• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAKNIHOVNY městské, lidové, obecné(í) i speciální
    LALINA
    LALINA --- ---
    DNES NOC LITERATURY

    Homepage - Noc literatury
    http://www.nocliteratury.cz/2011/cs/praha/homepage
    SKOT
    SKOT --- ---
    MRWN: já myslím že v tom že jsou reakce na zvýšení dph demagogické se shodneme :-) já jenom jsem skeptický v tom že všechny optimistické vize ohledně ebooků se naplní

    MR_MITCH: pokud jsou všechna skripta nebo alespoň jejich podstatná část tvořena skrze tyto dotované kanály tak může být situace oproti komerčnímu trhu s ebooky tedy skutečně velmi odlišná; já bych epuby pro vše co není beletrie zatím ještě raději neřešil - ono ledacos sic jde ale ledacos ne :) a těžko to vyladíš pro všechny čtečky; ale každopádně moc díky za ten odkaz - ty epuby si rád prostuduju :-)
    MRWN
    MRWN --- ---
    SKOT:
    ano honorar je 10% (coz je ale max castka - kdyz am autor kliku je to bezne kolem 6% a mene) - pro vydavatele je to cca 20-30% a to ostatni jde na marze distributorum apod. ucebnice a beletrii srovnavat nejde, protoze spoustu ucebnich textu uz ted davaji lektori k dispozici napr na skolni site apod. - zaznamy z prednasek atd. az budou technologie a standardy dostatecne (coz vzhledem k cekanemu masovemu rozsireni ebooku bude trvat max par let - tedy na zapade) bude to skutecne uspora. ale nemam proble se o tom bavit ... co mi vadi je ta ohromna davka citovych pseudoargumentu od lidi, kteri jinak uvazuji velmi racionalne. kniha je jen a jen medium - je to jen nosic - jako byly svitky a tabulky. argumentace, ze zvysenim dph najednou klesne mezi mladezi zajem o literaturu a ze kultura pujde do kopru jsou proste emocionalne vyhrocene a nesmyslne. co se delo doposud kdyz je nizka dph? kde jsou ty davy narocnych ctenaru? tahle argumentace je argumentace lidi co ziji ve sklenenym zvonu a nedivaji se kolem sebe
    MR_MITCH
    MR_MITCH --- ---
    SKOT: já se o tom bavil s pánem z vydavatelství u nás na fakultě. Náklady na redakční práci jsou hrazený z prostředků fakulty, ta se do ceny knížky nezapočítává, většinu ceny skutečně tvoří náklady na tisk a vazbu. U většiny ostatních fakultních vydavatelství to asi bude podobný.

    A už loni v létě jsme se bavili, že by mohl vytvářet epuby, ale narazil na neochotu u vedení, taky by museli souhlasit autoři, takže tahle možnost u nás pořád nevypadá moc reálně.

    No a samozřejmě je problém s technickou stránkou věci. Formáty pro ebooky jsou většinou založený na HTML a podpora pro matematiku, grafy apod., neni moc dobrá a je s tim víc práce, než když jen uděláš PDF. Ale jde to - http://people.umass.edu/klement/russell-imp.html
    SKOT
    SKOT --- ---
    autorský honorář je tak 10% - takže při stávajícím stavu kdy má e-kniha o 10% vyšší dph by byl při nulovém autorském honoráři (nesmysl) rozdíl 0%, kde vidíš další úsporu? je učební text jednodušší na redakční práci a korekturu? mne přijde že vlastně spíš naopak, stejně tak dostat do elektronických formátů vyjma pdf nějakou technickou literaturu je velmi tvrdý oříšek a spíše těžší než lehčí než to vysázet pro tisk. takže těch úspor v nákladech vyjma papíru zkrátka moc nevidím - a taky je třeba si uvědomit že elektronicky vydávané učební materiály jsou ze strany vydavatelů chráněné nejtvrdší možnou formou DRM, oproti leckteré beletrii si zkrátka o nějakém měkkém sociálním DRM lze nechat jen zdát a pro spoustu lidí to bude nepřekonatelný problém
    MRWN
    MRWN --- ---
    SKOT:
    no, ale skripta nejsou knihy ... takze je to nesrovnatelne. jejich cena byva levnejsi nez u knih. proste nezaplatis za autorska prava tolik atd
    SKOT
    SKOT --- ---
    MRWN: to jsi vyjmenoval klasické "arumenty" proč by měla být e-kniha levnější než papírová kniha; jak známo s praxí tyhle argumenty mají málo společného a reálná cena elektronických knih činí přinejmenším 2/3 verze papírové
    MRWN
    MRWN --- ---
    SKOT:
    myslim ze muze, protoze elektronicka skripta budou stat zlomek ceny co skripta papirova (odpada totiz tisk, cena za papir a distribuci - proste si je stahnou ...) takze i kdyby byla skripta zpoplatnena, nic se nedeje, protoze budou stat zlomek toho, co kalsicka. o uspore casu, penez, dostupnosti (odpadlo by schaneni nesehnatelnych skript apod.) nemluve.
    SKOT
    SKOT --- ---
    MRWN: jedna věc je diskutabilní - zatímco papírová skripta či knihy student koupí a následně může prodat, elektronickou knihu těžko znovu zpeněží, takže o nějaké ekonomické výhodnosti moc řeč být nemůže
    MRWN
    MRWN --- ---
    ale kdyz si clovek vezme co se pujcuje hlavne a jaka je skladna nakupu literatury v cechach a jinde, tak ten argument ze klesne gramotnost, kultura ctenaru apod., je proste umyslne vyhroceny a prehnany. naprosta vetsina lidi cte brak a bulvar. takze jestli se neco trosku omezi bude spotreba bulvaru. studenti postupne prejdou na el. knihy (v pripade skript atd) - protoze proste pro ne klasicky format bude drazsi a nevyhdodnejsi tahat hromadu knih nebo jednu ctectku ...takze jak rikam - hysterie
    LALINA
    LALINA --- ---
    KLUSI0: jojo, je to tak..... moje mamka byla ředitelkou knihovny...vím, odkud se brala ta vysoká čísla ve statistikách výpůjček:-]]]]]]]
    tehdy daleko nejvíc Harlequin... Měli kdysi v našem baráku vydavatelství a občas rozdávali zbytky výtisků... těma jsem pomohla mamce obhájit existenci knihovny v dobách raného tržního hospodářství, kdy se na městském ouřadu všechno počítalo jen na peníze....
    KLUSI0
    KLUSI0 --- ---
    LALINA: levná konzumní literatura (brak) se bude prodávat dobře furt, imho odnese to spíš ta kvalitní
    LALINA
    LALINA --- ---
    MRWN: přestanou kupovat kraviny a budou investovat jen do kvalitní literatury :-))))))))))))
    MRWN
    MRWN --- ---
    LALINA:
    to ale nemyslis kor vazne :) knihovny na tom prodelaj, protoze pri stejnym rozpoctu bude na akvizici min penez ... ale prakticky to je asi tak, ze si nekoupim 10 knih rocne, ale jen 7 ... cele mi to prijde jako nakladatelska loby a ta argumentace je dost uboha.
    LALINA
    LALINA --- ---
    možná spíš bod pro knihovny, když už jsme v klubu o knihovnách...lidi je velmi ocení, když holt nebudou mít peníze si knihy kupovat...
    Knihovny mohou stroupnout ve vážnosti .-)

    a taky se možná víc rozmůže pirátění po síti...
    MRWN
    MRWN --- ---
    myslim ze s tim dph je to slusna hysterie ... a dost nefer mi prijde argumentace ze zvysenim dph dojde k nejakemu upadku ctenarske kultury apod. (a dost me mrzelo ze tohle pouzivali jako argument lidi jako Siklova a spol.)
    SM3
    SM3 --- ---
    Příšlo emailem:


    Přátelé prózy, poezie, braku, čtiva, literatury a knih obecně!

    Pomozte nám z ohrožených knih vystavět barikádu proti nekulturní vládě!

    Přijďte a bojujte za obranu knihy a knižní kultury!

    Připojte se ke knižní DPHrázi!

    Akce začne 5. května 2011 ve 12.00 na malostranském konci Karlova mostu pod obloukem Malostranské mostecké věže –
    – jako symbolická připomínka počátku Pražského povstání před 66 lety.

    Přineste si prosím s sebou knihy do barikády, transparenty, píšťalky, megafony, hesla ku pokřiku a jiné prostředky veřejného vzdoru!

    Postavte se s námi na barikádu vystavěnou proti ignorantství a barbarství!

    Nenechme vládu bez povšimnutí obrátit list!
    Podejme knihám pomocnou barikádnickou ruku!

    Za pořadatele Tajemný M.
    LALINA
    LALINA --- ---
    DNES NOC S ANDERSENEM !!!!

    Noc s Andersenem - Vítejte
    http://www.nocsandersenem.cz/
    LALINA
    LALINA --- ---
    LALINA
    LALINA --- ---
    jeden tip :
    BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ aneb | Městská knihovna Česká Lípa
    http://www.knihovna-cl.cz/BREZEN-%E2%80%93-MESIC-CTENARU-aneb/541.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam