, přičemž se z hlediska struktury jejich hospodářství nacházejí v odlišné s ČR nesrovnatelné situaci...
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    USA neřešme.


    DRUSS: Co se týče tohoto, souhlasím s druhým odstavcem téměř bez výhrad. Já si jen myslím, že když se tu přestane krást (a tím myslím ve velkém), tak to bude mít přínos. Šetření s kterým příchází TOP 09 přínos mít nebude určitě. Tomu věřte. Chápu, že lidem, kterých se to tento rok nijak nedotkne se mluví dobře (patřím mezi ně), ale velmi mě štve, že již teď lidé, kteří odvádějí svou práci dobře jsou podceněni a budou ještě víc. Plyne z toho jediné - horší doktoři, horší učitelé, horší policisté.

    Pokud někdo z vás řekne, že v pohodě, že holt když na lepší nemáme, tak ať úroveň bezpečnosti, zdravotnictví i školství klesne, neoponuji. Jen si myslím, že to není dobře.
    TLAMPAC
    TLAMPAC --- ---
    THE_MIRACLE: v USA je ale ekonomika silně tažena spotřebou domácností (ať už na dluh či ne), takže od nalívání peněz do ekonomiky si slibují její nastartování, u nás je z velké míry tažena exportem, který míra státních výdajů moc ovlivnit nemůže
    DRUSS
    DRUSS --- ---
    THE_MIRACLE: Typicky zmršený Keynesiánský pohled. Já tedy tento směr ekonomického myšlení neuznávám, ale když už, tak je třeba si uědomit následující: Sypat peníze do ekonomiky, abys ji "nastartoval" se musí efektivním způsobem. Zamysli se trochu víc nad tím, co níže píšeš. Opravdu si myslíš, že když si stát půjčí na úrok a rozdá to lidem na spotřebu, tedy prožrání, že to nastartuje ekonomiku? Ano, někdo ty spotřební statky vyrobí, ale to se dnes děje povětšinou v zahraničí. A i kdyby je vyráběl tady u nás, stále na začátlku toho kruhu stojí dluh! A ten někdo bude muset zaplatit. A z čeho? Jaké bohatství vygenerujeme, když si za dané peníze lidé nakoupí voloviny? No asi žádné, že...

    Když už chce stát dělat aktivní fiskální politiku na podporu růstu v krizi, musí to dělat skrze vytváření hodnot - krize je ideální čas na mohutné investice do všeho možného - nejen že ti to v budoucnu něco přinese, ale sníží to nezaměstnanost a dá zakázky firmám. Stát to opět nese na dluh, ale cpe ty peníze do užitečných věcí, které budou potřeba a budou taky něco generovat.

    Jenom se prosím tě nad tímhle trochu zkus zamyslet... Dál bych mohl dlouze rozebírat, proč podle mě ani to masivní investování dnes vhodné není, ale to by bylo na nekonečno.
    ALCATOR
    ALCATOR --- ---
    THE_MIRACLE:

    Tak to jsi docela jasnovidec, když teď, v okamžiku, kdy Obama sype do systému vyčarované penízky, dokážeš poznat, že se to vyplácí. Podle mnohých tím jen oddaluje okamžik, kdy to všichni šeredně odskáčou.

    Americký systém, kdy peníze netiskne stát, ale soukromé banky, které státu ty peníze půjčují, je přece zcela zjevně fundamentálně vadný. Mimojiné znamená, že stát je otrokem těch bankéřů, protože politici, volení občany, musí poslouchat, jak FED píská.

    Tzn. nelze udělat žádnou reformu bankovnictví, která by se FEDu nelíbila, jenže FED neodsouhlasí žádnou reformu, která by zrušila závislost vlády na FEDu, pochopitelně. A ta závislost je dána tím, že USA dluží FEDu víc peněz, než kolik jich existuje, takže ten dluh nikdy splatit nemůžou.



    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    A jako mluvit o spravedlnosti.... Já nevím. Myslím si, že ve státní sféře je velké množství nekvalitních lidí a je to dáno právě tím, že jsou tam nízké příjmy a vidina flákání. Obojí je špatně a neplatí to paušálně, ale proč mají ti kvalitnější pykat?
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    HARALD: Ale i to je jistá sanace, protože ač se to v první chvíli zdálo jako bláznoství, aby stát dotoval soukr. banky, tak se to zjevně začíná vyplácet. Nejsem odborník na ekonomii, proto nikomu svůj názor nevnucuji, ale slyšel jsem, že jej podporuje i dost ekonomů.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    HARALD: Já si nemyslím, že je to dobře, já si myslím, že v soukr. sektoru bude ještě hůř. Pokud se snížení platu dotkne 400 000 ekonomicky aktivních lidí, tak to v zemi, jako je ta naše s ekonomikou zamává. Platy ve státním sektoru jsou nižší, než v soukromém. Loňským propadem v soukr. sektoru došlo k jistému přiblížení, teď se propad zas zvýší. V katastrofickém scénáři to tak může jít dokola až k 0.
    HARALD
    HARALD --- ---
    THE_MIRACLE: nejseš si jist zcela správně. ty prachy v usa nešly do "sanování ekonomiky" ale do záruk za banky.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    Jinak nejsem si teď úplně jist, ale tuším, že USA řešili krizi právě tak, že začaly sanovat ekonomiku a cpát do ní nehorázné peníze... Byly za to velmi silně kritizováni, ale zdá se, že to jistý efekt mělo. Krize se pomalu snižuje na celém světě a co si budeme povídat, USA jsou jedním z hlavních motorů.
    HARALD
    HARALD --- ---
    THE_MIRACLE: ale jak jsem psal. to o té střední třídě je sice fajn, ale jedná se jen o menší skupinu státních zaměstnanců. ti ostatní už byli ořezáni vloni. proč by měli na propadu ekonomiky biti jen zaměstnanci v soukromém a ne ti ve státním? není rozumné, aby se uskrovnili všichni?
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    HARALD: Nikoliv... Jen si myslím, že není dobré takto zastavovat ekonomiku. Kdyby se začalo šetřich na správných místech nikoliv na střední třídě (to je ta nejpočetnější skupina obyvatel), bylo by to imho mnohem lepší, byť z hlediska úspor dlouhodobější.

    Jinak ten poslední bod o blbé náladě je jen důsledek, neříkám, že zásadní. Myslím si, že ty před ním jsou mnohem horší.
    HARALD
    HARALD --- ---
    THE_MIRACLE: Tohle skutečně (ještě) není reforma. Reforma je systémová změna. To, co probíhá teď, je ořezávání nákladů, abysme kvůli dluhům nezačali mít problémy. Aktuální kroky jsou vynucené předchozím přežíráním.

    V současnosti ale nedochází k dopadu na nejpočetnější skupinu obyvatel. Dochází k redukci mezd státních zaměstnanců. V soukromém sektoru k tomu došlo v uplynulém roce o 15%, státní zaměstnanci přijdou o 10%. Zbytek (taková ta redukce platů o 40%) jsou už většinou ne zcela pravdivé argumentace odborových bossů, kteří ucítili možnost dát nějak najevo, že si ty mercedesy a stotisícové platy zaslouží, tak lžou a zastrašujou lidi.

    Ale ještě k tvému implikačnímu argumentu. Podle tvé logiky je správné, aby v současnosti začala vláda mezi lidi rozhazovat peníze na náměstích. Implikace se otočí a ve výsledku budou lidé mít dobrou náladu.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    FIONOR: Můj názor je, že tohle nejsou reformy. Tohle je ač už vědomé, či nevědomé zastavování ekonomiky. Nemusím být čistokrevný ekonom, abych chápal následující rovnici:

    méně peněz pro nejpočetnější skupinu obyvatel -> menší kupní síla obyvatelstva -> menší poptávka -> menší nutnost vyrábět -> propouštění, snižování mezd v soukromém sektoru (zde vzniká cyklus o krok zpět) -> vyšší nezaměstnanost -> vyšší výdaje státu na sociální dávky -> obecně blbá nálada mezi lidmi

    s tím se pojí i zastavování investic, klidně to jde vložit mezi 4. a 5. krok místo menší nutnost investic.

    Nemluvím teď o růstu korupce, která tím bude posílena.

    Tato vláda je skutečně vládou rozpočtové odpovědnosti. Otázka je, zda je dobré se upínat jen na rozpočet a zastavovat ekonomiku. Jistě existuje x teoríí, které se tu mou budou snažit vyvracet, ale já to vidím jasně.

    Vůbec nemluvím o tom, že půjde dolů poptávka globálně celým trhem. Lidi budou kupovat levnejsi potraviny, oděvy, nebudou si půjčovat na bydlení... Firmy, banky atd. budou muset propouštět. Spoustě lidem, kterým se sáhne na plat poteče do bot, protože splácejí půjčky. Ať můžeme říkat (a máme pravdu), že si neměli půjčovat, když nemají dostatečnou rezervu, opět díra v ekonomice. Banky zabaví nemovitosti, protože lidi nebudou splácet. Co se stane? Nikdo je nebude chtít koupit. Kdo má tedy problém? Neplatič i banka. Neplatič nemá kde bydlet a banka nevidělá, má ležák.

    Nemyslím si, že je dobrá cesta pana Paroubka, otázka je, zda tohle není horší. Já osobně si myslím, že nejlepší je něco mezi. Čas ukáže...
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    FIONOR: Souhlasím, ale bohužel ta špína tam je, když je co kydat. U mě TOP09 definitivně skončila s ekonomickou vizí, protože to čeho chce dosáhnout nedopadne bankrotem, ale revolucí.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam