• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    Pro všechny co ví něco o těchto krasných a starých řemeslech a chtějí se zapojit nebo se jenom pokochat nádherou těchto předmětů.. Nápady, fotky vašich výtvorů, tipy a triky a všechny ostatní zkušenosti vítány. Předem díky za slušné chování .)
    rozbalit záhlaví
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: ! (myslím, že si směle můžeš začít sekat vlastní pilníky ;-)
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: uf :)) a proc takhle? nebylo by to lepsi protahnout s tou latkou?
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: :-) To je nanako, je to dělaný razníkem ďubka po ďubce. Celkově odhaduju okolo 15000 ďubek :-)
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: super, moc krasny, mas to cimdaltim lepsi!
    ta textura tady je tim ze to je potazeny latkou nebo protazeny nejakou texturovanou valcnou?
    AGOG
    AGOG --- ---




    POOWL
    POOWL --- ---
    nebo to odlít do sépiové kosti
    AGOG
    AGOG --- ---
    _VYKUTALENA_: To nemyslím, do sádry přidávali něco jako pojivo, které zabrání praskání.
    _VYKUTALENA_
    _VYKUTALENA_ --- ---
    Do te formy se obcas dava jeste antuka.
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Já mam dojem, že se do toho něco ještě přidává. Když jsem četl o odlévání formou ztraceného vosku. Tam je voskový model v sádrové formě. TA to byla původně normální sádra a odlévaly se do toho barevné kovy.

    Zajímavé, že zlatnická sádra jako produkt v google nikde nefiguruje. Jen snad v popisu webu.
    _VYKUTALENA_
    _VYKUTALENA_ --- ---
    Jak rika STQ ta sadra ma jine vlastnosti.
    Budu odlevat stribro do sadrove formy.
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: nevim co je modelarska, ale zkousel jsem vypalovat v normalni sadre a ta neprezije tepelnej sok, popraska a je docela hruba, zlatnicka je jemnejsi a nepraska...
    AGOG
    AGOG --- ---
    _VYKUTALENA_: Co je zlatnická sádra? Nestačila by modelářská? Jaký je v tom rozdíl?
    _VYKUTALENA_
    _VYKUTALENA_ --- ---
    Ahoj,

    mam takovy dotaz, potrebovala bych trochu zlatnicke sadry, v advantage prodavaji jen obri pytel, ktery nevyuziju cely. Nechce se nekdo slozit a ja bych si trochu odsypala, nebo neprodala by mi sadru na dve formy na naramek?
    Pripadne pokud mi poradite kde se da koupit treba jen 2 kg?
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Mimochodem ten damašek by neměl být problém, je to dost módní záležitost a třeba na tom již zmíněnym knife.cz je spousta lidí, anebo se dělají různé kovářské workshopy. Hlavně na Moravě tuším.
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Oci jsou zlatý. Ono to zas není tak placený abych se s tím tolik trápil. Proto jsem vypustil tu kouli, která symbolizuje její duši a ocas tý druhý jsem taky nezlatil. A materiál jsem zvolil taky levnější. Nebylo to tak jednoduchý abych příliš riskoval.
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: moc pekny! akorat skoda ze tam neni nejaky to zlato nebo stribro :)
    AGOG
    AGOG --- ---
    Jo a ještě něco. Lišky.
    Menuki 39.2 a 39.8mm. Měděný plech, tepáno po japonsku zepředu.

    Děláno podle obrázku
    AGOG
    AGOG --- ---
    když už kováme :-)
    Potřeboval jsem nástroje tak jsem si je z nutnosti ukoval. Ale u kladiva jsem pekně skuhral, mám chycený zápěstí a bylo toho dost. Ale potěšilo mě, že jsem udělal tu díru na topůrko kovářsky aniž by mi to někdo ukazoval. Kaleno na nose, zadek měkký.


    A jednoúčelový nožík. Žádná paráda, ale potřeboval jsem něco ostrého se speciálně tvarovaným břitem. Musel jsem ještě upravit hrot.
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: jj, mas uplnou pravdu. akorat je asi dobry minimalne vedet, co se s tou oceli vlastne vsechno deje a to uz tedka vim. jeste me laka zkusit si udelat damasek, ale dal to bude presne tak jak rikas, mam z kovani pocit, ze mi tak akorat kurvi tu nejjemnejsi motoriku kterou pak ale nutne potrebuju k filigranu atd :)
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Nožík moc pěkný. Kovář z tebe ani být nemusí. Spíš nožíř, kovář možná umí svařit překládanou ocel, zbouchat materiál na pořadovanou sílu a hrubý tvar, ale nakonec to stejně všichni vybrušujou. Takže stačí koupit nožířská ocel a mít přístup k brusce a peci, nebo výhni na zakalení. Právě, že to ani nikdo nemůže ocenit, že je to kované, že za tim je nějaká větší námaha protože ve výsledku to není poznat.
    STQ
    STQ --- ---
    muj prvni nuz...kovana ocel, arizona ironwood. kovar ze me teda asi zatim nebude, ale nuz mi prijde jako skvelej format na dalsi umelecky vyradeni-se, je daleko vetsi nez muze byt sperk a navic se s nim pak da i krajet...:) pristi bude uz snad vykladanej stribrem a dalsima temadle...

    STQ
    STQ --- ---
    AGOG ZCR: super, diky moc obema!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam