• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    Pro všechny co ví něco o těchto krasných a starých řemeslech a chtějí se zapojit nebo se jenom pokochat nádherou těchto předmětů.. Nápady, fotky vašich výtvorů, tipy a triky a všechny ostatní zkušenosti vítány. Předem díky za slušné chování .)
    rozbalit záhlaví
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: A tak to jo :-) Zvědavost na použité technologie je velká.
    ZCR
    ZCR --- ---
    a tohle je taková pěkná tečka za debatami o tažení jemného drátu.

    Giovanni Corvaja's Amazing Golden Fleece and Fine Gold Wire Jewelry Collections ~ The Beading Gem's Journal
    http://www.beadinggem.com/2014/08/giovanni-corvajas-amazing-golden-fleece.html
    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    CHRONOS: Hele taky to může bejt klidně vymodelovný z art clay silver. Je to stříbrnej prach s pojivem, který se po vymodelování sline. Takže to teoreticky ani model nemuselo mít.
    TANAKI
    TANAKI --- ---
    talisman s runou a akvamarínem - kamenem cestovatelů
    je to cín s malou příměsí stříbra, nejdřív se udělá drátová kostra a pak se to pájí cínem, postupně se přídávají další dráty, jak je třeba



    JVCNC
    JVCNC --- ---
    muze to byt klidne i 3d tisk, fotopolymerove 3d tiskarny se ve sperkarstvi k tomuhle ucelu pouzivaji dneska uz docela bezne.

    tenhle prsten konkretne je morova krysa, (Plague rat ring) k dostani vsude mozne po internetu, takze hromadna produkce. tedy je mozne ze puvodni original byl skutecne ryt rucne, neb v hromadne vyrobe se naklady na rytce rozpusti v poctech kusu. v CR stal prsten 349kc. V kusove zakazkove vyrobe by cena byla znacne vyssi.
    STQ
    STQ --- ---
    CHRONOS: taky bych rekl ze rucne
    KALIF_WH
    KALIF_WH --- ---
    CHRONOS: tohle je i podle ty malinky fotky rucni prace, rendering (kdyz by se s tim nekdo modeloval) by byl o dost nudnejsi, pravidelnejsi v detailech.
    CHRONOS
    CHRONOS --- ---
    voskovej model určitě! Spíše mě zajímalo, jestli je to sochaný ručně, nebo se to dá tisknout na 3D tiskárně.
    STQ
    STQ --- ---
    CHRONOS: ryty to urcite neni, takze voskovej model a pak odlitek.
    POOWL
    POOWL --- ---
    tipuju ze to bylo nejprve vysochany z vosku a pak odlity
    CHRONOS
    CHRONOS --- ---
    Co myslíte, jak byl vyrobený model pro tenhle prsten?
    tisk na 3D / ručně?.díky znalým za objasnění.

    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Ty jo můj šálek kávy to není. Je o takový "bachratý".
    ZCR
    ZCR --- ---
    technologicky žádné terno, ale třeba aspoň pobaví... drobná plastika
    Velmi velmi nemocná lžíce v kartézské soustavě souřadnic
    (mosaz, měď, alpakovaná mosazná lžíce, pájeno natvrdo; 85×125×135 mm, cca 2013)



    Z mé dílny XL
    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: jinak koukám, že na Ganoksin.com těch videí je pořád docela dost, mám dojem, že je jednu chvíli úplně promazal, už nevím...

    Ganoksin - BenchTube - Jewelry Making Videos
    http://www.ganoksin.com/benchtube/users/skilman/videos/public
    ZCR
    ZCR --- ---
    a co takhle trocha poctivé práce s lupenkovou pilkou:

    SWEET’N HOT ! | Art & Heart
    https://hollowjewelry.wordpress.com/sweetn-hot/

    Jinak Giacomo by si asi zasloužil čestné místo na nástěnce, je to taková proměnlivě jasná stálice, zachytil jsem ho před mnoha a mnoha lety ve fázi, kdy na web naskládal docela velké množství naprosto parádních mnohadílných videí pracovních postupů a výroby značně komplikovaných šperků... pak to tak různě promazával, migroval z platformy na platformu a vůbec... poslední dobou bohužel produkuje videa jen sporadicky a většinou hodně stručná. Taky mě trochu mrzí, že se věnuje spíš takovým skoro kýčovitým věcem, ale jednak asi není snadné se v Rumunsku uživit, druhak je to tak čistá, precizní a perfektní zlatničina, že je to vlastně jedno.

    Tohle asi mluví za vše

    The Fairy Project | Art & Heart
    https://hollowjewelry.wordpress.com/songs-from-the-wood-the-fairy-project/


    POOWL
    POOWL --- ---
    AGOG: napada me rybarsky vlasec
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: měděný/mosazný drátek fakt nejde? 0.2 mm ještě není takový vlas. U toho nejmenšího bych ho prostě protáhl průvlakem a pak krapet natáhl ručně, průměr by mohl klesnout tak akorát. Jinak vzhledem ke geometrii té díry a procesu tažení by mohlo fungovat to, že by se to diamantové brusivo přidalo jako "lubrikant" při normálním tažení drátu daného průměru, ale to těžko říct - fakt jsem to nezkoušel, ale kdybych se do něčeho takového pouštěl, dělal bych to právě takhle.
    AGOG
    AGOG --- ---
    Akorád problém s průměry protože potřebuju přelapovat ty okolo 0.2mm a tam nic měkkého neprovlíknu a nic pevnýho s menším průměrem taky nemám :-)
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: pokud vím, tak diamantovými pastami se lapuje zpravidla měkkým (měkčím než lapovaný povrch) kovem (brusivo se do něj zatlačí a lapuje), tj. třeba mosaz... ale ta nit by možná mohla fungovat taky.
    Asi bych to dělal tak, že bych tu nit nebo drát provlékl a uchytil v lupenkové pilce, a šmrdlal (u tenkých drátů), nebo u "samonosných" normálně do vrtačky nebo ohebné hřídele a za točení tahat tam a zpátky.
    Nebo by to možná mohlo být i dřevo (párátko).
    Těžko říct, jak by se to podařilo v celé geometrii otvoru a jak by ji to případně ovlivnilo.
    AGOG
    AGOG --- ---
    ZCR: Ano 0,05 odstupy.
    Z Advantage taky jen ocelový, spíš bych potřeboval přelapovat všechny. Číňani mají TK vložky s dobrým povrchem. Akorád deska 0,1mm dělá nejmenší 0.15 ale tak dobrý to stačí. Blbý je že musí být dlouhý náběh na drátu aby bylo za co zatáhnout.
    Hmm nevím jak bych tu ocelovou desku lapoval, nějakou nití namočenou v pastě?
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: no, jak jsem tehdy psal, já mám nějaké levné indické šmejdy, se kterými pracovat vůbec nelze (vůbec jako vůbec, nepřesné a otřesně zpracované po všech myslitelných stránkách), a potom z Advantage dvě italské průvlakové desky (O.M.O., čtvercová a kruhová), a s těmi je radost pracovat a mají vnitřní povrchy velmi pěkné, drát z nich leze lesklý a nedrhne. Jsou to ovšem normální, ocelové - ty používáš spíš tvrdokovové, ne? Jinak takovéhle průměry odstupňované po setině mm, to už je nejspíš specialitka... neuvažovals nad tím, že by sis to diamantovou pastou upravil na požadovaný průměr?
    (a SWAH má v nabídce diadury od 0.15 mm odstupňované po 0.05 mm, ale tipuju, že ti jenom vypadla nula)

    (Pokud nesedí deklarovaný průměr, reklamoval bych, tam není co řešit, i když je možné, že je to chyba prodejce, ne výrobce.)

    Jinak samozřejmě ne všechno čínské/indické je automaticky špatné, mám třeba pár starých čínských vrtáků s tvrdokovovým plátkem, a ty fungují, jak mají.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam