• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    v tomto klubu resime ekonomii na vyssi odborne urovni, neresime ktera ekonomicka skola je nejlepsi, ale jak se od sebe jednotlive skoly lisi, co nabizeji, v cem boduji a kde selhavaji. neboli (neo)klasika vs. (neo)marxismus vs. (neo)keynesianstvi vs. monetarismus vs. rakouska skola.
    rozbalit záhlaví
    EDEN
    EDEN --- ---
    VSOUKOLOHLOR: :) chlapce, predovsetkym si najprv uprac pred vlastnym prahom.
    clanok kde autor demagogicky podsuva ze bohatstvo sa neda ziskat tazkou pracou, alebo inteligenciou ale zbohatnut mozu len psychopati (sic!), pretoze normalny clovek nieco podobne nedokaze s krkolomnym odkazanim na zlo neoliberalnych politik ktore su za to zodpovedne ukazuje akurat na autorove znacne problemy s vlastnym egom a na "logicke" zdovodnovanie na urovni antisemitskych pamfletov.
    nehovoriac o uplnom ignorovani faktov.
    to uz ani konspirator tvojho typu nemoze toto mysliet vazne
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    EDEN: Argumenty zase nic? Nevadí. Možná za pár let přijdeš na to, co tohle slovo vůbec znamená.
    EDEN
    EDEN --- ---
    VSOUKOLOHLOR: tak toto je neuveritelna zlatanina
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    The 1% are the very best destroyers of wealth the world has ever seen | George Monbiot | Comment is free | The Guardian
    http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/nov/07/one-per-cent-wealth-destroyers
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    EDEN
    EDEN --- ---
    VSOUKOLOHLOR: ty sa s tym co tam je napisane stotoznujes?
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    VSOUKOLOHLOR: A toto mě v článku skutečně dojalo:
    "Jedním ze startérů a katalyzátorů finanční krize byl rychlý pád šedých finančních institucí, které nepodléhaly regulaci a státním zárukám. Tito kanárci v kleci svým náhlým udušením upozornili na vykotlaný finanční důl plný toxických (bez)cenných papírů. Především pak přispěli k pádu standardních a solventních bankovních domů, kterým dlužily miliardy ve velice krátkodobých půjčkách."

    Musím utřít slzu, když pomyslím na chudinky solidní banky jako Fortis, který se chystal nastrkat celý balík toxických aktiv svým klientům, ale finanční krize tato aktiva zastihla dřív, než to stihl udělat (takže to odnesla tato banka místo jejich klientů). Ty "solidní" banky, které obcházely účetní pravidla a pomocí syntetických CDS zvyšovali svou expozici na riziková aktiva aniž by se to dotklo jejich kapitálové přiměřenosti. A Evropští regulátoři tyto prohřešky bez problému přehlíželi (což se zajisté změní až vznikne ještě komplikovanější regulační úřad - ale to je zas o něčem jiném a netýká se to článku).

    Naopak právě počínání řady "solidních" bank byl ten problém, proč se krize rozšířila tak jak se rozšířila a ukazuje na klasické - zloděj křičí chyťte zloděje (v tomto případě banky ukazují prstem na spekulanty). Problém nejsou krachující instituce nepodléhající zárukám. Problém jsou banky zárukám podléhající, které cpou peníze do aktiv do kterých nevidí (třeba do uvedených společností) a regulátor který to přehlíží a tváří se že je to v pořádku. To je skutečná škodná (ne milisekundové obchody, které dělají třeba tvůrci trhu jako RSJ apod. a které zvyšují likviditu), které se ale v tom článku dostává dokonce obhajoby.

    A ČR v tomhle má plné právo nesouhlasit, protože ČNB nezaspala a tuzemským banka expozice na podobná aktiva rozmluvila (i když zájem ze strany bank tu byl). V tomto směru by se naopak u nás Evropa mohla učit.

    FTT by rozhodně krizi nepředešla - to je absolutní nepochopení toho k čemu v roce 2008 došlo. Pokud má "solidní" banka peníze v amerických hypotékách, které převyšují hodnotu zastavených nemovitostí a nikdo je nechce splácet (a ty nemovitosti nikdo nechce kupovat) a to celé se kvůli obcházení regulí tváří jako německá pokladniční poukázka s ratingem AAA, tak tomu přece žádná daň 0,01% na transakci nemůže zabránit, to je úplně irelevantní.
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Dobrá diskuze ..
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    VSOUKOLOHLOR: V článku je řada velmi odvážných tvrzení, která imho neplatí. Především těch, že krátkodobé spekulace nafukují bubliny. Autorovi doporučuji nastudovat něco o bublinách na trhu nemovitostí, diamantů. Něco o finanční krizi a v podstatě také určité bublině CDO.

    Všechno aktiva se kterými nelze dělat krátkodobé spekulace. Přesto se na nich vytváří býčí a medvědí trendy jejich ceny prudce rostou a kolabují.

    To co se děje není kvůli krátkodobým spekulacím, ani další bubliny (ropa, technologické akcie) nezpůsobily krátkodobé spekulace. A zdanění krátkodobých spekulací ničemu podobnému nezabrání. Naopak to může na trh vnést další nerovnováhy a bubliny přifukovat (omezí to likviditu). Bohužel, bylo by hezké, kdyby šlo takto označit nějakou skupinu zodpovědnou za všechno zlo finančního světa, ale je mi líto tahle skupina to není.

    Ale není to tak jednoduché a cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: no, pokud se takto zdaní legální transakce, tak ke všem skutečně důležitým transakcím bude docházet nelegálně. a co je obzvláště vtipné je, že tlak na toto vzejde "zdola" - tedy od slabších hráčů v ekonomice, kteří se teprve cpou mezi to "horní 1%".
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Aleš Chmelař » Trh není twitter aneb Proč zdanit finanční transakce
    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-chmelar.php?itemid=14672
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Největší krize, o které se nepíše | Finmag.cz
    http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/nejvetsi-krize-o-ktere-se-nepise/
    DEVIAN
    DEVIAN --- ---
    Nechme ratingové agentury v klidu umřít | brychta.blog.ihned.cz -
    http://brychta.blog.ihned.cz/c1-53356880-nechme-ratingove-agentury-v-klidu-umrit
    NAOBE
    NAOBE --- ---
    Ahoj, můžete mi pls pomoct, jak se řekne česky "economic validity" nebo "economic validation"? Nemůžu to nikde najít a už nevím, kam se obrátit. Definice je: Economic validity refers to the completeness, quality and reliability of the analyses used to assess the economic implications of novel technologies.
    Díky lidé dobré vůle!
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    VOJTA8: pěkný, ale nevim jestli ekonomický rnb je uplně to pravé ořechové :-)
    VOJTA8
    VOJTA8 --- ---
    Tohle je docela profláklý, ale pořád pěkný :-) http://hayekcenter.org/?p=4804
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    Ahoj, chtěl bych požádat o radu. Sem ted na exchange na National Taipei University, Taiwan a na jeden předmět si tu máme najít video s ekonomickou tematikou (zaznam konference, přdnášky,... delka tak do hodiny. nemusí jít nutně o čistě ekonomické téma, řešíme i terorismus, živ. prostředí atd.). Místní jsou hodně zaujatí EU atd. doporučíte někdo nějaké zajímavé video, které by se mohlo líbit? Díky!!
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Paul Samuelson: V americké centrální bance jsem pracoval od šestnácti... | Finmag.cz
    http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/paul-samuelson-v-americke-centralni-bance-jsem-pracoval-od-sestnacti/
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Amerika vlastní i Česko, říká Reaganův reformátor (Paul Craig Roberts) | Týden.cz
    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/5663/amerika-vlastni-i-cesko-rika-reaganuv-reformator-paul-craig-roberts.html

    Je tahle ztráta vyvolána nedávnou finanční krizí, či jde o dlouhodobý fenomén?

    Je spojena s finanční krizí, ale také se zpronevěrami na Wall Streetu a s hrozivým jednáním, jehož se dopouštějí některé tamní investiční domy, například Goldman Sachs. To důvěrou lidí otřásá opravdu hodně. Ale hlavně: výdaje vlád jsou vysoké v porovnání s jejími příjmy a neexistuje žádný jasný způsob, jak tento nesoulad zahladit. A zvláště ne v tom případě, nedojde-li k „osekání" vojenských a bezpečnostních výdajů. Ty polykají 1,2 bilionu dolarů ročně - což je 75 procent provozního deficitu americké vlády.

    Je jejich "osekání" vůbec reálné?

    Mluví se stále o redukci výdajů na sociální zabezpečení, na zdravotnictví, ale o seškrtání peněz na armádu nikdo ani nehlesne. Nikdo se v Kongresu nepozastaví nad tím, proč to Amerika dělá, proč tolik utrácí za válčení.

    A jaký je váš názor - proč to Amerika dělá?

    Myslím, že je to proto, že Spojené státy jsou řízeny oligarchií. Tady žádná demokracie neexistuje. Je to všechno faleš, přetvářka, show. Amerika je ve skutečnosti řízena Wall Streetem, vojensko-bezpečnostním komplexem, ropnými společnostmi, zemědělskou lobby a v menší míře pojišťovnami a farmaceutickými firmami. A samozřejmě Americko-izraelským výborem pro veřejné záležitosti. To je velká, mocná lobby, která zajišťuje, že Spojené státy budou vždy chránit Izrael.

    I americký prezident je tedy "prolobbovaný"?

    Jistě. Kdokoli se chce ucházet o vysoký politický úřad - třeba o post kongresmana nebo právě prezidenta -, musí sehnat obrovskou sumu peněz na volební kampaň. Rozhodující fondy na politické kampaně mají v rukou silné zájmové skupiny, ona oligarchie, o níž jsem hovořil. Dostatečné peníze tak lze získat jen tak, že budete těmto zájmům sloužit. Kdo se vzpříčí a prohlásí třeba, že si nepřeje další válčení na Blízkém východě, jde od válu. Zákony tady píše oligarchie. A to, že je schvaluje Kongres a podepisuje prezident, to je jenom divadlo.

    Někteří tvrdí, že se Spojené státy chystají na válku s Íránem. Byla by taková válka v zájmu oné oligarchie?

    Ano, jistě. Izraelci stále tlačí na to, aby ta válka byla. A hraje to samozřejmě do karet i vojensko-bezpečnostnímu komplexu. Ale navíc je tu pár dalších důvodů.

    Které máte na mysli?

    Klíčovým motivem, proč jsme zahájili válku s Libyí, je naše sílící obava z čínského hospodářského vzestupu. Také Japonsko bylo ve třicátých letech, kdy vzkvétalo, staženo Spojenými státy prostřednictvím odstřižení země od ropy a strategických surovin. Výsledkem toho byl -podle mého názoru - útok na Pearl Harbor. A nyní panuje stejná obava z Číny. Není to tak dlouho, co Mezinárodní měnový fond zveřejnil zprávu, že během několika let Čína hospodářsky předběhne Spojené státy. To Washington děsí k smrti.

    Jak s tím souvisí Libye?

    Čína právě tam mohutně investuje do ropy. Ale také v Angole nebo v Alžírsku. Nezapomeňte, že všechno to nynější dění se točí hlavně kolem východní části Libye. Tam pracuje 40 tisíc Číňanů. A tam také vypukla ozbrojená povstání. Nezačalo to tedy nějakými demonstracemi v hlavním městě, ale povstáním na východě. Odtamtud není daleko do Egypta, což je loutkový stát Ameriky. Východní část tak mohla být snadno zásobována CIA. Tajné služby si samozřejmě mohly koupit i tamní libyjské kmeny. Ale hlavním důvodem té invaze jsou čínské ropné investice.

    Proč tedy Čína nezvedla v OSN ruku proti libyjské invazi?

    Je to přece mezinárodní pomoc libyjským civilistům (ironicky), ne žádný přímý útok proti Číně. Takhle se dnes dělá mezinárodní politika.


    ne, to nepsal MARNEYY, ale reaganuv ekonomicky poradce :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam