• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    Pro všechny co ví něco o těchto krasných a starých řemeslech a chtějí se zapojit nebo se jenom pokochat nádherou těchto předmětů.. Nápady, fotky vašich výtvorů, tipy a triky a všechny ostatní zkušenosti vítány. Předem díky za slušné chování .)
    rozbalit záhlaví
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Trochu Tě nechápu :-) Je to práce s kovem, žádné látky. Tohle je tradiční japonský vzor používaný jako pozadí motivů, je ho hodně typů a velikostí a kvalit. Nanako má připomínat rybí jikry.

    ZCR: No..už jsem si jeden speciál vyráběl :-)
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: ! (myslím, že si směle můžeš začít sekat vlastní pilníky ;-)
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: uf :)) a proc takhle? nebylo by to lepsi protahnout s tou latkou?
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: :-) To je nanako, je to dělaný razníkem ďubka po ďubce. Celkově odhaduju okolo 15000 ďubek :-)
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: super, moc krasny, mas to cimdaltim lepsi!
    ta textura tady je tim ze to je potazeny latkou nebo protazeny nejakou texturovanou valcnou?
    AGOG
    AGOG --- ---




    POOWL
    POOWL --- ---
    nebo to odlít do sépiové kosti
    AGOG
    AGOG --- ---
    _VYKUTALENA_: To nemyslím, do sádry přidávali něco jako pojivo, které zabrání praskání.
    _VYKUTALENA_
    _VYKUTALENA_ --- ---
    Do te formy se obcas dava jeste antuka.
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Já mam dojem, že se do toho něco ještě přidává. Když jsem četl o odlévání formou ztraceného vosku. Tam je voskový model v sádrové formě. TA to byla původně normální sádra a odlévaly se do toho barevné kovy.

    Zajímavé, že zlatnická sádra jako produkt v google nikde nefiguruje. Jen snad v popisu webu.
    _VYKUTALENA_
    _VYKUTALENA_ --- ---
    Jak rika STQ ta sadra ma jine vlastnosti.
    Budu odlevat stribro do sadrove formy.
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: nevim co je modelarska, ale zkousel jsem vypalovat v normalni sadre a ta neprezije tepelnej sok, popraska a je docela hruba, zlatnicka je jemnejsi a nepraska...
    AGOG
    AGOG --- ---
    _VYKUTALENA_: Co je zlatnická sádra? Nestačila by modelářská? Jaký je v tom rozdíl?
    _VYKUTALENA_
    _VYKUTALENA_ --- ---
    Ahoj,

    mam takovy dotaz, potrebovala bych trochu zlatnicke sadry, v advantage prodavaji jen obri pytel, ktery nevyuziju cely. Nechce se nekdo slozit a ja bych si trochu odsypala, nebo neprodala by mi sadru na dve formy na naramek?
    Pripadne pokud mi poradite kde se da koupit treba jen 2 kg?
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Mimochodem ten damašek by neměl být problém, je to dost módní záležitost a třeba na tom již zmíněnym knife.cz je spousta lidí, anebo se dělají různé kovářské workshopy. Hlavně na Moravě tuším.
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Oci jsou zlatý. Ono to zas není tak placený abych se s tím tolik trápil. Proto jsem vypustil tu kouli, která symbolizuje její duši a ocas tý druhý jsem taky nezlatil. A materiál jsem zvolil taky levnější. Nebylo to tak jednoduchý abych příliš riskoval.
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: moc pekny! akorat skoda ze tam neni nejaky to zlato nebo stribro :)
    AGOG
    AGOG --- ---
    Jo a ještě něco. Lišky.
    Menuki 39.2 a 39.8mm. Měděný plech, tepáno po japonsku zepředu.

    Děláno podle obrázku
    AGOG
    AGOG --- ---
    když už kováme :-)
    Potřeboval jsem nástroje tak jsem si je z nutnosti ukoval. Ale u kladiva jsem pekně skuhral, mám chycený zápěstí a bylo toho dost. Ale potěšilo mě, že jsem udělal tu díru na topůrko kovářsky aniž by mi to někdo ukazoval. Kaleno na nose, zadek měkký.


    A jednoúčelový nožík. Žádná paráda, ale potřeboval jsem něco ostrého se speciálně tvarovaným břitem. Musel jsem ještě upravit hrot.
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: jj, mas uplnou pravdu. akorat je asi dobry minimalne vedet, co se s tou oceli vlastne vsechno deje a to uz tedka vim. jeste me laka zkusit si udelat damasek, ale dal to bude presne tak jak rikas, mam z kovani pocit, ze mi tak akorat kurvi tu nejjemnejsi motoriku kterou pak ale nutne potrebuju k filigranu atd :)
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Nožík moc pěkný. Kovář z tebe ani být nemusí. Spíš nožíř, kovář možná umí svařit překládanou ocel, zbouchat materiál na pořadovanou sílu a hrubý tvar, ale nakonec to stejně všichni vybrušujou. Takže stačí koupit nožířská ocel a mít přístup k brusce a peci, nebo výhni na zakalení. Právě, že to ani nikdo nemůže ocenit, že je to kované, že za tim je nějaká větší námaha protože ve výsledku to není poznat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam