NECROMAN: Samozřejmě, že lze. Dělá se to pomocí spojení (velice nepřesné, de facto jde o poměrně komplikovaný diagram) dvou a více indiferenčních křivek v kombinaci s tím, co daná ekonomika vyrobí. Nedělá se to jako průměr, ale ukazuje se tak, proč třeba někdo má méně chleba než někdo jiný, ale spokojení jsou oba.
Co se týče tohoto klubu etc., tak bych rád nadhodil pár myšlenek, které mi už delší dobu vrtají hlavou (prosím, berte v úvahu, že ekonomii / finance studuji a ve většině teorií se vyznám a bral jsem je v potaz a zároveň se setkávám s praxí).
Problém ekonomie jako takové je, že se nejedná ani o vědu jako např. historie (věda popisná) a stejně tak ani o vědu exaktní (matematika). Teorie chaosu (viz wikipedia) krásně ukazuje, proč to tak je.
Ekonomie je totiž celkově teoretický konstrukt, který je vytvořený s jediným cílem - subjektivně ohodnotit jisté skutečnosti. Už dávno spousta pouček z mikroekonomie neplatí a neosvědčily se ani v praxi - odbory, regulace mezd, nájmů apod. a přesto jsou stále v praxi viditelné. Proč? Protože dochází neustále k souboji liberalismu a protekcionismu. Tzn., že se pak objevuje kombinace těchto směrů a nevede to nikam.
Předpovídat se pomocí ekonomie nedá - že se zrovna do něčeho trefí je prima (např. sedlový efekt při volbách - většinou vládní strana prohrává komunální volby), ale jindy to může dopadnout úplně jinak.
Tvrzení z mikroekonomie, že každý další produkt zvyšuje náklady (od jistého bodu) až k rovnosti zisk = mezní náklady už taky kvůli internetu a síťovému pojetí odpadá.
Těch příkladů se dá najít tolik, že to ani nemá smysl vypisovat. Dokonce ani na křivce krátkodobé agregátní nabídky se nejsou politici / občané / ekonomové schopni shodnout.
Jak z toho ven? Hodit celou ekonomii (tak jak je teď) za hlavu, dělat to, co člověk považuje za správné a najít si svou vlastní ekonomii, protože očekávat, že najde někdy odpovědi, to bych si radši vsadil na filosofii :)
// nechci působit příliš skepticky, ale rozdíl mezi ekonomií a životem je tak markantní, že nechápu, proč si toho už dávno nevšimlo mnohem více lidí - včetně různých analytiků, novinářů etc.