Zmiňovaná
brožůrka obsahuje
Seven Steps to Making a Mind Map. Přepisuji překlad z knihy
Mentální mapování. Třeba se to bude hodit těm, kteří chtějí s mapami začít.
Sedm kroků k vytvoření mentální mapy
1. Začněte UPROSTŘED šikmo položeného čistého papíru. Proč uprostřed?
Začneme-li ve středu papíru, dáme svému mozku svobodu působit všemi směry a vyjadřovat se svobodněji a přirozeněji.
2. Svou ústřední představu vyjádřete OBRÁZKEM. Proč?
Protože názorné zobrazení má hodnotu tisíce slov a pomáhá nám využít naši představivost. Obrázek uprostřed je zajímavější, udržuje naše soustředění na dané téma a motivuje mozek k činnosti.
3. Po celou dobu užívejte různé BARVY. Proč barvy?
Barvy jsou pro náš mozek stejně podnětné jako názorná zobrazení. Díky barvám jsou naše mentální mapy mnohem živější a naše tvůrčí myšlení získává další energii navíc. Všechno je hned také mnohem zábavnější.
4. K centrálnímu obrázku připojujte HLAVNÍ VĚTVE, k nim větve druhé úrovně, k oběma potom větve třetí úrovně atd. Proč?
Protože náš mozek pracuje pomocí asociací. Rád si spojuje dvě (nebo tři či čtyři) věci dohromady. Propojíme-li jednotlivé větve, snáze si věci pamatujeme a lépe jim rozumíme. Propojením hlavních větví zakládáme a vytváříme základní strukturu, základní architekturu svých představ. Celé se to velmi podobá běžnému přírodnímu jevu rostlinné říše, kde kmen stromu spojuje jednotlivé hlavní větve a ty zase větve vedlejší. Kdyby mezi hlavním kmenem stromu a větvemi a mezi hlavními a vedlejšími větvemi byly mezery, příroda by fungovala mnohem, mnohem hůř! Jestliže v naší mentální mapě bude chybět spojení, všechno se nám okamžitě začne rozkližovat (zvláště naše paměť a učení). A proto spojujte a zase spojujte!
5. Větve zakreslujte jako KŘIVKY, nikoli jako přímky. A k čemu je dobré tohle?
Samými rovnými čárami bychom svůj mozek hrozně znudili. Zakřivené, organické větve, podobající se větvím stromu, jsou mnohem atraktivnější a více nás upoutají.
6. Pro každou linku užijte jen JEDNO jednoduché KLÍČOVÉ SLOVO nebo slovní spojení. Proč?
Protože jednotlivá klíčová slova zvyšují účinnost a flexibilitu mentálních map. Každý takový výraz, stejně jako každé vyobrazení, působí jako násobitel. Vytvářejí si totiž svůj vlastní soubor asociací, a mohou proto přímo jiskřit novými představami a novými myšlenkami. Příliš dlouhé fráze nebo věty tento spouštěcí účinek silně omezují. Mentální mapa vybavená řadou klíčových slov připomíná ruku s dobře fungujícími klouby. Naproti tomu mentální mapa s přemírou dlouhých frází a vět je jako ruka s prsty připevněnými k dlahám.
7. VYOBRAZENÍ používejte na celé ploše mapy. Proč?
Protože každý takový obrázek, stejně jako vyobrazení ve středu mapy, má hodnotu tisíce slov. Deset obrázků na mentální mapě se tedy rovná 10 tisícům slov tradičního zápisu!
s. 20
BUZAN, Tony.
Mentální mapování. Přeložil Jiří Foltýn. 1. vyd. Praha : Portál, 2007. 165 s. ISBN 978-80-7367-200-3.
Při přepisování bodu č. 4 jsem váhala, jestli nevynechat příměr s přírodou, ale je to tak... rozkošné, že vás o to nemohu připravit.
#tvorba_map