• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ESTEN: chápu, že se MŽP dá vytknout nedostatečnost v předávání informací, jinak to můj názor na Klause a jeho snahy nijak nezměnilo, a pokud ano, tak rozhodně ne k lepšímu.

    ANNA
    ANNA --- ---
    imho Klaus není úplně psychicky zdráv, při vší úctě k rozmanitosti duševních stavů. stále znovu mě překvapuje, že i v 21. století se na nejvyšších pozicích hierarchie může pohybovat takový maniak (a pochybuju, že by byl sám, snad mám akorát pocit, že většině politiků-hrabáčů je vlastní spíš doublethink a napodobování příslušných vzorců chování, aniž by vlastně měli potřebu být nějak hlouběji přesvědčeni o správnosti svého chování...).

    do nebe volající mi přijde už jen to, že (vy)volení laici mají rozhodující slovo v přístupu k záležitostem, jejichž význam nejsou asi schopni plně pochopit a jejichž hodnota je těžko vyčíslitelná, může být ale snadno nenávratně zničená. ještě pošahanější je, že ze svojí nevědomosti a omezeného pohledu dělají přednost.
    ovšem když přijde řeč na otázku referenda, ohání se tím, že laická veřejnost není schopná posuzovat veřejné záležitosti s dostatečnou fundovaností. co to je, slepec bez hole poukazuje na slepotu těch se slepeckou holí.

    pokud nejde alespoň nějak chránit jistá území bez omezení, tak jsem prostě pro omezení. samozřejmě bych si přála, aby bylo možné mít víc takových přírodních skvostů a aby byly volně přístupné a abych si tam mohla dělat, co chci, jenže jiní by tam třeba chtěli jezdit na čtyřkolkách, budovat hotely, továrny, hrady a skládky a nakonec by z toho bylo leda smetiště s vyhlídkou.

    teď budou jistí lidé křičet, že NP omezuje lidi, ale neomezuje lidi třeba taky to, když jim kvůli stavbě dálnice zmizí půl pozemku, nebo celý dům?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ESTEN: sám seš velbloud :)

    stačí se podívat na rozhovory a staťe Kůaus od r. 1989 (já to sleduji dlouhodobě, od dob ministra Vavrouška) a udělat si celostní obrázek o jeho přístupu (viz jeho argumenty jako věta "NIkdy jsem žádné ničení přírody neviděl").

    Diskuse o využití (trvale udržitelném) krajiny je relevantní a přínosná, ale postoj páně prezidenta značně rigidní (strnulý) a ekonomizující. Vidí stromy, nevidí les. Česká republika má přírodních klenotů omezené množství a je proto nutné, zachovat maximum i pro příští generace. Vzhledem k stávajícímu stavu společesnké morálky, stávající "verze" kapitalismu (klientelismus, kkrátkodobé horizonty, do roka milionářem, zlodějina, sobectví ve velkém, zastavování bonitní půdy, místo renovace brownfields, kauzy jako "dovezu odpad z německa a nechat ho tam být, možná ho zapálím a dva miliony si nechám a prožeru" --- ilustrují dostatečně signifikantně co znamená v kontextu ČR ekonomická teorie z kraje 20.st "volné ruky trhu") ---- proto vhodnost "omezení", resp. narovnání vztahu. a to nezaplácneš trivialitou, že člověk je součástí přírody, tak by se neměl ves vém konání nikterak omezit (vždyť příroda je jen "zásobárna pro požitky lidí, že...)

    Jistě - i ty minulé generace byli kolikrát "nerozumné" a především krátokozraké - například v 19. století byl stav českých lesů katastrofální (prům.revoluce, pálení) a v tomto ohledu se lecos podařilo "narovnat", ale nevím, proč si brát příklad z takového exploatačního "neudrřžitelného" přístupu. data a fakta mluví jasně, stačí se podívat na stanoviska kateder, fakult, lesníků, profesorů lesnictví, kapacit, ap. aj.
    LALINA
    LALINA --- ---
    ESTEN: tedy ne "pablb" ale "echtblb". A ještě je tam varuje, aby si dali pozor a radsi nevyhlašovali ani ten Lesnickej park, aby je náhodou ochránci neošidili a nakonec je nepřechytračili :-(((

    máme prezidenta, kterej je prostě těžce vysazenej proti všemu, co se pokouší nějak chránit přírodu, je mi z toho stydno. Za něho. Ze v sobe, když zastává tak exponovaná místa, ani nedokáže najít nějakou neutralitu, ale ujíždí si pořád jen na svých primitivních trapných osobních zájmech a averzích.... ble.
    LALINA
    LALINA --- ---
    ESTEN: bohužel zrovna jeden pablb na postu prezidenta...no... co dodat...Já se zkrátka s panem pablbem rozcházím v názorech na lidskou roli v přírodě a náhledu na přírodu vůbec.

    V prvé řadě pro mě člověk není něčím, před čím by měla být příroda chráněna, člověka považuji za její přirozenou součást. Navíc jsem přesvědčen, že o jakémkoliv území by si měli rozhodovat především sami občané, kteří v něm žijí a nikoliv od místa odtržení úředníci často s extrémními názory v oblasti ekologie

    člověk už není to, co býval, pane profesore - i díky vám zvlčil na maximum, a jelikož podle vás peníze nejsou nikdy špinavý, zaprodal sebe i svoji krajinu výdělku a trapnému zisku trapných "majetků" a požitků...

    O krajině beztoho nerozhodují ani místní občané či obce, ale " od místa odtržení úředníci a developeři, ředitelé velkých firem a podobná verbež.
    Ta vaše falešná větička o tom, že si mají o svém místě rozhodovat sami občané by se vám jindy asi vzpříčila v hrdle - třeba v případech staveb, kdy si místní rozhodně nepřejí, aby se u nich stavělo a horko těžko bojují proti zájmům moci nebo peněz a bohuže často prohrávají.

    A nakonec: ani "místní občané" ovšem nejsou imunní vůči bakšiši a volebním lákadlům všeho druhu a proto je bohužel v dnešní době nutné chránit přírodu i před těmito.
    Ona totiž příroda je celek, nedelitelná a to, že bude ubývat a bude narušená a nemocná neodnesou jenom ti místní, ale ve svých důsledcích mnoho lidí v širokém okolí a možná i v celém státě - a klidně i mimo něj...
    Je to věc i těch nemístních lidí, protože ti právě nepodléhají místním mechanismům korupce a vidí věci v nadhledu
    LALINA
    LALINA --- ---
    SCHWEPZ: ono už to "lidské využití přírodního bohatství", a "práva obcí a lidí zasahovat do krajiny" a tak dále pořádně smrdí, žejo....
    Bohužel vidíme kolem sebe dnes a denně, jak to v praxi potom vypadá.

    Já osobne jsem pro maximální ochranu maximálního možného území, který se podaří procpat pod zákon, který hodně zkomplikuje a omezí svévolné (a dnes hlavně bezohledně komerční) zásahy do krajiny.
    Prostě zakonzervovat do doby, než lidi zase dostanou zdravej selskej rozum a neviditelná černá ruka trhu se vyzuří a zklidní se ....Ta doba rozhodně ještě nenastala... ale tohle je oblast, kdy není možné čekat, až bude nejhůř, protože potom už můžeme jen plakat nad zničenou krajinou....
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    nez zacnete mluvit o pablbech, doporucuju udelat si vlastni nazor. Media a schwepz uz tradicne delaj z komara velblouda.

    http://www.klaus.cz/clanky/2547
    LALINA
    LALINA --- ---
    ECLECTICA: celou silou svoji autority a nepodepisováním zákonů...blby je, že ten pablb vubec není sám....
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    SCHWEPZ: protože se v těchhle věcech neorientuju, jen se zeptám: nakolik do toho může (ten s prominutím arogantní pablb) mluvit?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---



    http://www.krivoklatsko.ochranaprirody.cz/

    Prezident Václav Klaus se poprvé veřejně vyjádřil k plánům ministerstva životního prostředí vyhlásit na Křivoklátsku nový národní park. A podle očekávání se postavil na stranu jeho odpůrců.Podle Klause jde o další snahu malé skupiny lidí (ochranářů) omezovat většinu veřejnosti včetně místních obyvatel tím, že se Křivoklátsko zakonzervuje bezzásahovým národním parkem."Podobné snahy vnímám jako boj minoritních zájmových skupin, kteří si zcela nepochopitelně a trestuhodně přivlastňují právo rozhodovat o částech naší země, které chtějí před většinou z nás ostatních chránit," napsal Klaus v dopise, který zveřejnil na své internetové stránce.
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=665442

    ------> když se člověk koukne na navrhované hranice (viz obrázek), tak je vidět že se to lidským sídlům +- vyhýbá .. tzn. neni to jako třeba v krkonoších nebo na šumavě, kde exituje kontroverze ohledně lidského využití přírodního bohatství. V křivoklátských lesích žádný sídla nejsou, nejsou tam ani rekreační zařízení, tudíž navrhovaný národní park nebude "obtěžovat" nikoho soudného... snad kromě lesníků, resp. těžařů. Nehledě na to že některý části už jsou teď z důvodů ochrany CHKO nepřístupný..

    stanovisko MŽP

    "Ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby statut národního parku získalo nejcennějších 102 čtverečních kilometrů Křivoklátska..."
    dále viz: http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/news_TZ_100122_krivoklatsko/$FILE/Letak_NP_Krivoklatsko_OK_verze.pdf
    LALINA
    LALINA --- ---
    IDENTITY: ten věžák v Peci a Laská "bouda" jsou už prastaré projekty, to by potom musely následovat další a další podobný monstra... ale nestalo se tak...
    to po revoluci si začali lidi myslet (bohužel část krkonošáků nevyjímaje) že musej svoji zemi a všechno, co nabízí, rozprodat a zpeněžit...
    Brzo po revoluci se do Krkonoš taky nasáčkovali lidi z Prahy a odjinud a všichni ti zlatokopové, kteří vidí jenom prachy. A ti tedko před úřadama a lidma naříkají, že "lidi v krkonoších" - to jako oni - se "přece taky musej v tom chudým kraji nějak živit"... nakopala bych jim prdel a poslala zpátky do Prahy nebo odkud přitáhli...
    LALINA
    LALINA --- ---
    PATISLAV: no vida, Frantíka, je to frajer:-)
    tak doufejme, že se vše v dobré obrátí. A tvůj dopis rozhodně nebyl zbytečný, uředníci potřebují vědět, že je tu někdo, kdo je sleduje a ptá se :-)
    LALINA
    LALINA --- ---
    IDENTITY: myslím, že developeři žádné zábrany nikdy neměli :-/
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Dostal jsem odpověď z odboru životního prostředí ohledně Vinořského parku a vysvětlení mě celkem uspokojilo.

    ---------------------------------------

    K Vašim podnětům ve věci provádění prací ve Vinořském parku sdělujeme:

    Vámi zmiňovaný výřez se týká bezů a pustorylů a vychází ze schváleného plánu péče o toto zvláště chráněné území. Zmíněné keře byly vyřezány v podrostu mladé olšiny. Jiné dřeviny (ať už keře nebo stromy) káceny, resp. vyřezávány nebyly. Pustoryl je geograficky i stanovištně nepůvodní dřevina a bez se zde vyskytuje v míře, která brání jiným dřevinám, zejména olši, v přirozeném zmlazení. Následně proběhla likvidace vyřezaného materiálu, která byla provedena mimo přírodně hodnotné části území, avšak nebyla provedena příliš šťastným způsobem. Provádějící organizace (základní organizace ČSOP 01/14) byla důrazně upozorněna na nutnost provádět likvidaci jiným, vhodnějším způsobem.

    Dále zmiňujete obnovu louky, která poblíž proběhla před několika lety. Tehdy se skutečně vyřezaly beze a mladé jasany, které zarůstaly pole ležící ladem poté, co na něm myslivci přestali pěstovat topinambur pro zvěř. Došlo tedy k výřezu bezu a jasanů na poli, plocha se zkultivovala a osela jílkem jednoletým, aby se jeho pomocí „vytáhlo“ z půdy co nejvíce živin. Během roku proběhly dvě seče s odvozem biomasy. Následně se pole opět zoralo a zkultivovalo a nasela se „neutrální“ travní směs složená ze čtyř druhů trav tak, aby nově vznikající louka byla schopna pojmout i jiné druhy bylin. Od té doby probíhají na louce standardní dvě seče (sena a otavy). Jelikož je v půdě stále ještě příliš mnoho živin, daří se zde mnohým nitrofilním druhům, které se budou (tak jako všude jinde) postupně eliminovat s dalšími přibývajícími sečemi. Tato louka se nikdy nezakládala jako zásobárna čerstvé trávy pro ZOO, ale prostě jako neporovnatelně hodnotnější biotop než pole s bezem černým. Stromy, které popadaly do zmiňované louky byly rozřezány a přemístěny na okraj přilehlého porostu. Pokud by zůstaly ležet na místě, nemohla by být louka kosena.

    Co se týká podnětů ohledně rybníka U kamenného stolu: rybník byl založen zřejmě kolem konce 19. století jako okrasný rybníček v místním zámeckém parku. V současné době je z bývalého parku plnohodnotný les s podmáčenými olšinami a několika vodními plochami. Projekt revitalizace rybníka vycházel ze současného stavu rybníka. Rybník byl zanesen sedimentem a hloubka vody se pohybovala jen okolo 50 cm. Hráz rybníka protékala a byla oderodovaná až do kořenů stromů, které byly vykloněny nad vodní hladinu. Obnova rybníka vychází z požadavku na zachování vodní plochy na další desítky let, a to bez následných, dalších větších zásahů. Na celkovou obnovu rybníka bylo samozřejmě v roce 2009 vydáno stavebním úřadem MČ Praha Kbely stavební povolení.

    Je potřeba si uvědomit, že rybník je dílo postavené člověkem a vyžaduje pravidelnou údržbu, případně obnovu. Nulový stav, tedy ponechání rybníka svému osudu, vede vždy k zániku vodní plochy. Ohledně stromů na hrázi rybníka je potřeba zdůraznit, že všechny pokácené stromy byly vykloněné nad vodní hladinu a měly podemleté kořeny od vody. Navíc nebyly v příliš dobrém zdravotním stavu. Podotýkáme, že na všechny pokácené stromy bylo vydáno povolení ke kácení od příslušného orgánu státní správy.

    Na takto malých hrázích je výskyt takovýchto stromů velmi nebezpečný a problematický. Vývratem nakloněného stromu může dojít k protržení či poškození hráze a následná sanace je pak velmi náročná, komplikovaná a mnohdy může přírodní biotop poškodit mnohem více, než předem plánovaná oprava. I z tohoto důvodu, dle závazného pokynu Technicko bezpečnostního dohledu, nesmějí být dřeviny na návodním svahu hráze. Výjimkou jsou pouze památné stromy, nebo perspektivní dlouhověcí jedinci. Tak bylo postupováno i v tomto případě, kde na hrázi byly ponechány dvě perspektivní lípy v dobré zdravotní kondici.

    Vykácení stromů má pro samotný rybník i další efekt, a to prosvětlení rybníka. To je doporučováno i v biologickém hodnocení lokality provedené Doc. Dr. Janem Farkačem, CSc. z České zemědělské univerzity v Praze a umožní v budoucnu zvýšení počtu živočišných i rostlinných druhů. Na rybníce třeba zcela chybí alespoň malá rákosina, která bývá pro rybníky jedním z nejcennějších biotopů. Ve Vašem dopise zmiňujete výskyt velkého množství obojživelníků, a právě pro výskyt a úspěšné rozmnožování obojživelníků, zejména ropuchy obecné je osluněná vodní plocha jednoznačně příznivější.

    Ohledně mostku přes odtok z přelivu je potřeba zohlednit stav stávajících konstrukcí. Původní předpoklad byl přezdění celé klenby a opravy poškozených částí spodní stavby. Při odkrytí poškozených míst bylo ale zjištěno, že spodní zdivo je provedeno z velmi nekvalitního pískovce, který se následkem trvalého zvodnění rozsypal a nebylo možné zdivo opravit pouze lokálně. Navíc zde bylo v minulosti provedeno několik neodborných oprav, které urychlily rozpad pískovcových konstrukcí. Celkově byla konstrukce v tak havarijním stavu, že ji bohužel nešlo zachovat. Celý propustek bude vyzděn znovu, a to z křemitého porfýru, což je kámen velmi podobný pískovci, ale vhodný pro vodohospodářské stavby. Čela propustku budou osazena pískovcovým portálem s klenbou a kamennými parapetními římsami.

    Tabule naučné stezky musely být dočasně po dobu stavby odstraněny, aby bylo možné zajistit příjezd k rybníku. Navíc tabule u rybníka byla umístěna zcela nevhodně a zakrývala výhled z cesty na rybník. Ani po několika urgencích zpracovatele naučné stezky nebyla tabule přemístěna mimo zábor staveniště a musela být tedy dočasně odstraněna. Po skončení stavebních prací bude tabule samozřejmě vrácena zpět k rybníku.

    Příjezdová cesta k rybníku musela být částečně upravena tak, aby se k rybníku dostala odpovídající technika. Takovýto rozsah prací bohužel není možné provádět jen malou mechanizací. Navíc 3 000 m3 sedimentu nebylo možné z rybníka dopravit žádným jiným způsobem, než po odpovídající a únosné cestě. Vegetace podél cesty byla vyřezána v řádech kusů keřů bezu černého a zmlazení jasanu. K žádnému mýcení vzrostlé zeleně v žádném případě nedošlo. Po dokončení prací bude okolí cesty uvedeno do řádného stavu a povrch cesty bude upraven jako mlatová cesta vhodná pro pěší i cyklisty.

    Pročištění koryta zaneseného vodního toku pod rybníkem U kamenného stolu bylo provedeno z důvodu maximálního snížení hladiny vody v rybníce. V sedimentu bylo opravdu zjištěno několik jedinců škeble říční (nikoli rybniční), která ovšem nepatří mezi ohrožené druhy. Pracovníci organizace Lesy hl. m. Prahy prošli několikrát celý vyčištěný úsek potoka a objevené škeble přemístili do spodního rybníka.

    V minulém roce došlo v tůních na dně vypuštěného rybníka k masové reprodukci ropuchy obecné. Práce na odbahnění byly naplánovány tak, aby byly zahájeny až po metamorfóze pulců a jejich následném opuštění rybníka. Tím se práce o několik měsíců zpozdily a dokončení se posunulo do května 2010. Posun dokončení obnovy rybníka z důvodů ochrany obojživelníků považujeme za opodstatněný. Vzhledem k tomu, že jsme již dopředu s jarním rozmnožováním ropuchy obecné počítali, slouží provizorní hrázka nejen pro samotnou stavbu, ale i k zadržení minimálního množství vody v rybníce, které zajistí úspěšné rozmnožení ropuchy obecné. Úbytek populace ropuchy obecné v této lokalitě může mít na svědomí jednak velké množství volně pobíhajících psů, ale i dřívější využívání rybníka myslivci. I budoucí využití rybníka je navrženo s ohledem na výskyt obojživelníků. Rybník nebude využíván k chovu ryb, ale pouze jako krajinotvorný prvek.

    Projekt celkové revitalizace a odbahnění rybníků je vždy v době realizace velkým zásahem do lokality rybníka a jeho okolí a nelze ho hodnotit podle počtu bagrů, či množství bláta. Kvalitu projektu lze hodnotit nejdříve za rok po dokončení prací. Na celém projektu pracuje velmi zkušený tým, který má za sebou již mnoho dokončených revitalizací a obnov rybníků s velmi dobrými výsledky, oceňovanými v rámci celé ČR, a je předpoklad, že tomu tak bude i v případě tohoto rybníka.

    Na závěr bychom rádi pro příklad uvedli, jak široký je názor veřejnosti na revitalizaci. Zatímco někteří chtějí zachovat tuto lokalitu co v nejpřírodnějším stavu a veškeré zásahy minimalizovat, jiní by naopak chtěli udělat na ostrůvek lávku a molo, aby se zde mohly konat slavnosti jako za dob vzniku rybníka a zámeckého parku. A mezi těmito krajními polohami se musíme při přípravě a realizaci projektu pohybovat a řešit námitky z obou stran.

    Věříme, že výše uvedené informace přispějí k osvětlení celého složitého problému při obnovách a rekonstrukcích umělých vodních ploch na území Prahy a že rok po dokončených opravách budete na věc nahlížet zcela jiným způsobem.

    S pozdravem Ing.D.Frantík, OOP MHMP
    IDENTITY
    IDENTITY --- ---
    LALINA: Asi jsem se ne úplně srozumitelně vyjádřila... Nemyslela jsem tím, že by to bolševik rozjel. Jenom vytvořil precedens, který třeba zlikvidoval poslední zbytky zábran developerů.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    SCHWEPZ: nechápu jak to mohlo projít přes tamní odbor žp...mělo by to prověřit protikorupční.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    LALINA: přesně tohle jsem včera kdesi psala: lidi se u nás (na rozdíl od Kyrgyzstánu) nebouří, protože mají plná břicha.
    LALINA
    LALINA --- ---
    ECLECTICA: já pevně doufám, že je to už tesně před katarzí... ale nevím nevím... dokud maj lidi plnýho Lídla a zaplatitelný pivo, budou si u něj nadávat a daj pokoj :-///
    LALINA
    LALINA --- ---
    IDENTITY: nene, to nerozjel imho komunismus, ale polistopadovej brutální byznys a exclisive pro zbohlatlíky..... kam se komanči hrabou proti těmhle žralokům...... tehdy se to ještě oficielně nesmělo a komanči se dost skrývali... zato tedko už nikomi nic nebrání.. lidem nacpali atrapy žrádla a dvacet TV kanálů, tak je jim všechno ostatní u análu .:-]]]
    panečku, tedko je to petrve jízda, dolů po těch kerkonošských svazích...a můžou za to i takový typy jako muj kamarád, kterej machruje, jak "je to všechno v alpách lepší" a jak je v jádru dobrej, tak ho ani nenapadne, že se tím podílí i na takových zvrhlostech, který se dějou v Krkonoších v křečovitý snaze se nějak vyrovnat světu - čehož se ruče chytí hlavně všelijaký svinský developeři.
    IDENTITY
    IDENTITY --- ---
    Krkonoš je mi ze srdce líto... A myslím, že tamní precedens zhovadilých staveb byl ten ještě bolševický příšerný hotel v Peci a otřesná Labská bouda. Sice jiný společenský podmínky, jiná doba, ale psychologicky to podle mě zapůsobilo tak, že pak se to rozjelo - byty ve Špindlu a jánevímco ještě a teď 200 "apartmánů" na hřebeni.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam