• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MISERYKaretkování
    Historie
    Tkaní na karetkách je velice stará textilní technika. Nejstarší nalezené karetky pocházejí z mladší doby kamenné. Nejstarším známým dokladem tkaní stuh tímto způsobem je tzv. Ramsesův pás (Liverpoolské muzeum) – 5 metrů dlouhá šerpa asi z 12. století př.n.l. nalezená v královském hrobě blízko Théb. Pás byl tkán na 300 karetkách. Další nález pochází ze 3. století n. l. Jedna se o zbytky pláště, které byly objeveny v Thorsbergerské bažině v Šlesvicku-Holštýnsku. Plášť byl tkán na speciálním svislém stavu a karetkové lemy vznikaly přímo s tkaninou a přirozeně na ni navazovaly. Ojedinělý soubor karetek i se zachovalou osnovou se nalezl ve vybavení vikingské pohřební lodi z 9. století. Loď byla místem posledního odpočinku královny (pravděpodobně) a byla nalezena v norském Osebergu.
    Karetková technika tkaní stuh zůstala oblíbenou i ve středověku, s její pomocí se vyráběly uzdy pro koně, osly nebo velbloudy, tkanice, popruhy k nošení břemen a zbraní, ale i stuhy jako doplňky k oděvům. Velmi krásné stuhy pocházející ze středověku a mající i obřadní charakter vznikaly z hedvábí a zlata na Islandu, v Persii nebo Arménii. Tkaní na karetkách bylo v Evropě populární asi do 15. století. Pak ustoupilo jiným technikám, ale stalo se součástí lidové tvorby. Tady se objevovalo ještě v 19. století na Islandu, ve Skandinávii, na Kavkaze, v Uzbekistánu, v Řecku, na Balkáně, v Polsku, na Moravě i Slovensku.
    Tkaní na karetkách znali ale také v Japonsku, Číně, Sýrii, Persii, Malé Asii a severní Africe.

    Popis
    Princip této předtkalcovské techniky spočívá v provlékání útkové nitě osnovou, která je navlečena na k tomu účelu upravených destičkách – karetkách. Otáčením karetek okolo podélné osy doprava nebo doleva o 90° se navlečené nitě osnovy kroutí a vytvářejí pevné šňůrky spojované útkem. Tkanice nebo stuhy takto vypracované jsou velice pevné a přitom pružné.

    Karetky
    Karetka je čtyř-, šesti- i vícehranná destička s otvorem (provrtanou dírkou) v každém jejím rohu. Jsou ale známé i karetky se dvěma otvory nebo s otvorem navíc uprostřed karetky určeným k provlečením tyčky, která karetkou otáčí. K výrobě se v minulosti používala celá řada materiálů např. rohovina, kost, dřevo, kůže, papír (karty) a další. Nejvhodnější rozměry čtyřboké karetky 6-8 cm na každé straně s s otvory o průměru cca 0,5 cm. Jednotlivé karetky i otvory je dobré si pro přehlednost očíslovat. Čísla pomáhají i pro orientaci při návrhu vzoru a navlékání osnovy. K práci je třeba ještě jednoduchý člunek na prohazování útkové nitě. Při kratší stuze stačí jen smotek vlny.
    rozbalit záhlaví
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    ROWAN: Děkuji za info - do budoucna bych ráda třeba něco na svůj kostým, ale to je ještě daleko - určitě to znáš s tou kovářovic kobylou :)

    MISERY: tak já také nemluvím o moderní bitevní historické módě :)..
    Co vím, tak minimálně ze 14.století kde se ještě karetky s oblibou používali zejména k začišťování či zakončování oděvů. U majetnějších pak používání kovových nití nebylo vyjjímkou, samozřejmě že bylo hafo jiných způsobů jak oděv ozdobit a také s ozdobami už tehdy cloumala móda, nicméně karetky v žádném případě nezmizely ikdyž jejich módnost byla kolísvá. Logicky vzato by to bylo i trochu divné, kdyby ano u tak oblíbené techniky přežívající ix set let..
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    DIABOLUS: no, u nejjednodušších a relativně tenkých (tak do 20 karetek - to záleží i na tloušťce vlny) tak 100kč/m + 50kč za navlečení. Tedy je to jen cena za práci. K té by se musela připočíst ještě cena materiálu. Vlna se pohybuje tak kolem 80-100 kč/klubko. Se složitostí vzoru cena úměrně stoupá. Jinak v případě zajímavého složitého vzoru je možno se dohodnout na speciální ceně. Ráda zkouším nové věci, jenže pak 100% nemůžu ručit za výsledek...;-)
    Délka dodání - záleží na tom, kolik by toho bylo. Ale asi do měsíce u něčeho menšího, pravděpodobně i dřív. Pokud mi tedy bude dostatečně fungovat rameno, abych mohla tkát.

    Moc hezká knížečka. Podle zběžného pohledu to vypadá na klasické vazební tabulky. Podle těch barevných obrázků by se daly utkat nejrůznější látky:-) Uá. Já chci stav...:-)
    DIABOLUS
    DIABOLUS --- ---
    MISERY: v gotice bylo karetkování velice oblíbeno :)

    Děvčata, již dlouho jsem chodím na čumendu a nestačím žasnout, opravdu klobouk dolů. Chtěla bych se zeptat : ROWAN Vy jste tu psala, že děláte i karetky na "kšeft" jaké jsou cenové relace, vím že určitě dle složtosti vzoru, ale zhruba. A taktéž jaký je přibližný termín dodání?

    Mám ještě jeden dotaz - v rámci zde uvedených adres jsem našla toto: http://www.cs.arizona.edu/patterns/weaving/books/df_cpatt_1.pdf , konzultovala (protože sama nekaretkuji) a bylo mi řečeno že se to spíš podobá stavové vazbě nežli karetkování ?!? Protože tomu vůbec nerozumím, ale ráda bych se něco přiučila, tak předem děkuji za všechny reakce.

    S uctivým pozdravem diabolka
    MISERY
    MISERY --- ---
    Já tuhle viděla jeden pěknej stávek u vikošů, ale imho se jim to taky kroutilo. Teď bude Libušín, tak třeba tam něco bude...i když je to gotika, tak nevím...jedete někdo?
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    MORRIGHAN: takový já moc netkám...;-)
    Za sebe musím říct, že se mi moc nechce zkoušet něco o čem nemám ani teoretickou tezi, jak by to mohlo fungovat. Ale budu pátrat dál, třeba jednou potkám nějakej článek ve kterym to bude vyřešený. A nebo někoho, kdo to úspěšně uved do praxe:-)
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    ROWAN: Asi musis tkat jenom jednoduchy vzory - ctyri tam, ctyri zpatky - a nic se ti nebude prekrucovat :))) Tezko soudit, dokud to nekdo nevyzkousi...
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    MORRIGHAN: no, jenže pokud se ti zkrucují nitě, tak se ti udělá takový pevný spletenec - pokud to chceš dotkat, tak ho musíš nutně rozmozmotat, jinak bys tak min. 1/4 nití bnechala v tom pletenci. A to je mi právě záhadou. K čemu je mi stávek, když z něj stejně nitě musím neustále sundavat a rozplétat? Možná by stačilo rozplétat míňkrát? Jenže rozplétat hodně zamotané nitě taky nic moc.... radši rozplétám po menších úsecích - míň se u toho vztekám;-) Navíc na většinu stávků se nedá natáhnout víc než něco málo přes dva metry nití (studovala jsem parametry některých stávků, ale jen tak z rychlíku, tak za to 100% neručím...) - já mám často třeba i 4 m nitě. Takže zatím jsem stávek svých snů nenašla:-( Třeba ruční horizontální stavy mohou mít na válci navinuto klidně přes 10 metrů - takový návin už má smysl - jenže tam by člověk dojel právě na to zkrucování.
    S napětím jednotlivých vláken také někdy mívám problém - buď převazuji úvaz a nebo si prostě konkrétní nitě přidržím a ručně dotáhnu a zakroutím je přidržené. -jenže to by fakt taky na stávku nešlo....
    Prostě mi je to v teoretické rovině záhadou. Ale nějak to jít musí - když to tolik lidí používá;-)
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    ROWAN: Osobni zkusenost nemam (ale planuju nekdy vyzkouzet), ale asi tam to prekrucovani nebude tak zavazny problem. Prece jen ty vlakna jsou namotany na tom stavku, tak asi maji docela vuli. Spis bych se bala, aby se mi nepovolovalo napeti jednotlivych vlaken - s tim mam nejvetsi problemy, kdyz to delam v ruce. Vzdycky se mi uvolni jedno nebo dve vlakna a delaji mi tam paseku...
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    ALEXIS: hm... zajímavé stránky. děkuji ti:-)
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    A ještě jeden dotaz - chápete někdo jak funguje stávek při karetkování? Já to chápu třeba u hřebenového stávku - kde se nezkrucují nitě. Tak je moc fajn si ten dlouhej chvost nití na nějakej stávek namotat. Jenže u katetkování se u většiny vzorů zakrucují nitě - které se pak musí stejně rozmotávat, takze to ze před tím byly třeba namotané na stávku je nanic. Je tu ještě ta varianta tkát na obou stranách, ale to také nelze realizovat u všech typů stávků, co je možné najít na netu.....
    Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    MORRIGHAN: jo, o tom uvažuji.... jenže kupovat si přes internet knížku, do které se nemůžu podívt se mi popravdě moc nechce (i když už mám své favority), takže nějaká doporučení, pokud někdo něco držel v ruce uvítám:-)
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    ROWAN: Jo, na tom asi neco bude... Pak uz nezbyva nez si najit nejakou odbornou literaturu (neco o historii remesel?) - tipla bych to spis na cizojazycne zdroje...
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    MORRIGHAN: tím jako nechci říct, že na netu nic neni, to je. Dokonce jsem i pár zajímavých článků našla. Ale pořád mi to nestačí;-)
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    MORRIGHAN: no, já už googlila, jenže nic převratnýho. Moje dlouhodobá zkušenost je, že po netu se toho sice valí dost, ale když se tím začneš prokousávat tak zjistíš, že hodnověrnost je nízká, informace nejdou do hloubky a ty desítky zdrojů se smrsknou na jeden, dva - ostatní z nich opisujou. Samo jsou výjimky. Právě po těch pátrám;-)
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    ROWAN: Vygoogli si "tablet weaving" a klikej... Po netu se toho vali dost, ale musis se tim prokousat :)
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    MISERY: Hm.... to mi nestačí:-) Já si záhlaví pročetla... ale já bych to chtěla znát trochu podrobnějc.... klidně i cizojazyčný zdroj...
    MISERY
    MISERY --- ---
    ROWAN: Nic moc, jen to co je v záhlaví.
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    Mám dotaz - nemáte něco o historii karetkování. V jakých všech částech světa se karetkovalo/karetkuje, typické vzory, jejich proměny v průběhu věků......?
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    MISERY: no, já se snažím mít karetky co nejtenčí - používám hlavně z kartonu, ty nebudou mít víc než 2 mm. Já považuju co nejtenčí karetky za nutnost - čím jsou tlustčí, tím míň jich otočím najednou (u těch kartonových max. cca 24), jenže otáčet karetky naněkolikrát mě moc nebaví... Jak to řešíš s tak vypasenýma karetkama?
    Nedávno jsem si udělala dobový z nevydělaný kůže, ale jsou trochu pokroucený (prostě kůže pracuje, no), tak se mi s nima ani moc karetkovat nechce (stejně jich mám jen 15). A navíc obavu že budou hrozně dřít nit... a vůbec:-) Tak se snažím přijít na něco lepšího...
    MORRIGHAN: Jo, vlna (limbo a fina).
    MORRIGHAN
    MORRIGHAN --- ---
    ROWAN: Vyborny! To je z vlny?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam