• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    Pro všechny co ví něco o těchto krasných a starých řemeslech a chtějí se zapojit nebo se jenom pokochat nádherou těchto předmětů.. Nápady, fotky vašich výtvorů, tipy a triky a všechny ostatní zkušenosti vítány. Předem díky za slušné chování .)
    rozbalit záhlaví
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    CLOVICEK: jj, ten žhavič mam i já, momentálne sním zapalujem do kamen:))
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    CLOVICEK: na mokume sa fukar moc nepoužíva stejne. u obrucek urcite ne, spiš když z mokume plechu už vyrábíš dačo malého...
    CLOVICEK
    CLOVICEK --- ---
    teď jsem trošku testoval to foukání do plamene :) Mám tedy zatím stále jen ruční butanový žhavič na plyn do zapalovačů, první mě napadlo foukat hadickou k plameni, ale to mělo efekt samozřejmě opačný. Inu začal jsem hadičkou foukat do sacích dírek pro vzduch na začátku toho hořáku a plamen se změnil, ale těžko říct, zda má větší teplotu :) Spíše když přefouknu tak udusím. Ale chci už normální PB lahev na vaření s navedenou hadičkou s ventilem a pořádnou tryskou :) jen na to mít čas to shánět
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    aby sme jenom nekecali o nařadích tak prikladám pár nostalgií.
    restaurovanie monštrancie
    pred: /files/000/007/756264_3d4a02ec4d4f233455ad/original.jpg"/files/000/007/756263_5ad910b9671c88d0fca0/original.jpg">http://i.nyx.cz/files/00/00/07/56/756263_ad910b9671c88d0fca04.jpg?name=DSC00041.JPG
    paradoxne sa to opravovalo celé jenom s cínovaním. Tihle staroby už su tolik krát opravované podomácku, že večie teploty už nesnesu, všetky skryté spoje by sa ropzpadali, celé by sa to rozsipalo. Pak sa to zpevnuje tím, ze zakladný material pred konecným zlatením sa este pokoví tenkou vrstvou dajaého pevnejšieho kovu který to drží pohromade, pak až to zlatenie...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    na, s fukaním je to asi tak jak pise ZCR. a este jednou výhodou je pohotové ovládanie vsech druhů plamenů co fukar vubec poskytuje. Ladit je mozne dvema prstama jedné ruky a druha ruka zustava naprosto volná.
    Pokud mas totiž ventilek i na kysik zvlášt, tak pri zmene typu plamena musis pouzit druhu ruku, predmet sa dostane mimo plamen a zoxiduje, clovek sa stane dřív neklidným. Kombinovaný horák je težší, neobratný kvuli dvom tvrdým gumám...
    .. a tetkom si predstavte, že na fšetky tie starožitné metálvirtuozity měli jenom tú "píšťalku s kahancem";) ja stím skušal delat, ale klobuk dole. Tou píštalkou co je na obrazku bysom ani nechtel, lebo ta by sa prehriala za minutu, totiž tam dajak chybí taková gula, ktera odebíra teplo! hm
    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: hm a ještě koukám, že na Orchidu jsou jen ty novější věci, takže viz i
    | Das Schmuckportal
    http://www.goettgen.de/videos-von/27?page=20
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: jo pardón, blbě čtu - ty myslíš Giacoma!:

    Ganoksin - BenchTube - Jewelry Making Videos
    http://www.ganoksin.com/benchtube/users/Giacomo

    (on v tom nadělal dost nepořádek sám - různými mazacími kotrmelci, přecházením od Orchidu ke Schmuckportalu a zpět, a nakonec i změnou nicku... má tedy i blog (http://hollowjewelry.wordpress.com/about/) ale tam spíš jen sumarizuje fotky atd)

    v dřívějších vieích je podle mě víc techniky, ty poslední věci (ačkoli nepřestávám žasnout nad precizí a schopnostmi!) se mi už tolik výtvarně nelíbí
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: http://en.wikipedia.org/wiki/Circular_breathing - na youtube jsou pod tímhle dotazem videí spousty, tip na nějaké konkrétní bohužel nemám

    ta píšťala je podle mě dmuchavka - z obyčejného stojatého plamene jí proudem vzduchu z jejího konce "vyvedeš" ostrý plamen na pájené místo
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Díky za komentář.
    neznám už sem se ho snažil najít a asi to píšu špatně. Můžeš dát nějaký link na video?

    A jak se používá tohle?
    www.eshop.cronostone.sk - Zlatnícka "píšťala"
    http://www.eshop.cronostone.sk/product.php?id_product=249

    ZCR
    ZCR --- ---
    CLOVICEK: kyslíku pro plamen je i ve vydechovaném vzduchu dost a dost - vydýcháš ho jenom trošku...
    ZCR
    ZCR --- ---
    jenom na okraj k tomu přifukování 'per huba' - pokud znáte slavného Giacoma aka Skilmana, který sází výborná videa na Orchid a Schmuckportal, tak ten pracuje přesně takhle - zajímavá je na tom mimochodem technika tzv. věčného (cirkulárního) dechu, kterou kromě zlatníků používají ještě geologové (když náhodou mají co do činění s dmuchavkou) a muzikanti (dechaři)... pro necvičeného to zní jako sci-fi, ale skutečně je možné vydechovat pusou (přesněji vytlačit poslední vzduch z úst tvářemi) a současně se rychle nadechnout nosem, je to jen věc cviku, a cvičí se to nejlíp na začátku tak, že si člověk ve sprše naplní hubu vodou, a pak ji jenom tlakem tváří vyprskává přes sevřené rty, a současně se nadechuje nosem (já to ovládám tak tak, musel bych hodně cvičit, aby to k něčemu vypadalo, ale tohle byla nejužitečnější rada, kterou jsem vyčetl...)... není to ovšem nic pro velké objemy vzduchu vyfukované proti nulovému odporu (proto to jde nejlíp na jedno- a dvojplátkové nástroje a žestě, já se zobcovkou jsem na tom špatně).
    CLOVICEK
    CLOVICEK --- ---
    trošku jsem nepochopil nejspíše z promazaných diskuzí a nefunkčního linku jak funguje foukání k PB plamenu :) Můžete mi to stručně vysvětlit? Vrtá mi hlavou to CO2 :)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    jj, 10L:) ventil stačí takový co mam na obrázku, to je snad levné nevím,, takový snad by stačilo i na tavící pištol pokud sa ti zdaj bejt tie s budíkem predražené...
    další výhoda u fukačky, že tam maš večný plaminek s mikrominimálnou spotrebou a nemusiš si horák pořád zapalovat, resp. ti zaplý horák nesežere lahev plynu za pár dní...
    AGOG
    AGOG --- ---
    COLOMAN: na10l myslíš redukční ventil?
    Hmm asi na PB, protože ZP u mě v okolí neseženu.

    COLOMAN: Nene není třeba ukecávat , já nemám moc od koho si nechat poradit a potřebuju správné technologie pro správnou práci.

    Půjčit nevím jak je reálné.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ja akože nechci ukecávat, ale jak nadtím přemejšlím, proste ušetríš na kyslíkovej lahvy alebo na kompresory a elektrinu, maš to prenosnejší, korigovat pplameň je natom lepší, ovladanie ventilu mnohokrát lepší a deláš si dýchycí cvičení všehodruhu...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    jo, hadicu si daš dajaku jemnú "mléčnú", který má fajnový ohyb a pokud ti ta guma nechutná, dašsi dajakú čistú cigaretovú pípku anebo neco z plastu si vytvaruješ.. na malu lahev to pripajaš přímo, na 10kg treba minuregulator bez budiku, s budikem... medzi "fukačkou" na zemný plyn a na BP je rozdíl uvnítř ve venílku, to treba říct prodejcovy. Fukar na PB troška víc dymí, na ZP nezanecháva dým na čpičke fukara, jinak nic,, pokud chceš, vklidu pučím to svoje na test, mam na PB a nepoužívam ho, ale neprodám...
    AGOG
    AGOG --- ---
    AGOG: hm link nefunguje
    AGOG
    AGOG --- ---
    COLOMAN: Dobře, zkusím. A to máš volně hadici do pusy?
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    na kompresor mít je to dementóza, nejlepší a nejpraktickejší regulace máš tak jak uvadim. Samozrejme extrem je s "kachnou" a s "píštalou", další extrem to je i pres kompresor! superstred a nejlepší zaručene je přes "fukar". Ostatné sposoby jenom ako prípadný doplnok. určite. amen.:)
    stoji to par tisic, ale ručim zaň a vím, že zaň ručí i spousta starých mistrů. Filigrán a granulace a reštaurování starožitných šperků jedine takhle a krom toho je to parada na dýchanie pokud fajčíš proto, pokud nefajčíš proto a pokud maš plícní vadu proto! Na zlatnických školách ako nadejný pedagog by som iné z didaktických důvodů i zakazal a presadzoval tendhle "fukar"...
    AGOG
    AGOG --- ---
    COLOMAN: Aha to je něco jako http://www.zlatnici.swah.cz/?item_view=detail&id=944

    Ale foukat? Já s mými plícemi nevím nevím, spíš nějaký ventil na kompresor :-)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    na spajkování jemných Ag veciček polamna je najlepší horák, čo i na mém obrazku je viditelný. Je to na PB plyn (aj na zemný, ale tam sa musíš rozhodnut naco vlastne to chces, tam je, je tam konštrukčný rozdíl), kde kyslík si pridáváš z vlastných plúc. Má to špecialný název naco si akurat nespominam, ale ja lepšie nepoznám.
    Respektíve co používam ako jeho polní nahrášku, je v baumaxu zakupený "zapalovač" s ostrým plamenom, neco ako na zapalovanie grilů... ale na ten fukár si nedám dopustit, je to Makitou medzi nářadím:)
    vlastne je to i tady: http://www.eshop.cronostone.sk/category.php?id_category=39
    AGOG
    AGOG --- ---
    COLOMAN: Já nad tím přemýšlel, ale nakonec jsem to tak nenechal udělat, protože takovou(zlatnickou) práci zatím dělat určitě nebudu. Ikdyž něco na zachytávání třeba řetízkoviny abych to nehledal po zemi budu muset vyrobit. Aby to šlo nandat a vyndat. To by neměl být problém.

    Chci se zeptat, na tvrdé pájení drobných Ag věcí používáte PB, PB+kyslík, P+kyslík, nebo autogen? Štve mě u mého standartního PB hořáku velký plamen. A nenašel jsem čistě PB jemný hořák.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam