• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOCURMOSURSlovensko, Slováci a Slovenčina
    EINSTEIN
    EINSTEIN --- ---
    Zelenu Vodu radsej nie, byvam tu a uz zopar rokov som sa tam nekupal. Sice to cistili, ale aj tak... Mozno ked nahodou vybuduju ten Aquapark
    DANNY_OCEAN
    DANNY_OCEAN --- ---
    MARDUK: to by bylo good, díky
    MARDUK
    MARDUK --- ---
    DANNY_OCEAN: na Liptovskú Maru sa Ti môžem opýtať, mám tam známych.
    DANNY_OCEAN
    DANNY_OCEAN --- ---
    KOCURMOSUR: dík za rady, našel jsem Liptovskou Maru která mě docela zaujala, je to sice dál od hranic ale vypadá to celkem fajn, je to i kousek do Tater tak uvidíme, každopádně dík
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    DANNY_OCEAN: na slovensku? u vody? ufff, nos skus nadrz Zelena Voda pri Novom meste nad Vahom... To je asi 35 km od hranice, prechod stary Hrozenkov. Inac su este pekne ramena mrtve Dunaja v okoli zitneho ostrova. Kazdopadne ak nejdes do hor, alebo navstivit banske mesta, ale checs vodu tak skor Finsko, Chorvatsko alebo posledny cenovy hit - Grecko :P
    DANNY_OCEAN
    DANNY_OCEAN --- ---
    Zdravím, chtěl bych se optat zda-li nemáte někdo nějaký tip na letní dovolenou, někde u vody, blízko hranic max. třeba 100 km od hranic, díky
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    ECLECTICA: vitaj u nás, cíť sa tu ako doma ;)
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Moja mama je maďarka žijúca v Česku, ktorá ale pochádza zo Slovenska. Ja som sa rozhodla, že keďže mám odtiaľto mamičku, tiež by som chcela hovoriť aj po slovensky aj po maďarsky. Tak so mnú majte trpezlivosť, lebo som sa po slovensky nikdy neučila a tiež som nikdy tak nehovorila. A taktiež toleranciu, pre tú maďarskú krv.

    LUKOYE
    LUKOYE --- ---
    SLOVAKOFEST / hudba



    Festival slovenských kapel NEJEN pro Slováky v Praze a okolí. Ska, punk, rock, kyselica, halušky, fujara zkrátka útok bratislavským talířem na hradčanské panorama začíná v 20 hod a jede až do rána, protože my narozdíl od ostatních pražských klubů VE DVANÁCT KONČIT NEMUSÍME:)

    MeetFactory připravila večer s výběrem současné Slovenské poprockové scény, na které vás s pobavením zve. Patří mezi ně bezpochyby skupina HEX , která svými netradičními skladbami obohacuje více jak 20 roků bratislavský kulturní život. Recesistická kapela KARPINA, které není jen tak něco svaté, často nachází svoje kontroverzní náměty v sexu, smrti nebo v politické scéně Slovenska. Hudební žánr této párty večera bude od 19:00 večer rozveselovat také dirty SKA partička s dámou se saxofonem, SKA PRA ŠUPINA. Nežné texty a vtipné ska rytmy vystřídá energická punk- rocková sestavička pod taktovkou slečny za bicími, správně nasraných knížat LORD ALEX.

    vstupné: 250 / prodej na místě

    http://www.facebook.com/event.php?eid=118518758170912&ref=mf
    MARDUK
    MARDUK --- ---
    GOTIK: chladné zbrane
    EINSTEIN
    EINSTEIN --- ---
    GOTIK: takisto 'chladne zbrane' alebo potom druha moznost 'studene zbrane'
    GOTIK
    GOTIK --- ---
    HELP! potřebuji přeložit do slovenštiny "CHLADNÉ ZBRANĚ" ...ako sa to povie po vašom?
    VINKI
    VINKI --- ---
    Ja ju nepotrebujem, je to prosto fakt, ktorý existuje nezávisle od mojej vôle a v podstate je mi celkom ukradnutý. Ale správny postreh, je to podobná, nie identická mentalita a kultúra.

    Uhorsko si nijako neidealizujem, celá táto zaprdená stredoeurópska provinčná mentalita je dedičstvom tej neslávnej monarchie. A áno, aj k Rakúšanom máme veľmi blízko. K Čechom trochu menej, tí boli pod výraznejším nemeckým vplyvom. Práve Nemci si zvyknú robiť srandu, že pri Salzburgu sa už začína Balkán a keď si z toho odmyslíš tú nadsádzku, tak majú v podstate pravdu.

    Až do nejakého 19. storočia to naviac nebola otázka koexistencie Maďarov, Slovákov, Srbov a ostatných etník, ale koexistencia šľachty a poddanstva. Uhorská šľachta bola provinčná, neschopná a tupá a podľa toho to aj vyzeralo.

    A rozhodne by som o sebe netvrdil, že som odporca nacionalizmu, teda nie v tom zmysle, že by som sa pokúšal nacionalistov presviedčať o ich bludoch. S nacionalizmom sa nedá diskutovať ani mu rozumným spôsobom odporovať, pretože to nie je racionálna, ale emocionálna záležitosť. Pramení v akomsi kolektívnom komplexe menejcennosti celých skupín, za čo ich ani len nie je možné odsudzovať. Tak, ako má jednotlivec určité postavenie v rámci svojej skupiny, majú svoje postavenie aj celé skupiny ľudí voči ostatným skupinám. Čiže aj národy. Tie, ktoré sú menej úspešné, sa podľa toho cítia aj správajú. Jediný spôsob, ako sa vysporiadať s takýmto primitívnym pudovým nacionalizmom, je ignorovať ho a pracovať na odstránení jeho príčiny. Čiže pracovať a snažiť sa byť úspešný. Čím viac bude v spoločnosti úspešných jednotlivcov, tým bude úspešnejšia celá spoločnosť a tým v nej bude menej nacionalistov.
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    VINKI: prezrad mi ale naco tak potrebujes nasu podobnost s Madarmi a cojaviem snad aj spolocnu historiu. Lebo v tom pripade ju mame aj s Rakusanmi, Srbmi, Poliakmi Cechmi Rusmi a potom vlastne neexistuje rozdiel medzi Nemcom a Slovakom.

    Aby si ma nepochopil nespravne, ja odlisnosti nevnimam ako prekazku prave naopak myslim si ze tvoria Europu. Fakty tebou spomenute poznam a beriem na vedomie, kazdopadne ma neustale udivuje snaha velkej casti odporcov naseho slovenskeho nacionalizmu glorifikovat si zaroven Madarov a snahu idealizovat si nasu (ehm!!!) koexistenciu v Uhorsku.
    KLEMPERA
    KLEMPERA --- ---
    VINKI: No spis je u na ovela vetsie okurkova sezona tak o kazdym hovne v podobe hakovyho krize se pise clanek a sestavuje prirucka pro skoly, nemluve o ty bande sasku DS ktera je nebezpecna asi tak jako klub pratel aviatiky...
    Ale to ze nekoho nekde nackove rezou nikoho nezajima, k tomu nejsou fajn obrázky...
    VINKI
    VINKI --- ---
    KLEMPERA: Viem, je to logické. Historicky máte k tým komplexom oveľa menej dôvodov. Aj keď náckovia v poslednom čase aj u vás dokážu narobiť slušný bordel. Možno je ich menej, ale zato sú oveľa hlučnejší a agresívnejší, ako u nás.
    KLEMPERA
    KLEMPERA --- ---
    VINKI: No vidis a pred brnem je to tak procento... :-)
    I dedet procent slepyho nacionalismu dokaze par genocid vyvolat.
    Jinak ja samozdrejme neresim jestli je clovek Laco, Pepa, Juraj nebo Sándor, to přenechám primitivům a maloměšťákům.
    VINKI
    VINKI --- ---
    KLEMPERA: Brzdi. Nacionalistov je na Slovensku možno desať percent. V Maďarsku je ich výrazne viac. Je to dané tým, že Slováci svoj štát získali a majú stále menej dôvodom ku komplexom. Maďarom ten ich výrazne osekali a teraz sa ešte rútia do úplnej ekonomickej prdele, takže majú ku komplexom dôvodov stále viac.
    VINKI
    VINKI --- ---
    Mimochodom, čo s tým stále máte, umelo stavať proti sebe dve veci, ktoré vychádzajú z tisíc rokov spoločného historického a kultúrneho vývoja? Je to potrebné?
    VINKI
    VINKI --- ---
    KOCURMOSUR: Zvyky, tradície, história, mentalita a dokonca áno, aj tá kuchyňa. Jediná radikálna odlišnosť je jazyk. Mimochodom, Sándor Petöfi sa narodil ako Alexander Petrovič a jeho materinským jazykom bola slovenčina. Podobne, ako Pavol Országh Hviezdoslav, ktorý sa narodil ako Országh Pál a pôvodne začal písať po maďarsky. Nemusíš mať Maďarov rád a nemusí sa ti to páčiť, ale argumentuješ presne tým, čím argumentujú Maďari, ktorí dokazujú neprekonateľnú odlišnosť Slovákov. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam