• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUFilosofie matematiky
    JAKKILLER
    JAKKILLER --- ---
    MAKOSHARK: Kant stále žije! :)
    MAKOSHARK
    MAKOSHARK --- ---
    THOMASMORTA: To byl dobrý časopis (Natura), přestal vycházet (pokud vím) se smrtí toho hlavního autora Jiřího Svrška.

    Ale tadyto "Immanuel Kant proto Brouwerovu filosofii matematiky nazýval "intuicismem" kvůli "čisté intuici času"" v http://natura.eri.cz/natura/2004/10/20041002.html je nějaká hrubka.
    WENCA
    WENCA --- ---
    THOMASMORTA: super, diky
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    Narazil jsem na zajímavý přehled filosofie matematiky:

    Matematika
    http://natura.eri.cz/natura/library/matemati.html
    WENCA
    WENCA --- ---
    Komiksárium » Oceňovaný Logikomiks vám vysvětlí, proč se jedna plus jedna rovná dvě
    http://www.komiksarium.cz/index.php/2012/09/ocenovany-logikomiks-vam-vysvetli-proc-se-jedna-plus-jedna-rovna-dve/
    THOMASMORTA
    THOMASMORTA --- ---
    Návštěvníky tohoto klubu by mohl zajímat tenhle plánovaný komiks:
    [ THOMASMORTA @ KOJOT - Klub obecných jazykemzpitců odkojených teorií ]

    Logikomiks
    Apostolos Doxiadis — Christos H. Papadimitru


    Předpokládané vydání: 03. 09. 2012

    "Grafický román Logikomiks je jedním z nejúspěšnějších komiksů posledních let. Je to opravdový příběh, který se točí kolem podstaty matematiky: hledání absolutní pravdy. Hlavní postavou komiksu je matematik a filozof Bertrand Russell. Jako svobodomyslný průkopník ztělesňuje právě Russell složitost matematiky, a kniha pojednává o jeho hledání i selháních, pochybnostech, a stále se měnícím postoji k existenci. Autoři virtuózně pracují s několika prolínajícími se dějovými liniemi, které se s vtipem setkávají."

    [DALŠÍ INFORMACE]
    Official website
    Heslo na anglické Wikipedii
    WENCA
    WENCA --- ---
    WENCA
    WENCA --- ---
    Moore's paradox - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Moore%27s_paradox
    MAKOSHARK
    MAKOSHARK --- ---
    Tahle kniha, která se u nás připravuje k vydání, bude návštěvníky tohohle klubu asi zajímat
    [ THOMASMORTA @ KOJOT - Klub obecných jazykemzpitců odkojených teorií ]
    WENCA
    WENCA --- ---
    WENCA
    WENCA --- ---
    My propositions are elucidatory in this way: he who understands me finally recognizes them as senseless, when he has climbed out through them, on them, over them. (He must so to speak throw away the ladder, after he has climbed up on it.) He must surmount these propositions; then he sees the world rightly. Whereof one cannot speak, thereof one must be silent.
    WENCA
    WENCA --- ---
    Wittgenstein, Wheeler and Wallace: The Curious Relation of Philosophy, Mathematics and Physics - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=_QDZqFKmnBo
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    Řek bych, že to nevadí :)
    K4STAN
    K4STAN --- ---
    pravda, pardon. - reagoval jsem na predchozi prispevky
    K4STAN
    K4STAN --- ---
    no jak tady DELTA 508 popisoval duvod dilatace casu, tak bych taky prispel svou uvahou jak jsem o tom premyslel kdyz jsem se setkal s STR.
    1. Cas mi prijde spis neco jako pomocna berlicka pro cloveka. Cas jako takovy vychazi z pohybu, jinak receno neni-li pohyb , neni cas. Predstav si ze se v nasem vesmiru nic nehybe- tim myslim opravdu nic- ani elektrony v atomu ( i kdyz to neni mozne)- potom neni mozne jakkoli zmerit cas a je to velicina naprosto k nicemu. respektive pokud byy se neco takoveho (fiktivne) na nejaky okamzik stalo, nema cenu mluvit o tom na jak dlouhy okamzik se to stalo, protoze nelze rici jesli se to stalo na 2 sekundy nebo na 500 miliard let. (vlastne teoreticky se to muze dit v jednom kuse , ale neni moznost jak to zjistit, takze je to jedno)- takze to ze rychlost ovlivnuje cas je je pomerne logicke, nebot cas je odvozeny od rychlosti (coz je takove moje male kacirstvi, jelikoz ve fyzice je tomu prave naopak).
    No a pak je tu uz zmineni poznatek ze v nasem casoprostoru je nejaka maximalni rychlost c . dalsimi uvahami jde dojit treba na to ze hmotne telesa se na tuto rychlost nemohou dostat. protoze kdyby ano tak se uz v jinych smerech(kmitani castic, pohyb elektronu) nemohou pohybovat jinak by doslo k prekroceni rychlosti cvetla (c). kdyby se nehybaly tak by nastal ten zmineny pripad ze by staly v case (coz take znamena dosahnuti absolutni nuly , coz dle termodynamickych zakonu nelze).
    tato moje uvaha (aspon mi to tak prijde:D) `vysvetluje` proc dochazi k dilataci casu u rychlosti blizkych c , ale uz ne proc k tomu dochazi (byt nepatrne) u mensich rychlosti , takze tomu jeste neco chybi:)
    WENCA
    WENCA --- ---
    na sicher
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    WENCA: Při srovnání s originálem jsou tam pasáže, které bych z českého překladu nepochopil nebo pochopil špatně.
    WENCA
    WENCA --- ---
    KOMATSU: proc?
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    WENCA: Ano. Přeloženo Glombíčkem a k vřelému nedoporučení...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam