• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    JIRKA23
    JIRKA23 --- ---
    FRAPE: Můžeš dát radu ohledně zasazení černého opálu? Je tenoučký 1,85mm a při rozměrech 5*11mm. Prstýnek bude vypadat jako tento můj v příloze. Jediný o co mám strach, že když pak někomu prsten spadne na kamen, tak se rozletí. Řeší se tohle nějak ve špercích?

    ZCR: jen se zeptám v čem spočívá to "kazení řemesla" při použití měkké pájky v konstrukčních spojích? Jediný co mě napadá je že spoj má daleko k ryzosti zbytku a rychleji oxiduje(u stříbra). Já mám jen měkkou pájku a pastu - spájené spoje jsou vždy tvrdší než zbytek stříbra, takže pokud bych to bral podle pevnosti, tak bych použil i tak měkkou. Ale rád se nechám poučit, od toho tu jsem:)


    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Good idea, díky :-)
    FRAPE
    FRAPE --- ---
    proti tomu nemam nic..
    po nekolika letech praxe jsem schopen zapajet jednou pajkou cokoli..a treba i tou hard
    otazkou je jestli si hrat na hrdinu co zapaji cokoli a cimkoli v ramci neprzneni remesla
    a nebo zda si chci alespon v zacatcich snizit rizika tim ze pouziju mekci pajku v okamziku kdy mam na sperku treba 25 spoju a nechci aby se mi to rozpadlo:)
    Btw kdyz pajim koncovku na slaby retizek tak tam bych si s tvdou pajkou asi nadelal problemy protoze ten retizek se utavi i pod plamenem zapalovace..
    tam je idealni pouzit treba soldering paste..
    Pokud tedy nepouzivam hotove retizky a nebo komponenty ktere zcvaknu klestema...
    ZCR
    ZCR --- ---
    FRAPE: jj, nicméně třeba ohledně těch různých pájek - setkal jsem se zase s profíkem, který tvrdil ( a vzhledem k tomu, co byl schopný udělat, nenapadlo by mě to zpochybňovat), že používání různých pájek "kazí řemeslo", protože technika pájení spočívá mj. v ovládnutí práce s teplotou... a pokud na něco měkkou pájku (myšleno easy), pak na opravy - v konstrukčních pájeních ne... a samozřejmě spousta zlatníků, kteří si pájky dělají sami, a ostatně i samotné slitiny... jako u všecho - co profík, to názor :-)
    FRAPE
    FRAPE --- ---
    mistni shopy s vybavenim pro sperkare jsou tak trochu out..
    tady vse vychazi z te komouske reality kdy zlatnik dostal nejake omezene info a z toho cely zivot zije..
    Kdyz jsem v jedne mistni skole rekl ze pouzivam 4 druhy pajek tak mi rekli co je to za blbost ze oni pajej celej zivot jednou a taky to jde..
    nove naradi ktere usnadnuje praci oznacuji za przneni remesla atd...
    pajku si muzete vyrobit sami
    staci roztavit 2 dily sterling silver a jeden dil mosazi odlejt si drat a upravit si ho do pozadovaneho profilu dostanete tak kvalitni tvrdou pajku
    pak uz jen staci experimentovat s pomery a dostanete tak tvrdou pajku jakou potrebujete..
    Kupovana pajka se totiz chova pokazde jinak
    zrejme to tam hazej jak se jim zachce tak ze to podle toho vypada..
    Ja mam tedy pajky od zdroje ktery ma celkem stabilni zbozi ale uz jsem pajel po celym svete vsim moznym a ne vzdy to bylo uplne jednoduchy..
    Btw v mistnich shopech nepracuji fundovani odbornici tak ze se mi xkrat stalo ze jsem zakaznikovi ve fronte vysvetloval ze to co mu rika prodavac je trochu mimo a vysvetloval mu co ma vlastne nakoupit..
    Na advntg nechci hazet spinu protoze se podle mne snazej a s cenama jdou postupne dolu
    akorat tam casto stridaj prodavace kterym docela dlouho trva nez prijdou na to co vlastne prodavaji..
    Nostalgicky vzpominam na buenos aires kde jsem si v ulici la libertad v obchode casa wasser nakoupil celou svoji dilnu..
    index
    http://www.casadoblev.com.ar/
    je to ulice asi 500 m dlouha a je tam jeden zlatnickej kramek vedle druhyho..
    ale podle mne blyska na lepsi casy a i tady se to postupne vylepsi..
    akorat ze tak levny jako v usa to asi jen tak nebude
    a tim ze tady upravili limit bezcelniho dovozu zbozi ze zemi mimo EU na 25 dolaru tak to trochu zkomplikovali..


    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: třeba vykuchané fixky dostatečné délky... já mám zásobní právě v nějakých starých tužkách a potom do pěnového plastu zapíchaná popsaná brčka, v každém právě používaný list dané hrubosti... když ho ztupím nebo přetrhnu, dám si tam nový z těch zásob...

    http://zcrzcr.files.wordpress.com/2012/06/pilky_organizer.jpg?w=549
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Už kolik měsíců mi říkají, že se chystá nový web :-)

    Jenže já si chci vybrat z katalogu protože moje představa a jejich může být trochu jiná. Třeba zlatá zapínání nenabízí nikdo a že jich je druhů.
    Mimochodem scháním nějaká pouzdýrka na lupénkové pilky. Viděl jsem taková pěkná dřevěná, ale to byla nějaká vintage záležitost asi. Nevíte co by se dalo použít jako náhrada? Napadla mě pouzdra na doutníky :-)
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: nevím jak Auren a Swah, ale Advantage na ten svůj e-shop dost kašle, čili bych klidně posílal poptávku, jestli to náhodou nemají (na druhou stranu si říkám, že když jsou líní ten e-shop udržovat, tak jen ať jim ty kšefty utíkají... jsou sami proti sobě).
    AGOG
    AGOG --- ---
    FRAPE: Aha už jsem ot tebe asi něco kupoval. To je fajn, ty Ag pájky nebudu je muset kupovat venku.

    Já se vůbec divím jak špatně vybavené jsou naše 3 online shopy se zlatnickými potřebami. Auren, Advantage a Swah. Každý má něco, ale když člověk potřebuje něco trochu speciálnějšího tak aby kupoval v cizině.
    FRAPE
    FRAPE --- ---
    s kvalitnim pruvlakem tedy tak od 1000 Kc vys neni nikdy problem..
    Italske a francouzske jsou ok
    je treba drat tak po 2 protazenich vyzihat aby byl mekky a pak se nikdy nemuze pretrnout..
    Levne pruvlaky budto vubec nefunguji a nebo nechavaji priserne stopy a skrabance..
    Pruvlaky s vice otvory pouzivam tak do 0.5 mm na slabsi drat je lepsi koupit si jednotliva ocka..
    a zihat a zihat a zihat a do pruvlaku mazat vceli vosk..
    pak to jde celkem dobre...
    nabeh je dobre napilovat ale idealni je ten konec navalcovat na valcne s valcema co maji drazky na drat..
    je to rychle a zbytecne neztracis material pilovanim..
    FRAPE
    FRAPE --- ---
    vidim to asi takhle..
    prvni predpoklad pro minimalni viditelnost lepeneho spoje kamene je
    to ze se to zlomi naprosto ostre bez ztraty jakehokoli materialu tedy lom je neviditelny kdyz to k sobe prilozis..coz se stane malokdy
    Pak je nutne pouzit transparentni lepidlo nejlepe 2 slozkove
    a hlavne nebyt nedockavy a nechat to treba den vytvrdnout
    jak s tim manipulujes drive nez je to tvrde jako beton
    tak se ti do toho spoje dostane spina ktera pak vykonturuje a zvyrazni ten lepeny spoj..
    u jednobarevnych kamenu lze do rozmichanbeho lepidla primichat barevny pigment v pokud mozno co nejpodobnejsim odstinu barvy toho kamene...
    FRAPE
    FRAPE --- ---
    novy kus tento tyden dokonceny..
    Ag 925
    obroucka pulkulaty drat 4x2mm
    Australsky opal zhruba 1.8 karatu
    prumer 8mm ale je hodne hluboky tak ze pekne sviti..

    FRAPE
    FRAPE --- ---
    ja kupuju material pres net venku a taky ho i prodavam
    treba tady:
    Frapernik | Fler.cz
    http://www.fler.cz/frapernik
    nebo www.agfrape.cz
    jsou tam jen takove vzorky ale v podstate jsem schopen sehnat cokoli
    at uz material nebo naradi..
    Delam i kurzy v praze tak ze mohu v ramci kurzu ukazat jak se to naradi pouziva pro ty kteri s tim nemaji jeste zadnou zkusenost..
    Co se tyka kombinovani jinych kovu se stribrem tak neni spatny treba bronz..
    JIRKA23
    JIRKA23 --- ---
    Ještě přidám můj dnešní výtvor - první pokus s patinou.

    JIRKA23
    JIRKA23 --- ---
    Tak to sem nečekal, že to tu takhle ožije:) Supr.
    S tou válcnou nijak nespěchám - doteď jsem vystačil jen s malou kovadlinkou a taky to jde:) Spíš bych něco staršího, ale kvalitního. Třeba průvlak mám od pondělí a vykoledoval jsem starší v jednom zlatnictví za 200. Sice je na něm vidět že je jetej, ale vytáhl jsem na něm na druhý pokus z 0,8 na 0,3 bez přetrhnutí a konečně mám drátek, kterej v safině neseženu:) Kluci kde všude nakupujete materiál?

    AGOG: ten prstýnek uprostřed je poskládanej akorát z drátu a plechu, ty nad ním i ten pod ním jsou kované z hranolu 5*5 protože když chcu slitinu stříbra sagin plus,ze který se snažím dělat, tak má safina jen tohle a nějaký plechy.

    Mimochodem, zkoušeli jste někdo techniku mokugane? Už delší dobu se na to chystám, ale ještě nemám uplnou představu jak to spáchat - hlavně jaké použít kovy ke stříbru. Měď černí prsty a do zlata zatím nemám odvahu. Zkoušel jsem i slitinu cca 35% Ag a 65%Cu, ale i když barva se od stříbra skoro neliší, tak černí stejně jako mědˇ. Myšlenka byla taková, že použiju dvě ryzosti stříbra a pak zkusím lept, podobně jako na damaškové oceli.
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Jestli nikdo neodpoví zkusil bych to třeba na http://www.followingtheironbrush.org
    Nebo se ti můžu zeptat.
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Drahej drát.
    Já zatím protahoval jen do pr. 0,8 a docela nic moc. Je potřeba to hodně zašpičatit abych to mohl chytit a neutrhnul to hned. Právě si nejsem jistý tím povrchem. Možná by nebylo špatné koupit samotný kvalitní průvlak 0,25mm.
    Já kupuju drát z USA a ti mají nejmíň 0,33.
    U nás to je pro mě pořád problém. Nejsem z Prahy (Safina?) a nefungují jako normální shop kde bych si nechal poslat třeba 5cm 1mm drátu.
    ZCR
    ZCR --- ---
    STQ: jj, však jsem to proto oddělil - to o průvlacích byla reakce na AGOG
    STQ
    STQ --- ---
    ZCR: tak o levnejch pruvlacich jsem nerekl ani slovo, to by me ani nenapadlo si kupovat, poznamka byla mirena k ankam :) co pises zni logicky, asi jsem zatim nenarazil na potrebu nejak precizne spojovat polokoule, kazdopadne dik za osvetleni!
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: problémy s těmi levnými průvlaky jsou jednak v kvalitě povrchu (lépe řečeno v neexistující kvalitě vnitřního povrchu) - z kvalitního průvlaku leze drát vyleštěný -, jednak v přesnosti (není to kulaté a není to kalibrované, nejmenší dírky jsou totálně podle plotu), jednak v geometrii té samotné díry (dochází tam k docela drastické deformaci toho drátu za studena, takže záleží na tom, jak je ten otvor udělaný... odtud potom to trhání atd.)... štěstí v neštěstí je, že ty s kruhovým průřezem jsou ještě zdaleka nejmenší tragedie, zato čtveraté - to už je naprostá fraška... výsledek je poškrábaný unavený drát kdovíjakého průřezu, a ještě se u toho člověk nadře... po čase jsem to vzdal a koupil si jeden kvalitní průvlak od 3 do 0.5, nebe a dudy.


    STQ: není co zkazit? 1) mizerná ocel, nulová povrchová úprava 2) naprosto skandální nekulatost těch tlouků, vpodstatě s nimi není možné pracovat, protože nejsou kulaté, ale různě spláclé (musel bych si je nechat přesoustružit, tak mizerné byly) - výsledek je boulovatý a nestejně tlustý, jak tlouk doléhá v různých místech různě, což se pak náramně pozná, když to člověk vyleští... 3) špatně navazující průměry sady tlouků a anky - profesionální kvalitní výrobky je mají správně odstupňované, aby se s nimi dalo pěkně zavírat polokoule (celých 180° nebo i víc, což je docela věda... postup jsem ctil, ale prostě nebylo lze výsledku dosáhnout)... btw. ono dokonce záleží i na geometrii ústí toho otvoru v ance - což se pak projeví v tom, že ta polokoule nejde pořádně vyndat atd...

    jinak ano, člověk si vystačí s lecčím, záleží na okolnostech... ale vezměte si, jak blbě se dělá se špatným pilníkem nebo s řezbářským nožíkem, co nedrží ostří... průvlaky, anky a další nástroje jsou v náročnosti na kvalitu ještě o dost výš.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam