_BENNY: nevím nakolik můj post odpovídá záhlaví (asi moc ne), ale když tak to smaž...
...je politicky zadouci udrzovat stabilni cenovou hladinu. nerika z jakeho duvodu by mely byt ceny navzdy stejne, nicmene to definuje jako narodohospodarsky cil
K úvaze a resp. i k debatě sjedním známým vedlo filozování nad větší vhodností inflace či deflace. Proč je inflace tak špatná v očích spotřebitele a deflace naopak správná? A co z pohledu ne státu, ale třeba takového zaměstnavatele?
Řekněme, že máme nějakého výrobce třeba židlí, který dodává židle pro své město. Obyvatel je tam nustále přibližně stejný počet, židle mají poměrně dlouhou životnost, takže mu to vychází, že každý rok prodá zhruba stejný počet židlí.
Pokud by byla inflace a vše ostatní (potraviny, bydlení etc.) by zdražovalo, musel by průběžně také své výrobky zdražovat, aby si jeho zaměstnanci i on sám udržovali stejnou životní úroveň. Na tomhle se předpokládám shodneme.
Co by se dělo v případě deflace? Zlevňovaly by ostatní výrobky, takže zaměstnanci si toho mohou buď více koupit nebo jim stačí méně peněz pro zachování životního standardu. Vzhledem k tomu, že je dost pravděpodobné, že okolní výrobci nebudou prodávat více zboží, mají jejich zaměstanci méně peněz (ale nevadí to, životní úroveň je zachována), musí výrobce židlí své židle také zlevnit, aby jich nadále prodával zhruba stejně, ergo bude muset snížit peníze zaměstnancům. Teorie by asi byla jasná. Jenže může k tomu dojít? Přijali by lidí, že mají najednou na výplatě méně? Vidíme sami dnes na vlastní oči, jak lidé hudrají, že dříve bylo lépe, protože kdejaký výrobek stál méně, ale naprosto ignorují, že peněz mají mnohem více a mohou si více koupit. Tohle by byl analogický případ - i když by zboží stálo méně, lidé by hudrali a bouřili se, že dostávají méně peněz než dříve.
Není to tedy nijak odborná úvaha, pouze rozumování nad chováním lidí, ale myslím, že udržení stabilních cenové hladiny je opravdu ideální. Pochopitelně záměrně opomíjím určité komodity, které nemají a těžko mohou mít cenu stálou - typicky potraviny, zejména sezónní, bydlení, které je závislé na dopravní dostupnosti a infrastruktuře služeb, elektronika, u které se s technickým rozvojem snižují výrobní náklady atd. Celkově je ale opravdu v zásadě ideální, když ceny přibližně zůstávají a odměna za práci je stále stejná, takže člověk začíná na stejné mzdě jako jeho táta, když ho přijali před dvaceti lety a časem se vypracuje na víc opět stejně jako táta.
Nějaké výraznější měnové skoky by pak bylo lepší dělat přímo změnou měny a kurzovým přepočtem než nějakou pozvolnou změnou jako to bylo třeba v případě Kčs a Kč (Sk). Nějaká dlouhodobá větší deflace by asi vedla k občanským nepokojům, protože by lidé měli pocit, že dotávají čím dál méně peněz...