Dotaz od zakaznika:
Můžete mi, prosím, někdo s pomocí technicky přesvědčivých argumentů vysvětlit, proč LCD TV tak špatně zvládají TV obraz? Přitom DVD a záznam s vysokým rozlišením je bezproblémový (takže v rychlosti odezvy asi problém nebude?). Na rozdíl od vysílaného TV programu jsou dokonce ucházející i kontrast, plynulé pohyby apod. Proč při TV reprodukci jsou najednou místo černé jen šedivé šmouhy a místo bílé také? Proč je zobrazení rychlého pohybu naprosto tragické oproti klasické skleněné obrazovce? Proč při relativně klidném obrazu je na rovnoměrně zbarvených plochách neskutečná porce kmitání a šumu? Proč nejsou zobrazeny detaily a obraz vypadá jako po brutální kompresi, takže těch rovnoměrně zbarvených ploch je příliš? Proč je obraz rozmazaný? Proč to takto vypadá i u relativně drahých TV nad 50 tis. Kč?
Odpoved zakaznikovi:
• interpolace nižších rozlišení je problematická a to dokonce i u rozlišení, která jsou celočíselným násobkem nativního rozlišení a při použití digitálního přenosu po DVI. Pokud si člověk chce pustit analog TV bude nucen snížit rozlišení a tím se kvalita zobrazení výrazně zhorší. CRT si bez problémů poradí s desítkami různých rozlišení.
Rešením je použít STB s výstupem HDMI , zde pujde signal do TV v plném HD rozlišení bez komprese, u analogového vysílání je rozlišení ani ne poloviční , TV tak musí dopočítávat do zbylých například 1920*1080 – vertikální počet bodu na panelu / horizontální počet bodů na panelu , to se velmi negativně projevý na zobrazovaném výsledku.
Ikdyž dnešní Tv mají velmi malou odezvu panelu cca 5 ms, obraz trpy duchy , světlými místy , procesor pokud nemá dostatečně kvalitní analogový signál musí přepočítávat a vysledkem je 2 nasobek chyb na zobrazeni.
Další věci zůstává kvalita použitého panelu , elektroniky , druhu podsviceni , dnes LED , CCFL lampy.
Dále :-
• Doba odezvy - Tekuté krystaly stále nejsou tak rychlé, aby dokázaly to, co CRT monitory. Než se krystaly tzv. nabijí a vybijí (otevřou a uzavřou), musí projít molekulární změnou, která trvá určitý čas. Ten nazýváme dobou odezvy a udává dobu přechodu pixely z černé na bílou. Dříve byly
opravdu nepřijatelné, ale u nových LCD monitorů se dostávají na dobu pod 8ms. Vysoká doba odezvy je na škodu především vefilmu
obsahujících rychlé pohyby (akční scény, sport,...), kde se pak objevují duchy.
• Pozorovací úhly - Tento zápor již není v dnešní době tak akutní jako dříve, ale přesto jsou omezené pozorovací úhly občas nepříjemné. Tato vlastnost tekutých krystalů může způsobit např. barevné anomálie, kdy pod vlivem špatného úhlu pohledu dojde k distorzi barev na několik blízkých odstínů. U méně kvalitních LCD displejů tedy nastává problém, když chcete sledovat televizi ve více lidech, protože s jiným pozorovacím úhlem klesá kontrast a mění se barvy.
• Vadné pixely - V případě, že je některý s pixelů vadný, je buď trvale rozsvícený, nebo zhasnutý, což může být na obtíž.
• Barvy - Tekuté krystaly prostě nejsou schopny realisticky reprodukovat všech 16,7 milionu barev a těm pak chybí sytost. Opět záleží na výrobci, někteří dokáží vyrábět panely s velkým barevným rozpětím, jiní ale mají barvy bledé, nic neříkající.
• Kontrast - Kontrast je jedním z faktorů určující kvalitu panelu. V případě, že jsou všechny tři barevné složky zhasnuté, měla by být zobrazena černá, jenže s ohledem na jas podsvětlujících katod a na fyzikálnívlastosti
• tekutých krystalů tomu tak není vždy.
Vice zase příšte , kdyby Vás cokoliv zajímalo pište ,, pokud budu vědet odpovim …