• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LA_BETEQueer studies



    sexuální orientace, sexuální identita, škatulkování v závislosti na místě a čase, dějiny pojetí transsexuality a homosexuality.

    rozbalit záhlaví
    KAWALSKI
    KAWALSKI --- ---
    ANNIE: toz kdyz se chova tak, jak se na jeho pohlavi neprislusi, tak mu to vmetu do obliceje s tim, ze pokud se tak chce chovat, klidne mu vezmu klucici hracky a dam panenky s kocarkem. je to jedna z mala metod, ktera jeste funguje, pac se od problemu a problematickeho chovani dostaneme k jine cinnosti
    ANNIE
    ANNIE --- ---
    KAWALSKI: aha... hm, preklad uz tak uzasne nezni :)))

    Jinak muzu se zeptat, jak ty stereotypy pouzivas? Sice se nechci uplne bavit o vychove, je to pro me strasne abstraktni tema, ale tyhle otazce neodolam :)
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    I've changed my mind about raising boys | Susan Bradley |
    Comment is free |
    guardian.co.uk

    http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2009/dec/26/goodbye-noughties-raising-boys
    KAWALSKI
    KAWALSKI --- ---
    ANNIE: šílený jméno, gagoo to prelozila jako bobek ( pocitam ve smyslu hovinka ) :-/
    a ten blog by me zajimal take, ja sam genderove stereoypy pouzivam k vyhcove, nekdy sice asi trochu drsne, ale i tak je to skvela berlička :-D
    ANNIE
    ANNIE --- ---
    no je to zajimavy. Skoda, ze si ta rodina nevede nejaky blog. Docela by me to zajimalo uz jen z hlediska toho, ze uz sveho (potencialniho a za dlouho planovaneho) ditete taky nechci moc podporovat genderove stereotypy, byt bych tak daleko jako v tomhle pripade nezasla...
    btw... strasne se mi libi jmeno Pop :)
    LURA
    LURA --- ---
    ANNIE: Pochopila jsem to úplně stejně jako ty...
    Ale stejně nejsem ani za nějaké utajování před okolím - kontakt s vrstevníky je taky podstatný a pokud to dítě samo ví, co má mezi nohama, tak se to dozví i to okolí. Navíc vznikne šuškanda a to dítě bude pro své okolí "exot", což je opět horší, než když bude prostý chlapeček nebo holčička a nic se tím stejně nevyřeší.
    Oblečení a hračky si může vybírat i tak...
    GAGOO
    GAGOO --- ---
    FTM sloužit mohli na základě dobrovolné přihlášky (tedy se u nich uplatňoval stejný mechanismus jako u žen) pokud se jim podařilo splnit zdravotní limity - (slyšela jsem o jednom takovém pokusu ale nevím jak dopadl)

    MTF sloužit musely (a z husta volky nevolky sloužily) pokud se jim z toho nepodařilo nějak vybruslit - pro zajímavost já byla ve 20ti odvedena k dělostřelcům, ale službu jsem nastoupit nemusela, stačil papír ze sexuologie, že to mám do šatiček za pár...
    KAWALSKI
    KAWALSKI --- ---
    TMA: nemyslim, ze by v dobach, kdy jeste byla povinna vojenska sluzba nejaky FtM dokazal projit premenou takhle brzy ;-) kdyz si vezmes, ze na vojnu se chodilo po stredni, tak to nemohl stihnout, kdyz po vejsce, tak samotna diagnoza by logicky mela byt dostacujicim duvodem pro modrou knizku...i kdyz treba nejaky magor opravdu na vojnu chtel...
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    TMA: vzhledem k tomu, že věk pro SRS je v současnosti určen na 21 let (pokud se to nezměnilo) s tím, že mnozí k operaci přistoupili zřejmě ještě později, muselo se to týkat zanedbatelného počtu případů, nicméně mě samotnou by to zajímalo. Zkusím zjistit.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    TMA: ta vojenská sužba mi připomněla jednu věc: co si vlastně myslíte o případu Jarky Brokešové?

    TMA
    TMA --- ---
    BTW, jak to bylo s transsexuály (zejména FtM) a základní vojenskou službou v dobách, kdy ještě nebyla zrušena?
    TMA
    TMA --- ---
    GAGOO: Ještě pro základní vojenskou službu, pokud je povinnost jen pro muže, nebo se její délka pro muže a ženy liší.

    A taky pro aplikaci antidiskriminačních zákonů, aby věděli, koho mají přijmout nebo odmítnout na místo s pohlavními kvótami.

    A taky to "potřebují" vědět pro potřeby oslovení v dopise.
    GAGOO
    GAGOO --- ---
    KAWALSKI: Stát potřebuje znát pohlaví jedince pouze ve třech případech1) pro stanovení hranice odchodu do důchodu (ve švédsku to bude asi stejné) a 2) porto aby věděli s kým Vám povolit sňatek a s kým RP (ve švédsku v tom asi rozdíl nebude) a za 3) a to je velice důležité ! pro účely trestního práva - jinými slovy, aby stát věděl do který basy Vás může zavřít, když něco provedete, může se to zdát jako maličkost, ale je to velice důležité - skončit ve špatné base by byl trest horší než peklo samo.

    Na důchod, kriminál nebo sňatek má Pop času dost a dost...
    GAGOO
    GAGOO --- ---
    Ti rodiče Pop vysvětlili, že na světě jsou holčičky a chlapečci a jaké mají dole obvykle "nádobíčko" jaké má Pop nádobíčko se může podívat sám/a a udělat si z toho svůj závěr. Jaký (a zda vůbec nějaký) závěr si z toho Pop ve svých dvou letech pro sebe činí článek nezmiňuje.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ANNIE: švédština ženský a mužský rod u osob rozlišuje pouze u osobních a přivlatňovacích zájmenech - která jsou poměrně důležitá, takže si tu výchovu taky neumím představit. Ledaže používají pouze jméno (podstatní jména jsou nesklonná, mimo druhý, tj. privlastňovací pád, ktrý funguje velmi podobně jako v angličtině).
    KAWALSKI
    KAWALSKI --- ---
    ANNIE: jj, cestina je v tomto strasna, temer nejde mluvit tak, aby se nevedelo :-/ i kdyz samozrejme, jde ot, ale chce to dost prace najit slova....
    fakt by me zajimal nazor detskeho psyhcologa
    KAWALSKI
    KAWALSKI --- ---
    GAGOO: tak minimalne uradum do toho je hodne. jako je to krasny napad dat svym detem moznost si vybrat, ale dokud zijeme ve spolecnosti, ktera existuje na principu žena x muž, tak proste clvoek bude muset prijmout ten fakt a jedno z toho si vybrat s tim, ze je mozne to zmenit, kdyz si clovek "přeje".
    chtelo by to nejakeho detskeho psychologa, aby rekl svuj nazor, me tedy prijde prirozene, aby dite vedelo, k jakemu pohlavi ho jeho fyzicke telo prirazuje a aby se podle toho vymezilo, at uz souhlasne nebo nesouhlasne ( a pri tom nesouhlasnem to resit uz v detstvi, tedy v "jasnych pripadech transsexuality" hormony na pozastaveni puberty, pak hormony pro druhe pohlavi, prijmuti decka v roli, ve ktere chce byt prijimano a po dosazeni dospelosti prislusne operace ).
    btw, gagoo, kdyz uz umite tak skvele anglicky, dokazete mi rict, zda je v otm clanku napsano, co svemu diteti o jeho fyzickem pohlavi rikaji? respektive jestli to diteti vysvetlili? nejake dlasi clanky okolo toho problemu?
    a je nekdo, kdo ten clanek dokaze prelozit do cestiny? nejen to amaterske prekladani, co clvoekc zvladne s online slovnikem?
    ANNIE
    ANNIE --- ---
    GAGOO: aha... ja to jen tak rychle prelitla a nabyla jsem dojmu, ze maji nekoho, kdo Popa prebaluje a koupe a oni to take nevedi...

    Jinak me napada jeste jeden zajimavej aspekt celyho tohohle konceptu "vychovavam dite bez pohlavi" a to je jazyk. Protoze v cestina, ktera je na rody hodne citliva, si nedokazu predstavit vychovavat dite bez rodu. Svedsky neumim, tak nevim, jak to tam maj...
    GAGOO
    GAGOO --- ---
    Lidi vy jste to asi nečetli, zajisté, že ti rodiče pohlaví svého dítěte znají - resp. vědí jak vypadá zevní genitál toho děcka -a vědí to i jejich blízcí - jenom se rozhodli, že okolí a úřadům do této informace nic není - což schvaluji - a rozhodli se vychovávat dítě gendrově neutrálně a to přizpůsobením užívaných zájmen a selekcí hraček a odívání - Pop má neskutečnej luxus (až tu zelenám závistí) že si může vybrat zda si ráno vezme šatičky či kalhoty nebo něco úplně jinýho a zda si bude hrát s autem panenkou nebo plastelínou a samozřejmě ten luxus zahrnuje i to, že slintající tetičky a sousedky žvatlající "toje krášný miminko copak to je ?" jsou odkázáni do patřičných mezí - koneckonců co jim je do toho co má dítě pod šaty - ptají-li se ze zvědavosti tak podle mě nemají na informaci nárok a ptají-li se proto aby věděli jak dítě genderově ocejchovat tak nemají nárok tuplem....
    ANNIE
    ANNIE --- ---
    KAWALSKI: jo. Podle me je pro tvorbu vnitrni identity i dulezity se proti necemu vymezit. Tohle dite je podle me v takvy "zemi nikoho"....
    KAWALSKI
    KAWALSKI --- ---
    LURA: to uz radsi ten stereotyp :-/ preci jenom porad lepsi vedet, ze okoli me bere jako holcicku a ja se pritom citim jako hclapecek a tak jit a rict to rodicum, nez se citit jako nevim co, neb me okoli bere jako neco mezi a zaroven nikde :-/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam