• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYEkonomie - střet ideí
  v tomto klubu resime ekonomii na vyssi odborne urovni, neresime ktera ekonomicka skola je nejlepsi, ale jak se od sebe jednotlive skoly lisi, co nabizeji, v cem boduji a kde selhavaji. neboli (neo)klasika vs. (neo)marxismus vs. (neo)keynesianstvi vs. monetarismus vs. rakouska skola.
  rozbalit záhlaví
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  JORIM: To neni ani tak o humoru, ale standarnim konzervatvativnim slovniku. "taxes that reward hard work" je proste eufemismus pro nizky a jeste nizsi dane.
  JORIM
  JORIM --- ---
  Žiju sice v Británii už nějaký ten pátek, ale některé jemnosti anglického humoru mi stále ucházejí:

  David Cameron obhajuje, proč dát welšské samosprávě finanční pravomoci, mj. právo vybírat daně: "So what does Wales need to prosper? It needs more businesses coming here and creating jobs. It needs taxes that reward hard work. It needs better infrastructure: roads, homes, rail and broadband. All of these things are the building blocks of a stronger economy and fairer society - it’s how together we build a recovery that everyone can share in."
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  APOSTRI: jak píše Benny, jsi paranoidní. Velký kmotr Chicago boys v dalším pokračování článku na finmag zase hovoří o bankrotu Argentiny kolem roku 2000 a klidně tvrdí, že to bylo díky socialismu a že tam stát všechno korigoval a rekuloval.
  Asi během posledních 13cti let vymyslil nějaký převibrátor do jiný dimenze, nebo se spojily vesmíry, ale ta Argentina v naší dimenzi zbankrotovala okamžitě po zavedení neoliberálních teorií, po zrušení těch tzv. socialistických vejmyslů a privatizaci a nepojištěnou vazbu na USA.
  Přesto ho nikdo ani na finmag neopravil a tak je to pravda pravdivá, za to všechno můžou socialisti.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: s prvnim odstavcem souhlas, ale u druheho jsi imho zbytecne prilis paranoidni :-) nemluvit o necem neznamena se automaticky stavet na pro nebo proti stranu. treba na to jen neprisla rec, neco ztratil tazatel a neco jineho se ztratilo v prekladu. ja nemam problem s tim, ze "Chicago boys" nejsou pro kazdeho sexy, ale rad bych se drzel spise te ekonomie nez politiky. i takovy Sovetsky Svaz v ramci ekonomickych teorii vykazoval jiste zvlastnosti, Samuelson by mohl vypravet :-)
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Nakonec se na celou tuhle naší diskuzi lze podívat i jinak. Ekonomie není exaktní věda a její schopnosti predikce čehokoliv se nikdy nedostaly nad úroveň "značně omezené". Na tvrzení "Kluci Chicagský nechali Chile ekonomicky rozkvést" se pak lze z tohoto uhlu pohledu podívat jako na něco co je v jádru neprokazatelné a musí se nutně zakládat na dojmech. Není žádný exaktní způsob jak napříč 30-40 lety ekonomického vývoje Chile změřit vliv reforem Chicago boys a oddělit ho od vlivu mnoha jiných reforem a zásahů inspirovaných úplně jinde, od vlivu USA jako politicko-strategického spojence a od vlivu globálního vývoje a globalizace obecně. Odpovědět na takové otázky je na úrovní našeho poznání v praxi nemožné.

  Existuje však ještě absurdnější otázka. Totiž ta zda-li by bez zrušení demokracie a svržení presidenta Allendeho v roce 1973, dneska na tom Chile bylo hůř, lip nebo stejně. To totiž předpokládá konstrukci jakési alternativní reality obsahující predikci nejen ekonomického ale i politického vývoje. Fakt že někteří lidi (jako např autor článku) mají neustále potřebu na tuto absurdní otázku odpovídat i když se nikdo neptá, vzbuzuje zásadní pochybností o jejich motivaci. Lze se totiž jen těžko ubránit pocitu že jejich motivaci je především obhajovat zločiny proti lidskosti Pinochetova režimu ve jménu jakéhosi vyššího dobra ekonomické prosperity. To že se článek účelově opomíjí zmínit o Chilské ekonomické krizi v roce 1982 tyto podezření jen dále prohlubuje.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: takze vetsina z toho "neoliberalniho" spatneho byla zachovana. jinymi slovy, system funguje, akorat potreboval par zmen. a kdyz se pro exportne nebo importne orientovanou ekonomiku stane neco velkeho v zahranici (v dobrem i ve zlem), tak s tim nenadela nic zadna politika, ta muze situaci jen zhorsit.
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Vymysleli tam něco lepšího. Třeba místo aby všechno zprivatizovaly tak si stát ponechal velkou část vlastnictví těžby mědi (kterou mimo jiné znárodnil Allende), která jím vydatně přispívá do státního rozpočtu a pomohla splatit statní dluh co Pinochet vyrobil. Nebo po krizi v roce 2008 místo toho aby nasadili neoliberalama tolik prosazované šetření v rozpočtu (či jinak austeritu), tak do ekonomiky pěkně po Keynesiansku narvaly asi 4 miliardy dolaru.

  Jinak Chilska ekonomika je dnes hodně závislá na exportu a tak její růst lze určitě připsat třeba i růstu jinde na světě, například v Asii.
  ENDER
  ENDER --- ---
  FESTER: tam je to bajecne, ted to pokracuje precenovanim v obchodech s elektronikou... rekl bych ze ta zeme pujde brzo do kytek..
  FESTER
  FESTER --- ---
  APOSTRI: nebyt pinochet tak v chile maji ted stejny problem jak ve venezuela... nedostatek hajzlpapiru a nasledne konfiskace fabrik na hajzlpapir statem

  Toilet paper shortage is because ‘Venezuelans are eating more’ argues the government — MercoPress
  http://en.mercopress.com/...er-shortage-is-because-venezuelans-are-eating-more-argues-the-government


  APOSTRI: jdi do haje ( normalne bych rekl do prdele ) se svym komunistickim dream...
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: asi to bude chtit se kouknout na to kde je Chile dnes a jestli si tam ten osklivy "neoliberalismus" nechali anebo tam vymysleli neco lepsiho...

  APOSTRI: viz vyse. je to podobne jako kritizovat "Klausuv" kapitalismus, ktery v roce 1997 skoncil bankovni krizi, z duvodu spatne fixace kurzu. proc s tim nikdo nepocital? proc to tehdy nikdo neopravil? a jaktoze dnes mame dal plus minus stejny system jako tehdy, s mirnymi upravami, a nestezujeme si?
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Taky pokud by tu krizi způsobilo to co ti říkáš proč to Pinochetův režím a Chicago boys nepředvídaly a nedělaly s tím něco? A nejde jen o otázku co tu krizi způsobilo, ale taky proč ta ekonomika ji neustala a zhroutila se tak jak se zhroutila. Není snad jedinou hodnotou ukazující kvalitu ekonomiky jen její výkon, ale třeba taky to jak dokáže absorbovat a ustát šoky.
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Ja nic dálšího nepotřebuju, kluci Chicagsky byly architekti Chilske ekonomiky v období 1973 - 1982, kdy Chilska ekonomika rostla celkem podprůměrně a nakonec zkolabovala. Pořad nechápu kde přesně je ten rozkvět?
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: krize vznikla z duvodu preceneni pesa a jeho fixace na dolar (bezna vec v Jizni Americe). co je na tom "neoliberalniho"? co tam mas dal?
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Co je politického na faktu ekonomické krize 1982 v Chile? Nebo máš pocit že je otázkou politického názoru jestli se ta krize stala nebo nestala? Rozhodně autor toho článku na který odkazuješ tak asi přemýšlí. Čekal bych že třeba aspoň bude třeba tvrdit že tu krizi způsobily vnější faktory, ale on se radši rovnou rozhodl tvářit jakoby se nikdy nestala.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  APOSTRI: nemas tam neco lepsiho nez jen vykriky z politicke pozice? tohle je klub o ekonomii, nikoliv o politice.
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  _BENNY: Další ze série neoliberálních pohádek. Chile pod Pinochetem a Chicago boys rozkvetlo až do totálního ekonomického kolapsu v roce 1982, po které sám Pinochetův režim v mnoha ohledech otočil svou ekonomickou politiku o 180 stupňů.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  _BENNY:

  Jak Pinochet a „kluci chicagský“ nechali rozkvést Chile | Finmag.cz
  http://finmag.penize.cz/ekonomika/275404-jak-pinochet-a-kluci-chicagsky-nechali-rozkvest-chile
  FEDAJKIN
  FEDAJKIN --- ---
  Proti Německu jde už i měnový fond. Omezte export, vzkazuje do Berlína | byznys.ihned.cz - Zpravodajství
  http://byznys.ihned.cz/...avodajstvi-svet/c1-61138560-proti-nemecku-jde-i-mmf-omezte-export-vzkazuje

  Může mi někdo vysvětlit prosím? To další dva největší exportéři Čína a USA taky poškozují světovou ekonomiku?
  KOVOUN
  KOVOUN --- ---
  Ahoj Kámoš BIG23 promítá film Z poplenice do lednice v Tolcově dvoře a pokud by vás to zajímalo tak se stavte, shání lidi kteří by na dané téma rozjeli diskuzi [ Jeden svět Z poplenice do lednice / kinomovie / 14.11.2013 / CR - Praha - Toulcův dvůr ]
  Bude rád za každou intervenci.
  JORIM
  JORIM --- ---
  JORIM: (článek z dnešních Timesů)
  JORIM
  JORIM --- ---
  Další postřeh z Británie: Tony Blair se domnívá, že jeho levicová vláda málo škrtala. Tony Blair při nástupu do úřadu v roce 2005 sliboval značně omezit veřejné výdaje, nakonec od toho ale ustoupil. Dneska je přesvědčen, že kdyby to udělal, Británie by krizí prošla v lepší kondici:

  We should have made cuts before crash, says Blair

  Labour should have made cuts to public spending before the financial crisis hit Britain, Tony Blair has admitted.

  The former Prime Minister said that he regretted not following through on a plan to weed out billions in unnecessary and wasteful spending in 2005. His admission is at odds with repeated refusals by Labour's current front bench to accept Conservative accusations that the party let spending run out of control and left Britain exposed when the credit crunch arrived.

  Allies of Mr Blair have blamed Gordon Brown and Ed Miliband for killing off the efficiencies plan, known as the Fundamental Savings Review (FSR).

  Appearing at a question and answer session at Queen Mary, University of London, Mr Blair also said that modern politicians should take a job outside politics for "several years" before winning a seat in the Commons. While he said that nothing could have been done to avoid the recession that hit Britain, he expressed regret that the cost-cutting drive that was drawn up had been abandoned. Going ahead with it could have put Britain's finances on a surer footing as the financial crisis struck.

  "It is true - and there was a debate about it at the time in government, around 2005 - probably we really should have tightened policy somewhat," Mr Blair said. "But these things are marginal compared with the overwhelming impact of the global financial crisis.

  "I think the honest truth is, around the 2005 time, we - and this was a debate that was had in government at the time - [had] this thing called the Fundamental Savings Review that didn't really go anywhere, but I think should have led to us then driving through even greater change in the existing amount of money."

  He added: "That pales into insignificance compared with the impact of the financial crisis, frankly."

  Insiders said that one of the key figures overseeing the FSR project had been Mr Miliband, the current Labour leader, who was then a special adviser to Mr Brown. Jonathan Powell, Mr Blair's former chief of staff, has described the decision not to carry out the cost-cutting exercise as "probably the most damaging example of the 'standoff' between Blair and Brown".

  "Gordon refused to allow it to happen while Tony was still Prime Minister," Mr Powell wrote. "We missed an opportunity to put the country into a better fiscal position going into the economic crash of 2008."

  Mr Blair said that he had also disagreed with Mr Brown's decision to raise employers' national insurance contributions to help to close the deficit. "I would have probably taken different decisions in other aspects of economic policy," he said. "Around national insurance, I would not have been in favour of doing that."

  He said that there was a "general problem" in modern democracies with the rise of career politicians who had never worked elsewhere. Mr Miliband is among those who have worked almost exclusively in Westminster. "This is not a specific point at all, because I support Ed's leadership and I support what he's doing," Mr Blair said. "But there is a general problem in politics, not just in our system but in Western democracy."

  He added: "I advise any young person who wants to go into politics today: go and spend some time out of politics. Go and work for a community organisation, a business, start your own business - do anything that isn't politics for at least several years."
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam