• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LA_BETEQueer studies
    ANNIE
    ANNIE --- ---
    GAGOO: aha... ja to jen tak rychle prelitla a nabyla jsem dojmu, ze maji nekoho, kdo Popa prebaluje a koupe a oni to take nevedi...

    Jinak me napada jeste jeden zajimavej aspekt celyho tohohle konceptu "vychovavam dite bez pohlavi" a to je jazyk. Protoze v cestina, ktera je na rody hodne citliva, si nedokazu predstavit vychovavat dite bez rodu. Svedsky neumim, tak nevim, jak to tam maj...
    GAGOO
    GAGOO --- ---
    Lidi vy jste to asi nečetli, zajisté, že ti rodiče pohlaví svého dítěte znají - resp. vědí jak vypadá zevní genitál toho děcka -a vědí to i jejich blízcí - jenom se rozhodli, že okolí a úřadům do této informace nic není - což schvaluji - a rozhodli se vychovávat dítě gendrově neutrálně a to přizpůsobením užívaných zájmen a selekcí hraček a odívání - Pop má neskutečnej luxus (až tu zelenám závistí) že si může vybrat zda si ráno vezme šatičky či kalhoty nebo něco úplně jinýho a zda si bude hrát s autem panenkou nebo plastelínou a samozřejmě ten luxus zahrnuje i to, že slintající tetičky a sousedky žvatlající "toje krášný miminko copak to je ?" jsou odkázáni do patřičných mezí - koneckonců co jim je do toho co má dítě pod šaty - ptají-li se ze zvědavosti tak podle mě nemají na informaci nárok a ptají-li se proto aby věděli jak dítě genderově ocejchovat tak nemají nárok tuplem....
    ANNIE
    ANNIE --- ---
    KAWALSKI: jo. Podle me je pro tvorbu vnitrni identity i dulezity se proti necemu vymezit. Tohle dite je podle me v takvy "zemi nikoho"....
    KAWALSKI
    KAWALSKI --- ---
    LURA: to uz radsi ten stereotyp :-/ preci jenom porad lepsi vedet, ze okoli me bere jako holcicku a ja se pritom citim jako hclapecek a tak jit a rict to rodicum, nez se citit jako nevim co, neb me okoli bere jako neco mezi a zaroven nikde :-/
    LURA
    LURA --- ---
    ANNIE:
    KAWALSKI: Přesně tak - dítě nebude poznamenané genderovými stereotypy, ale zato bude odcizené svým rodičům i svému vlastnímu tělu...
    KAWALSKI
    KAWALSKI --- ---
    LURA: souhlasim s tebou. navic mi prijde technicky nemozne, aby neznali pohlavi sveho ditete. jak ho omyvaji? jak ho otiraji, kdyz se pokaka do plenek? a neirkejte mi, ze nemaji neco jako rodny list, zdravotni kartu a podobne, nemusi chodit k doktorovi, do skolky...tam vsude preci pohlavi ditete znat museji, preci to u nich neni jako nejaky holubnik v zemich pateho sveta! navic kdo je roodic, preci vi, jak se deti o tohle zajimaji, nahota jim prijde v malem veku bezna, to ho rodice zahaluji? aby spis pak dite nemelo nejasny pocit, ze jeho pohlavni organy jsou neco spatneho, kdyz se o otm nemluvi, neukazuje se to, aby pak nemelo spis problemy se sexualitou a vsim tim okolo :-/
    ANNIE
    ANNIE --- ---
    LURA: naprosto s tim souhlasim.
    Laicky mi pripada, ze cirkus kolem toho, aby to dite nezjistilo ho poznamena mnohem vic nez to, ze to nevi (i kdyz ono je to vlastne soucasti toho vseho).
    Stejne asi vsechny otazky toho ditete pujdou na hlavu cloveka, co mu meni plenky nebo je u nej pri myti. Ve finale to mozna bude jen experiment pro rodice a zaklad bariery mezi rodicem a ditetem...
    LURA
    LURA --- ---
    GAGOO: A myslíš, že tomu se pomůže tím, že pohlaví toho dítěte vůbec neznáš, nebo spíš tím, že jsi svobodný člověk a ty stereotypy navíc mu nepřidáváš???
    Možná, že mu takhle nepředají "genderové stereotypy", ale zase na druhou stranu ho nemůžou vudět nahatý. A nahota je pro děti příjemná. Představa, že nemůžu svoje dítě vzít na záchod, že ho nemůžu vykoupat, že se musím pořád hlídat, abych se mu náhoudou nekoukla mezi nohy, to mi přijde stresující a dost ovlivňující přístup k tomu dítěti. Já třeba praktikovala s nejmladším bezplenkovou metodu, taky jsem s ním lítala a plavala - na to všechno potřebuju mít dítě svlečený. A navíc, malý děti třeba milujou zalézt si do postele nahatý a přitulit se "tělo na tělo". Nebo třeba chodíme taky na nudapláže...
    Prostě jsem přesvědčená, že tím předávají dítěti zase jiné stereotypy a když rodiče odmítají znát a vnímat pohlaví - a tím pádem tělo - svého dítěte, můžou mu způsobit větší újmu, než tím, že ho označí za holčičku nebo chlapečka. Možná se nějak dítě označí samo, ale možná taky, že bude mít problém se svým vlastním tělem, když vnímá, že s ním mají problém jeho rodiče...
    GAGOO
    GAGOO --- ---
    LURA: "potřebuje ho zkoumat, potřebuje se někam přiřadit" a to je ono Luro ! - to dítě se potřebuje(samo) někam přiřadit, nepotřebuje, aby ho ti rodiče (a společnost) někam přiřadili a věnovali (vnutili) mu k tomu přiřazení celej arzenál stereotypů navrch... barva očí a vlasů dokonce snad slepota nebo holohlavost má na výchovu vliv zcela marginální - Vás by jako modrookou vychovávali jinak než jako hnědoočku? Pochybuji! Tereza Spencerová to ve své knížce vyjádřila brilantně - ptáte li se rodičů nemluvněte zda mají holčičku či chlapečka tak jediná nepokřivující odpověď těch rodičů by měla znít "Nevíme, naše dítě nám to ještě neřeklo."
    LURA
    LURA --- ---
    GAGOO: Tak to já ani náhodou... Nejsou moc osvícení, když k tomu, aby se k dítěti chovali svobodně, potřebují mít utajené jeho pohlaví. Musím říct, že jsem mnohem víc vděčná svým rodičům, kteří mi nechali všechno na výběr, přestože věděli, že jsem "holčička".
    Nehledě na to, že výchovu dítěte ovlivňuje spousta věcí - kromě pohlaví i barva očí nebo vlasů, celkový vzhled - možná, že by v rámci neovlivňování by ho raději neměli vůbec vidět...
    Musím říct, že se mi to osobně nelíbí - a jsem názoru, že pohlaví je pro dítě důležité, ať se s ním později ztotožní nebo neztotožní, potřebuje ho zkoumat, potřebuje se někam přiřadit, bude se na to rodičů chtít ptát...tohle ho spíš může hodit do nejistoty a jako dítě bych to rozhodně zažít nechtěla.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    LISTIKUS: to jsi me pochopil velmi spatne.
    LISTIKUS
    LISTIKUS --- ---
    LUBOB: odpovídám ti na to, že ta takzvaná přirozenost, že muž a žena vychovávají děti není od přírody, ale je to kulturní projev. U indianu nikdo nemusel nic adoptovat protože se jednalo o male společenství založené na zvyklostech.
    Ja jsem te jen pochopil v tom, že dítě by mělo byt vychovávané mužem a ženou a že je to přorozené, tak ti dávam příklad že to tak přirozené není.
    GAGOO
    GAGOO --- ---
    LUBOB: Osvícení rodiče ! 5 let života ( možná i víc) bych prodala za takovou výchovu.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    Swedish parents keep 2-year-old's gender secret
    http://www.thelocal.se/article.php?ID=20232&print=true
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    LISTIKUS: & ted mi rekni, jak by si dva homosexualove v indianske tlupe adoptovali dite. pokud namitnes, ze to je neco uplne jineho nez o co tady jde, tak ti reknu, "ano, presne tak".
    LISTIKUS
    LISTIKUS --- ---
    http://www.feminismus.cz/fulltext.shtml?x=2188417

    Evropská úmluva je součástí ústavního pořádku České republiky a tedy i postačujícím důvodem pro zrušení § 13 odst. 2 zákona o registrovaném partnerství Ústavním soudem pro jeho rozpor s ústavním pořádkem.“

    to by mě zajímalo co se stalo s těma co již v RP? jsou tedy neplatné? to by mohlo mít docela dost rozsáhlé důslekdy i na jiné právní ukony. To me nenapadlo, že když si RP uzakonili tak s tím muže být spojeno mnohem více problemu.
    LISTIKUS
    LISTIKUS --- ---
    LUBOB: ale to že v evrope došlo k tomu, že dítě vychováva muž a žena jen díky křestanství, tam přirozenost nezavládla. Za doby kamené a taktéž u indianů se o děti starala celá skupina.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    & je tudiz vlastni prave svemu druhu & neni mozne ji myrnyx tyrnyx presouvat, kam se nam zamane.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    LURA: to by ale byla chyba prenaset prirozenost z jednoho druhu na druhy. prece jen ta prirozenost nevznika z niceho, ani neni delegovana nejakou vyssi moci, ale je soucasti dlouheho evolucniho (& tedy i selekcniho) procesu.
    LURA
    LURA --- ---
    LUBOB: Argument přirozenosti je dost ošidný - pokud bychom brali přirozenost podle přírody, tak bychom zjistili, že spousta zvířecích druhů vychovává mláďata ve stejnopohlavních párech, že některé samičky po oplodnění sežerou samečky, že jiní sežerou svá mláďata, že u mořských koníků rodí sameček, že mroži, kteří se nedostali k tomu, aby měli styk s partnerkou, znásilňují brutálně odrostlejší mláďata, ale že mezi zvířaty nejsou vůbec žádní katolíci ;-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam