a pár špatných zpráv:
Zemědělská plocha se zmenšuje.
"V české krajině padne každý den za oběť urbanizaci několik hektarů půdy. Přesné vyčíslení se mění podle toho, jaké zvolíme časové měřítko."
„Za posledních dvacet let je to víc než 10 hektarů denně, za poslední dva roky víc jak 19 hektarů denně,“ vypočítává ministr životního prostředí. Z orné půdy se stává urbanizovaná plocha - nejen lidská sídla, ale také všechny zpevněné půdy jako jsou parkoviště nebo dopravní infrastruktura."
„Za posledních dvacet let jsme ztratili 537 kilometrů čtverečních zemědělské půdy, “ prohlásil dnes Miko. Navíc v posledních letech urbanizace krajiny silně zrychlila. Za první porevoluční desetiletí přibilo zhruba 50 km2 nových měst a obcí, za období 2000 - 2006 již víc než 195 km2. Pokud by urbanizace pokračovala stejným tempem i nadále, znamenalo by to nárůst o dalších 1350 km2 do roku 2050, říká zpráva.
Rozloha České republiky činí 78 886 km2.
Celková urbanizovaná plocha v České republice pokrývá 5 000 kilometrů čtverečních, z čehož je zhruba polovina zpevněná, například silnice, parkoviště nebo střechy domů. To má velký vliv při dešťových srážkách, těch dopadne ročně na tyto plochy zhruba 1,3 miliardy kubíků. A ty je potřeba někam odvést, protože do asfaltu se na rozdíl do volné krajiny nevsáknou. Podle Mika představuje množství vody, která ročně dopadne na zpevněné plochy měst a silnic polovinu veškeré vody, která se nachází ve vodních nádržích v České republice.
A kvůli změnám klimatu se dá do budoucna počítat s extrémními jevy počasí, tedy častějšími vydatnými srážkami. Podle ministra by se mělo právě při přípravě klimatických adaptačních plánů počítat s tím, aby se města a obce snažily zvětšit poměr ploch, které jsou schopné absorbovat vodu. Například parkoviště nemusí být nutně vyasfaltovaná. " -
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2205428
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kvalita zemědělské půdy dlouhodobě degraduje, což výrazně snižuje výnosnost zemědělské výroby, ta je udržována na příznivé úrovni jen díky externí vstupům v podobě hnojiv, které jsou z většiny vyráběny ze zemního plynu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V ČR ale více-méně i jinde ve světě neroste nová generace farmářů. Viz:
http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/potravinova-bezpecnost-liberalizace-ropa Takže až na to přijde, přestaneme namísto psaní na nyx pěstovat obilí, ovoce a zeleninu? Naučit se hospodařit však není jako naučit se řídit auto. :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------