Vypuštění radio-balonu IFO1
Expedice SRH2015 (Summer Radio Hiking) a vypuštění balónu IFO 1 (Identified Flying Object 1) se blíží..
Zájem o sledování radioamatérského balónu byl obrovský. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli akci zopakovat a to tentokrát na naší společné expedici SRH2015 Balón bude vypuštěn z rozhledny v bývalém rašelinném dole na Soumarském mostě (Nr Volary).
Termín: 1.8.2015 v 19 SELČ
Frekvence: 3579,5 kHz
Modulace: CW
Call: OK1IF/AM
Dvě hodiny před vlastním vypuštěním balónu, tedy v 17:00 SELČ, bude aktivní pozemní maják OK1IF/B. Info maják OK1IF/B bude vysílat na shodném kmitočtu, na kterém se bude vysílat i telemetrie z balónu na kmitočtu 3579,5 kHz. Před vlastním vypuštěním balonu bude pozemní maják vypnut.
Základní data balónu.
Výkon vysílače 30mW
ANT vertikální dipol 2x20m
Napájení – 3x lithiová baterie AAA - předpokládaná doba života cca 72 hod.
Balon cca D = 100cm, helium
Váha cca 150g
Telemetrii se skládá ze serie údajů:
Značka OK1IF/AM
Přibližný čas letu v minutách (např. L 001 = délka letu cca 2minuta - údaj L násobený cca 2x)
Vnější teplota ( např. T 25R3 C = teplota okolí je 25,3C. Desetinná tečka je všeobecně nahrazena písmenkem R)
Minimální teplota (např. MIN FROST 22R5 C = minimální teplota je mínus 22,5C. Znaménko mínus je všeobecně nahrazeno údajem FROST)
Přibližná relativní výška letu nad místem startu. (např. H 3R2 KM = relativní výška nad místem startu je 3,2 km. Tedy pokud start bude v místě Soumarský most, pak absolutní výška je dána připočtením nadmořské výšky Soumarského mostu, což je asi 0,75 km)
Teplota v době startu. Tato teplota se uloží po zapnutí systému a slouží k výpočtu relativní výšky. (např. ST 28R5 C - teplota v místě startu při vypuštění byla 28,5C)
Napětí palubního zdroje (např. U 4R44 V - napětí palubního zdroje je 4,44V).
Telemetrie se vysílá přibližně jednou za 2 minuty.
Vaše reporty jsou vítány. Pokud někdo bude let sledovat a provádět i goniometrické zaměřování, pak k tomu účelu je určen onen parametr L, což je přibližná délka letu. Tedy od Vás bude velice zajímavé hlášení (nahrávka) kde uvedete:
Na př. L=023, azimut z JO70MS je 182 stupňů. Pokud se hlášení sejde několik, je možné vyhodnotit kde byl balón ve 23 minutě. Azimut lehce určíte podle liškového přijímače a dobrého kompasu.
Balón tedy není vybaven modulem GPS a tedy se předpokládá součinnost ostatních HAMs a jejich zaměřování běžným liškovým přijímačem.
K analýze pohybu balónu tedy potřebujeme Vaše data (viz. výše)
S pozdravem 73/PZ realizační team !