DAWYT: Jako pitta potřebuješ to teplé jídlo relativně méně než ostatní typy (váta a káfa mají chladnou povahu, pitta je horká sama od sebe).
Taky máš velikou výhodu, že dobře trávíš syrovou zeleninu.
Myslím si, že se nic nestane, pokud nemáš teplé jídlo každé ráno nebo poledne.
Co se rána týče, spousta jednoduchých a přitom zdravých a výživných teplých jídel se dá připravit za 10 minut (rychle se vařící obilnina, zelenina, tofu, ghí, oříšky.....).
V práci můžeš použít různé druhy vloček a kaší, které stačí jen zalít, taky přidat různé ingredience a chvíli počkat :)
Pokud si chceš připravit jídlo předem a vzít s sebou, z makrobiotiky jsem pochytila, že skladování relativně nejméně vadí u obilovin. Když si uvaříš rýži, pohanku, apod. např. večer, dáš do ledničky a ráno ohřeješ, nebo vezmeš do práce, i to se dá. Není to perfektní, ale je to lepší než mnoho jiných možností.
Naopak zelenina by měla vždycky být čerstvě umytá a nakrájená (nedělat to předem, ztrácí energii), takže nejlepší nosit si ji s sebou vcelku, jak je :)
Mikrovlnka je hodně nanic, ničí strukturu jídla. Za sebe bych si radši zvolila studený jídlo, fakt mi to z ní nechutná ;) (výjimka je, pokud je 10 pod nulou a jako váta studený jídlo sníst fakt nemůžu....pak ale zvážím, jestli opravdu musím něco sníst ;D)...zkrátka IMHO to není přijatelnej nástroj na přípravu jídla.
O těchhle věcech pěkně píše Frawley ve knize Jóga a ájurvéda, jak si v dnešním světě vybrat a pořešit kvalitní jídlo a proč.
Za podmínek, jaké popisuješ, to vždycky bude kompromis. Pokud není reálné, aby sis vařil pokaždé pořádné čerstvé jídlo, myslím že je ok spokojit se s dalším nejlepším možným řešením.
Dhaba je třeba fajn :)