• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    Pro všechny co ví něco o těchto krasných a starých řemeslech a chtějí se zapojit nebo se jenom pokochat nádherou těchto předmětů.. Nápady, fotky vašich výtvorů, tipy a triky a všechny ostatní zkušenosti vítány. Předem díky za slušné chování .)
    rozbalit záhlaví
    AGOG
    AGOG --- ---
    AGOG: hm link nefunguje
    AGOG
    AGOG --- ---
    COLOMAN: Aha to je něco jako http://www.zlatnici.swah.cz/?item_view=detail&id=944

    Ale foukat? Já s mými plícemi nevím nevím, spíš nějaký ventil na kompresor :-)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    na spajkování jemných Ag veciček polamna je najlepší horák, čo i na mém obrazku je viditelný. Je to na PB plyn (aj na zemný, ale tam sa musíš rozhodnut naco vlastne to chces, tam je, je tam konštrukčný rozdíl), kde kyslík si pridáváš z vlastných plúc. Má to špecialný název naco si akurat nespominam, ale ja lepšie nepoznám.
    Respektíve co používam ako jeho polní nahrášku, je v baumaxu zakupený "zapalovač" s ostrým plamenom, neco ako na zapalovanie grilů... ale na ten fukár si nedám dopustit, je to Makitou medzi nářadím:)
    vlastne je to i tady: http://www.eshop.cronostone.sk/category.php?id_category=39
    AGOG
    AGOG --- ---
    COLOMAN: Já nad tím přemýšlel, ale nakonec jsem to tak nenechal udělat, protože takovou(zlatnickou) práci zatím dělat určitě nebudu. Ikdyž něco na zachytávání třeba řetízkoviny abych to nehledal po zemi budu muset vyrobit. Aby to šlo nandat a vyndat. To by neměl být problém.

    Chci se zeptat, na tvrdé pájení drobných Ag věcí používáte PB, PB+kyslík, P+kyslík, nebo autogen? Štve mě u mého standartního PB hořáku velký plamen. A nenašel jsem čistě PB jemný hořák.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    sry za velkost, radši link
    http://i.nyx.cz/files/00/00/07/55/755458_e02a5700c0f43e2e71c9.jpg?name=PIC_0016.JPG
    toto je jedna z mojích bejvalých improvizovaných polných dielní dachde, stol je z hospody narýchlo udelaný,, hlavne ten vřez, beztoho ja nemužu...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    šupandóza! paráda!
    vidím že máš nový stůl s kovovou kontrukcíí, tak ikdyž Te ukecám na jeden vylepšovák tak nevím jestli je to možné udelat,,, ale polamna u takovýdhle piplavých prác, najma u drahšých kovů, je paradný výřez takového oblúku predsebou kde sedíš. Proste ten zlatnícký a pasířrský stůl s oblúkem a pod oblúkem kožený pitlík na zachytávanie ruzných pilin, bud ze setrnosti anebo Ti proste nepada drť do klína... neumím to vysvetlit, pohledám dajaku fotku...
    AGOG
    AGOG --- ---
    Tu tsubu co mám upnutou na kouli dělám asi už druhý rok :-)
    AGOG
    AGOG --- ---
    Tak jsem se přestěhoval na druhou stranu garáže ze starého ponku na nové pracoviště. Ještě chybí nějaké vybavení a vedle bude ještě jeden stůl do L= spousta prostoru :-)


    A odtud jsem se přestěhoval.
    AGOG
    AGOG --- ---
    Tak jsem pátral trochu na svářečských fórech. Z toho co tam je vychází, že redukční ventil nefunguje jako ochrana proti zpětnémuz šlehu, ale na PB pokud to není používáno na řezání s kyslíkem, nebo nějak amatérsky se vzduchem není potřeba, nebezpečí zpětného šlehu by nemělo hrozit. Nicméně asi vždy zavírat ventil nejdříve na lahvi a pak by mělo být vše ok.

    Já si ho pořídím tedy max na kontrolu tlaku při tavení.
    AGOG
    AGOG --- ---
    Sakra ty ventily jsou drahý :-(
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Popřemýšlím o tom. U normálního hořáku ani ne, ale u toho širokýho není žádný další uzávěr tam už jsem o tom přemýšlel. Jen jsem na to přímo nenarazil. Zítra se zkusím poptat.
    ZCR
    ZCR --- ---
    COLOMAN: ale jo, to ono funguje, ale u těch vysokých tlaků je dobré mít redukční ventil - nikdy totiž nemůžeš vědět, v jakém stavu je ten hlavní jehlový na bombě - a nemáš jak to vyzkoušet. Navíc regulace redukčním je mnohem jemnější, a sám redukční ventil by mohl tuším fungovat jako pojistka proti zášlehu (ale to nevím jistě, dělal jsem hlavně s dusíkem a argonem, a tam se zrovna na tohle tolik nekouká ;-D
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    AGOG: hej? cijo,, mne kupci predali i ten ventil:))) hmm, aspon vidim kolko tam ešte je plynu:)
    ZCR: no, tak neco takovýho řikali, ale teda zrejme to funguje i bez,, dobre vedet...
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: hm, cokoli nad tu dvoukilovou malou bombu už bych teda připojoval přes redukční ventil - beztak jsou na to i nějaké předpisy...
    AGOG
    AGOG --- ---
    COLOMAN: No nevim, já to tak používám.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    CLOVICEK: v predajni Ti poradia, ale na 10kg primo hadici s hlavici nemužeš pripojit, treba tam redukce, asi s 6barovým malým budíkem, kde si nastaviš a udržuješ cca 3bary a jedeš...
    CLOVICEK
    CLOVICEK --- ---
    díky kluci za tipy, pokusím se nějak vybavit a poprat se s tim japonskym vymyslem :) Používáte na ty PB lahve nějaké pojistky proti zpětnému šlehu, nebo něco takového? Nevyznám se v tom jak na klasickou PB lahev na vareni napojim tady ty horaky a co vsechno k nim musim jeste mit
    AGOG
    AGOG --- ---
    CLOVICEK: Mám klasický s průměrem co COLOMAN: a potom tenhle do dělané pícky http://www.rikfer.cz/images/sklady/Plynovy_horak_PB_100_v.jpg
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    CLOVICEK: valcne su nutne i u priprav plieškov, kupis sice vSafine plechove polotovary, ale jenom cca 3mm tlste, 0,9mm v žiadnom pripade, pak i medene plech musis na miru navalcovat,, nehovoriac otom, že Safina je draha a zrecyklovane striebro sa mnohokrat viac oplati si sam odliat do ingot (ten horák je idealný i na tavení a odlievanie striebra ked dokupis malý teglik a formu).
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    CLOVICEK: levne nevím, nahradit je nelze.. pokud to chceš ako hobby, tak tažko poradit aké vlastne zhanaj,,, pokud však uvažujes nad ucnakom a hlbinnou pracou v zlatnickom oboru, tak to by som už vedel poradit (samozrejme len na zaklade vlastných uhlů pohledů a skusenostiach a predstavach),, ako hobby klidne dajaky Swah, valce kombinovane (na drat/plech), ale primarne ohledne na mokume bysom bral v uvahu rozestup medzi valcnema tech 20mm...
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    CLOVICEK: ja použil takovýto , priemer u konca horaku je 20mm, ma to regulator a "turbopáku", na láhvi 6barový budík...

    AGOG: ja sa to celé doučil z youtube videjí, najviac textu je v angličtine ale luštit ich do detailu ma moc nebavilo, najviac mi pomohlo 10let praktizovania zlatnictva,, u toho mokume fakt bacha na technologicko-chemické detaily, lebo ich nedostatky sa vozaj pomstia a odradzaju od dalsích pokusov..
    ..zas dajak prehanat stema zavitama neni treba aby ten matroš nepopraskal..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam